Já rád vozím věci pro danou oblast/zemi specifické. Z Karpathu jsme si třeba dovezli domácí pomerančový džem, který byl na hotelu na snídani a moc nám chutnal, tak jsme si jednu sklenici rovnou koupili. Také si z Řecka vozíme olivovou tapenádu, o které nevím, že by v ČR byla nějak snadno k sehnání. A co mělo velký úspěch, když jsme si poprvé dovezli pro sebe, tak byl malý mixér na výrobu frapé, který si myslím, že u nás taky není tak snadno k sehnání. Pak jsme ho museli z dalších dovolených v Řecku vozit všem z příbuzenstva 🙂
@Mia07 ~ Dejte pak vědět, jaké to bylo, samotného by mě zajímalo, jestli ta vyhlášená Elafonisi stojí za to nebo díky obležení turistů ztrácí svoje přirozené kouzlo.
Zdravím všechny, vzhledem k tomu, že vidím, že ožilo toto téma a já se zrovna v pondělí vrátil z krátké dovolené na Rhodu, tak ještě přispěju svojí troškou do mlýna. Mojí nejoblíbenější pláži na Rhodu stále zůstává Agios Georgios na jihu ostrova. Pak mi také moc líbila oblázková pláž Traganou a také dlouhá pláž v Afandou. Výhodou těchto pláží je, že díky jejich rozlehlosti najdete téměř vždy soukromí, když se posunete na stranu od epicentra pláže. Agathi a Tsambika jsou fajn, ale na můj vkus poměrně přelidněné.
@Nana ~ Dobrý den, Jani. Ono to není tak úplně jednoduché, rozdíly mohou být několikastupňové i u jednoho ostrova, když člověk přejede z východního na západní pobřeží. Na Korfu je například moře na východním pobřeží znatelně teplejší, protože je naproti řecká pevnina, kdežto na západním pobřeží je otevřené moře, které je citelně chladnější. Zkuste mrknout na teplotní mapu moře v Řecku. V tomto období bych hledal nejvyhřátější moře na východním pobřeží Rhodu nebo jižním pobřeží Kréty, případně by možná stál za zvážení ještě Kos.
@Luisa ~ Koupat se dá vždycky, záleží na otužilosti jedince 🙂 Koukám, že v Kato Gouves se teď teplota vzduchu pohybuje okolo 26°C a teplota moře se nyní pohybuje mezi 20-21°C, takže na pohodové koupání to úplně není, nicméně teplota teď bude teď už jen stoupat.
@SandraSadra ~ No, řekl bych i podle předpovědi, že teď není to nejvhodnější období. Ten úhrn srážek kolísá, někdy je větší, někdy menší, někdy cestovatelům nevadí, když jim trochu sprchne, ale pak když celý den proprší vytrvalým deštěm, může to být hodně nepříjemné a narušit plány. Přiznám se, že na Srí Lance jsem nebyl, takže si netroufnu něco doporučovat bez osobní zkušenosti 😉 Věřím, že se ale najde a zapojí do diskuze a poradí někdo s vlastní zkušeností.
@Lola ~ Dobrý den, zkuste mrknout na teplotní mapu moře v Řecku. Nemohu souhlasit s tím, že se teplota vody v Řecku je všude srovnatelná. Rozdíly mohou být několikastupňové i u jednoho ostrova, když člověk přejede z východního na západní pobřeží. U jónských ostrovů je například moře na východním pobřeží znatelně teplejší, protože je naproti řecká pevnina, kdežto na západním pobřeží je otevřené moře, které je citelně chladnější. Stejně tak třeba Samos je známý tím, že je zde moře kvůli mořským proudům o dost chladnější, takže bych se úplně nespoléhal na jeho přítomnost blízko tureckého pobřeží. Nejteplejší moře jsem v Řecku zažil na Rhodu na konci srpna, tehdy bylo moře vyhřáté až ke 30°C.
@Nana ~ Myslím, že Korfu by mohlo nejlépe odpovídat Vašim požadavkům. Na ostrově najdete všechno, zeleň, krásnou přírodu, rozmanité pláže a také zajímavou kulturu. Na Korfu jsem byl několikrát, pokud byste chtěla poradit něco konkrétního, bližšího, ozvěte se 🙂
Ahoj Sandro, záleží na oblasti, kterou chceš navštívit. Monzuny ovlivňují počasí na Srí Lance a to ještě v kontextu geografické polohy. Teď zrovna není úplně vhodné počasí na cestování na jihozápadě Srí Lanky, na severovýchodě a ve středu by to mělo být lepší. Nicméně je potřeba pořád myslet na to, že počasí je nevyzpytatelné a poslední roky jsou všude je počasí tak trochu zblázněné - v lety zažitých obdobích dešťů je sucho a pak v období sucha zase přichází lijáky. Takže obecně je vlastně těžko předpokládat 🙂