Podle odhadů mezinárodní asociace leteckých dopravců IATA se v roce 2017 uskutečnilo 36,8 milionu letů, pravděpodobnost jedné smrtelné nehody tedy klesla na 1 : 7,36 milionu. Tato statistika potvrzuje, že se létání opravdu řadí mezi nejbezpečnější možnosti přepravy.
Pojďme zmínit několik věcí, které byste měli vědět a udělat, aby váš první let dopadl co nejlépe a obešel se bez zbytečných stresů.
Dny před odletem
Nenechávejte balení na poslední chvíli. Samozřejmě ze všeho nejdůležitější je mít platné cestovní doklady. Vytvořte si seznam. Zde jsme pro vás jeden takový připravili, můžete ho brát jako inspiraci pro vaše balení. Jednak nikdy nevíte, co bude potřeba dokoupit. Za druhé se vám může stát, že se ne a ne vejít do limitů letecké společnosti. Budete více uvolněnější a je více pravděpodobné, že na nic nezapomenete.
Přečtěte si včas, jaké typy zavazadel máte zaplacené (odbavené kabinové, příruční nahoru, kočárek, atd.) a jaké jsou jejich maximální váhové limity. U příručních zavazadel kontrolujte i povolené rozměry. Zavazadla se dají dopředu přikoupit za lepší ceny, než potom doplácet nadváhu na letišti.
Než vyrazíte na letiště
Zjistěte si spoje na vaše letiště. Pokud neletíte z nějakého blízkého letiště, ale například ze sousedních zemí (Německo, Polsko, Rakousko), dejte si raději dvojnásobnou časovou rezervu, než bývá zvykem. Obvykle stačí být na letišti 2 až 3 hodiny před odletem. To vám dává dostatek času na odbavení, vyzvednutí palubní vstupenky a kontrolu jakéhokoliv zavazadla. Pokud cestujete pouze s příručním zavazadlem a máte provedený check-in online z domova (bude o tom více dále), postačí vám být na letišti cca 1 až 2 hodiny dopředu.
Máte brzký let, spoje nejsou zcela ideální a rozhodli jste se, že na letišti raději přespíte? Dopředu si zkontrolujte, zda je to na vašem letišti povolené. K tomu vám poslouží webová stránka Sleeping in the airports.
Předpisy týkající se zavazadel
Pokud cestujete z letiště, které se nachází v Evropské unii, budete se muset řídit následujícími nařízeními, která se týkají obsahu zavazadel.
- Žádné ostré předměty, které mohou být využity jako zbraně. To znamená žádné nůžky, nože, vývrtky a podobné předměty.
- Výbušniny a hořlaviny. Zapomeňte, že byste si do letadla vzali zábavní pyrotechniku, dále pak platí přísný zákaz jedů, kyselin a ostatních hořlavin.
- Zákaz veškerých zbraní.
- Zákaz ochromujících zařízení, tupých předmětů a pracovního nářadí.
Pár tipů pro předodletovou fázi:
- Přibalte si propisku do příručního zavazadla, pokud budete vyplňovat imigrační lístek. Často se rozdává už na palubě za letu. A bez propisek.
- Nachystejte si pohodlné oblečení na cestu. Raději volte více vrstev, od klimatizace bývá chladno.
- Zkontrolujte si, zda elektronika, kterou berete na palubu, je danou aerolinkou povolená.
- Převážíte-li v příručním zavazadle léky, mějte je v originálním balení a nejlépe s potvrzením od lékaře.
- Ceny na letištích a v letadlech nejsou zrovna nejnižší. Pokud chcete ušetřit, nachystejte si jídlo s sebou na letiště i do letadla (pokud ho nemáte v ceně). Když to nebude nic tekutého, povolené to je. Mějte i svou láhev na pití. Za security si ji můžete naplnit vodou.
Náš tip:
Cestujete-li s nízkonákladovkou bez připlacené možnosti vzít si s sebou větší příruční zavazadlo na palubu, s batohem máte větší pravděpodobnost, že vám ho nechají. Kufr na kolečkách vám téměř jistě uloží do zavazadlového prostoru. Ale nespoléhejte se na to.
A co zabalit do příručního zavazadla, abyste o nic při kontrole na letišti nepřišli? To si přečtěte v našem dřívějším článku.
Co následuje na letišti
Dorazili jste na letiště včas? Pak vás ve stručnosti čeká následující procedura.
- Nalezení vašeho terminálu a odletových tabulí.
- Check-in, pokud ho nemáte vyřízený online z domu.
- Pasová kontrola, pokud nezůstáváte v zemích Schengenského prostoru.
- Bezpečnostní (security) kontrola.
- Druhé hledání odletových tabulí, abyste zjistili váš gate (tzv. odletovou bránu).
- Čekání a pasová/letenková kontrola na gatu.
- Hurá do letadla.
Odbavení neboli check-in
I v Praze jsou dva běžně používané terminály, naštěstí snadno průchozí mezi sebou (Terminál 1 převážně pro lety mimo Schengen a Terminál 2 pro Schengenský prostor a další vybrané země EU). Je vždy potřeba najít ten váš. Často bývá uveden na boarding passu. V terminálu pak v odletové hale hledejte odletové tabule, kde uvidíte, v jaké fázi se nachází váš let. Pro vás je důležitá informace o check-inu, pokud ho nemáte udělaný. Uvidíte, k jakým přepážkám máte jít. Na řadě letišť už existují samoodbavovací check-iny, budete tak ušetřeni čekání ve frontě.
Na check-inu je vaším úkolem předložit pas a úředník se o vše postará – vytiskne letenky, zváží a odbaví vaše zavazadla. V tuto chvíli je dobré říci, že přepravujete něco křehkého. Dají vám na zavazadlo nálepku a je šance, že personál bude k vašemu zavazadlu milejší. Můžete si zavazadlo pro jistotu nechat zabalit do ochranných igelitů (služba mimo check-in). Pokud máte na kufru zámek, používejte ten s označením TSA. Letištní kontrola má právo se dostat do vašeho kufru za každou cenu a rozpáraný kufr asi nechcete.
Náš tip: Při odbavení na check-inu zkuste požádat o sedadla u emergency exit (únikového východu). Bývá tu větší prostor pro nohy. Obsluha se někdy ptá, zda preferujete sedadlo do uličky či u okna.
Pokud letíte mimo Schengen, budete znovu ukazovat pas. Někde bývají samoobslužné brány se skenerem vašeho obličeje. Následuje často obávaná bezpečnostní kontrola, ale i na tu se dá dopředu připravit:
- Kosmetiku mějte v lahvičkách do 100 ml včetně (v maximálním objemu 1 litr) umístěnou v průhledném sáčku. Celou taštičku vyndejte na pás.
- Z příručního zavazadla vyndejte vaši veškerou elektroniku. Notebook nejlépe z ochranného obalu.
- Sundejte si svrchní oděv, hodinky i pásek. Někdy mohou zapípat i boty (typicky pohorky či s obsahem kovu).
- Všechny láhve na pití vyprázdněte a nebo zanechte před kontrolou.
Letíte pouze s příručním zavazadlem se společností, která umožňuje (nebo dokonce nařizuje) online check-in z domova? Pak na něho nezapomeňte. Zejména nízkonákladové společnosti typu Ryanair, EasyJet, Wizzair vám mohou za check-in na letišti navýšit původní cenu letenky o nemalou částku nahoru (až desítky euro).
Náš tip: Online check-inu se nemusíte bát. Obvykle vám letecká společnost pár dní před odletem (cca 2 až 4) pošle e-mail s odkazem, kde vyplníte dle instrukcí pár informací. Případně mají společnosti své mobilní aplikace, kde podle rezervačního čísla dohledáte svůj let a provedete check-in na mobilu.
Nezapomeňte si palubní lístky (tzv. boarding pass) vytisknout, jestliže vaše společnost neumožňuje mobilní aplikaci. Zrádné může být, že jedna a tatáž společnost do určitých destinací povoluje aplikaci a do jiných vyžaduje vytisknuté lístky. Jinak zase na letišti platíte příplatek. Příkladem je Ryanair. Pokud s nimi poletíte kamkoliv do Maroka, nestačí vám stažený lístek v jejich aplikaci, chtějí ho vytištěný.
Prošli jste bezpečnostní kontrolou? Zbývá už jen na odletové tabuli najít váš let a u něho číslo gatu, ze kterého poletíte. Nebojte se, pokud ho tam zatím nevidíte. Stává se, že se objeví teprve půl hodiny před odletem. Poté, co naleznete váš gate, pohodlně se usaďte a počkejte, než se na tabuli objeví nápis Boarding. U přepážky předložíte letenku, pas, možná vám přeměří rozměry příručního zavazadla a jste vpuštěni na palubu letadla. Přejeme šťastný let!