Cestovní lékárnička, které léky zabalit s sebou na cesty?

Cestovní lékárnička, které léky zabalit s sebou na cesty?

Jaké léky si s sebou sbalit na cestu? Vždy je vhodné mít s sebou alespoň základní sadu léků, která nám pomůže při případných zdravotních obtížích v zahraničí. Ne vždy je totiž při ruce otevřená lékárna. Do některých zemí je pak povinné nebo doporučené očkování či speciální léky a přípravky, které působí na místní nemoci.

Jaké léky si s sebou vždy zabalit

Základem je mít léky na bolest, alergii a zažívací potíže. Vždy si zabalte alespoň jedno platíčko konkrétních léků pro dvě osoby na týdenní dovolenou. Můžete si je dát do peněženky, abyste je měli vždy při ruce, nebo si tam vložit alespoň jeden prášek od každého. V některých nepříjemných situacích tuto záchranu velmi oceníte.

Základem je klasický Paralen, Panadol, Ibalgin apod. Určitě si přibalte i Ibalgin krém, který se hodí na bolesti kloubů. Na bolesti hlavy či migrénu doporučujeme například Migralgin, který je silnější a účinkuje rychle.

Na alergii například Zyrtec nebo jiný prášek, který máte vyzkoušený. Pokud nemáte běžně alergie, i tak si můžete zakoupit v lékárně bez předpisu prášky. Je dobré je mít při sobě, protože v zahraničí na vás mohou číhat jiné alergeny, než jste zvyklí v České republice, a může vás to nemile překvapit. Tyto léky jsou vhodné také při bodnutí hmyzem a silnější reakci.

Jiná strava nám nemusí udělat dobře, a tak je potřeba si s sebou zabalit prášky při střevních potížích. Doporučujeme Endiaron, který rychle zklidní podrážděný žaludek. Dále je vhodná Smecta nebo Imodium.

Kromě léků bychom neměli zapomínat na zásobu náplastí na různé malé odřeniny (především z bot na nohou) a alespoň jeden obvaz. Z tekutých léků bychom neměli vynechat gel při bodnutí hmyzem (například Fenistil – slouží při svědění, bodnutí hmyzem, alergické reakci nebo i silném popálení od slunce), dále pak dezinfekční sprej.

Trpíte-li nevolností na cestách (například v autě, letadle nebo na lodi), přibalte si běžný Kinedryl. Rozhodně nic nepokazíte pokud si jednu tabletu před cestou vezmete.

Pokud budete trávit mnoho času na slunci, pamatujte především na pokrývku hlavy a na kvalitní opalovací krémy, které vás ochrání před nepříjemným spálením.

Léky v letadle

Všechny důležité léky, které musíte užívat, si rozhodně neodbavujte v zavazadle mimo kabinu a vezměte si je s sebou na palubu pro případ ztráty zavazadla. Je dobré je mít zabalené v originálním balení s příbalovým letákem, a pokud se jedná o nějaké vyloženě speciální léky, doporučujeme si vzít s sebou potvrzení lékaře o medikaci. To se týká především výjezdu mimo Evropskou unii, ovšem je to jen doporučení, nejedná se o nařízení.

Přípravky do exotických destinací

Na ochranu proti komárům doporučujeme zakoupit repelenty, ovšem mnohem silnější, než používáme v Evropě na místní komáry. České repelenty na ně totiž nefungují. Musí obsahovat alespoň 50 % DEET, koupíte je například v outdoor prodejnách nebo až na místě, kde budou mít jistě nějaké přípravky, které budou fungovat na místní hmyz.

Doporučujeme si s sebou přibalit Panthenol z lékárny, který při spáleninách od slunce dobře regeneruje a ulevuje spálené kůži. Pokud cestujete do chudších zemí, je vhodné si s sebou přibalit i injekční stříkačky v originálním balení, a to z toho důvodu, že jich mohou mít nedostatek a hrozí opakované použití mezi různými pacienty.

Očkování do exotických destinací

Doporučujeme si dostatečně dopředu (nebo i rovnou před koupí zájezdu či letenky) zjistit, které očkování je v cílové destinaci povinné, případně které léky je potřeba mít s sebou. Některá očkování jsou pouze doporučená a je potřeba se informovat co obnášejí, kolik stojí a kolikrát a v jakém rozmezí je potřeba absolvovat vakcinaci.

Je dobré si také uvědomit, že v době po očkování můžete být velmi unavení a oslabení, vyhraďte si tedy na to nejlépe den volna. Každý člověk ovšem reaguje jinak. Více informací zjistíte v našich průvodcích.

Léky zakoupené v zahraničí

Některé léky, které spolehlivě působí u nás, nebudou moc účinkovat v zahraničí. Zdárným příkladem je nemoc lidově nazývaná Faraonova pomsta, která v Egyptě způsobuje střevní potíže a vzniká z mikroorganismů z místní vody, na které není Evropan zvyklý. Je to nemoc, která se objevuje velmi často u turistů, místní vodě se totiž v potravinách moc nevyhnete – omytá zelenina a ovoce, pokrmy atd. České léky na to spíše nezaberou, ale místní ano – musíte si je koupit až na místě. V Egyptě si můžete zakoupit například volně prodejný Drotazide nebo Diax.

S podobnými nemocemi se můžete setkat i v dalších státech – především Mexiko, Tunisko, Maroko, Thajsko a Indie. Je dobré se na to preventivně připravit. Několik dní či týdnů předem je vhodné zvýšit příjem probiotik, které jsou obsažené v mléčných výrobcích jako je jogurt nebo kefír. Dále si pak můžete zakoupit v lékárně přímo probiotika v prášcích, které si vezměte s sebou i na dovolenou a pokračujte v jejich užívání i tam.

Někdo to také řeší preventivním přísunem menšího množství dovezeného silnějšího alkoholu, každý den v průběhu dovolené, který pročistí střeva.

Vždy si dobře překontrolujte platnost léků a tedy to, zda již nemají prošlé datum spotřeby. Pokud s vámi budou cestovat děti nebo třeba těhotné ženy, zkontrolujte vhodnost jednotlivých léčiv právě pro tyto (či jiné) skupiny osob, se kterými na cesty vyrážíte.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Léky na cestu

Ahoj vsem. Mam ject se ctyrletou k mori. Co jste vse brali za leky? Ja mam z toho hlavu v pejru a nejradsi bych vykoupila lekarnu chci si to pomalu… Zobrazit více
DanaDianaNoymi
DanaDianaNoymi

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce