Pláže
Turecko má nádherné pláže, které omývá tyrkysová voda, především na březích Středozemního a Egejského moře. Pláže najdete i u Černého moře, ale vzhledem k silným proudům nejsou příliš vyhledávané. K plážím neodmyslitelně patří přímořské resorty a letoviska, z nichž nejoblíbenější je Antalya, Alanya a Side. V Alanyi je vyhlášená Kleopatřina pláž, která je považována za nejkrásnější místo na turecké riviéře. Je to městská pláž, která je hlavně v letních měsících obsypána lidmi.
Nejdelší tureckou pláž Patara najdete v oblasti Antalya. Ta je naopak relativně prázdná a je tu pouze jedno místo, kde si můžete půjčit lehátka a slunečníky. Velmi oblíbená je pláž Ölüdeniz, nad kterou se vypínají strmá skaliska. Zdatní sportovci a dobrodruzi by si neměli nechat ujít pláž v Údolí motýlů. Cestou k pláži je potřeba podat drobný horolezecký výkon a sejít dolů po strmé stezce, kde je na několika místech nutné se jistit provazy. Pokud nemáte rádi výšky, na pláž je možné doplout lodí z města Fethiye. Mezi další oblíbené pláže patří Kabak, Iztuzu a Kaputaš, která je oblíbeným kotvištěm jachet.
Vodní sporty
Pokud nejste příznivci celodenního polehávání na pláži, v Turecku můžete vyzkoušet řadu vodních sportů. Nejoblíbenější destinací pro windsurfing a kitesurfing je pobřeží Egejského moře, kde minimálně od května do září pravidelně fouká stálý vítr. Surfaři se nejčastěji schází v okolí přístavního města Bodrum. Celosvětový ohlas si mezi milovníky surfů a kitů získaly vody u Alacati. Dalšími destinacemi vhodnými pro windsurfing a kiting jsou města Turgutreis, Ilica, Kadikalesi, Akkum nebo Datca.
Oblíbenou aktivitou v Turecku je také potápění. Kromě krás podmořského světa můžete obdivovat řadu vraků starobylých plavidel i lodí z první světové války nebo keramiku i její střepy z antických dob. Jestliže chcete vidět právě vraky lodí, najdete zajímavá místa u středomořského pobřeží. Například Paris poblíž letoviska Kemer je přes 90 let stará francouzská válečná loď.
Jednoznačně nejlepším střediskem pro potápěče je malé město Kaš na břehu Středozemního moře a poloostrov Gallipoli. Moře v Turecku si potápěči pochvalují kvůli teplé, čisté vodě a skvělé viditelnosti. Pokud se vám nechce spoléhat na kyslíkovou bombu, můžete vyzkoušet šnorchlování. Za doporučení stojí Fethiye, kde můžete potkat mořské želvy a ostrov Kekova, kde je pod mořskou hladinou antické město.
Parky, rezervace a přírodní bohatství
V Turecku najdete celou řadu národních parků. Velmi oblíbený park je v okolí hory Nemrut. Na jejím vrcholu jsou z kamene vytesané hlavy řeckých a perských bohů, kteří mají chránit mytický hrob krále Nemruta. Turisticky vyhledávaná je také rozsáhlá oblast zvaná Kappadokie. Za její turistické centrum je považováno město Göreme. V jeho blízkosti naleznete stejnojmenný národní park Göreme s překrásnými scenériemi v podobě skalních útvarů a údolí.
Příznivci treků míří do pohoří Kačkar, které začíná na úrovni Černého moře a v nejvyšším bodě má skoro 4 000 metrů. Neméně zajímavým cílem je nejvyšší hora Turecka – Ararat ( 5 137 m n. m.). Výstup není nijak extrémně náročný. Pro zkušené horolezce je zajímavý kaňon Saklikent, který patří mezi jeden z nejhlubších na světě.
Jeden z hlavních turistických cílů v Turecku je svah pokrytý bílým travertinem zvaný Pamukkale (bavlněný hrad). Areál se nachází v jihozápadní části země nedaleko města Denizli. Na povrch zde vyvěrají minerální prameny bohaté na vápník, jejichž teplota se pohybuje od 35° C až do vařící stovky.
Vanské jezero naleznete na východě Turecka a jeho rozloha činí úctyhodných 3 713 km2. Jelikož druhý břeh obvykle není vidět, působí jako moře. Dle pověstí v něm žije nestvůra (obdoba Lochnesské příšery).
Trhy a bazary
Orientální kultura je trhovou kulturou proslulá a trhy se vším možným najdete v Turecku úplně všude. Může jít o otevřené trhy s potravinami nebo zastřešené bazary s rukodělnými výrobky z kůže, kovu nebo dřeva, oblečením, látkami, kořením, čajem, kávou, šperky a nepřeberným množstvím dalšího zboží a suvenýrů. Nejslavnější trh a synonymum pro něj je Grand Bazaar (Velký bazar) v Istanbulu, další vyhlášené jsou ve městech Šanliurfa a Gaziantep. Na tureckých trzích rozhodně musíte smlouvat.
Historická místa
Jednou z nejznámějších archeologických lokalit světa je Trója. První vykopávky vedl známý Heinrich Schliemann v roce 1870. Zdejší rozsáhlé nálezy jsou významnou ukázkou prvního kontaktu mezi anatolskou a středomořskou civilizací.
Chattušaš, město ležící východně od Ankary, bylo hlavní město civilizace Chetitů, která ovládala většinu Malé Asie ve 2. tisíciletí př. n. l.. Ačkoliv byla tato civilizace ve 12. století př. Kr. zničena, dodnes se zde zachovaly chrámy, královské paláce, hradby i soubor skalního umění v Yazılıkaya.
Hierapolis je bývalé antické město, v němž je možné obdivovat zbytky tehdejších chrámů a lázní. Postaveno navíc bylo na místě dnes zvaném Pamukkale.
Rodinné aktivity
Děti se zřejmě nejvíce vyřádí u moře, ale i ve městech na ně čeká zábava. V Istanbulu je obrovské akvárium, možnost projet se historickou tramvají nebo na trajektu. Najdete tu také fascinující muzeum dopravy a průmyslu Koç. Na Princových ostrovech jsou zakázaná auta, takže se nemusíte bát, že vaše ratolest omylem vběhne do ulice. Zato se tu můžete projet v kočáře taženým koňmi.
V Kappadokii si užijete dobrodružnou noc v jednom z mnoha ubytování v jeskyni, let balónem nebo projížďku na koni. Pojedete-li kolem města Eskisehir, zastavte se v kouzelném parku Sazova Park. Nedaleko Antalye ve městě Belek je vodní a zábavní park. Pokud máte rádi skupinovou zábavu a taky trochu napětí, zahrajte si v Istanbulu jednu z několika únikových her.
Romantika
V Turecku můžete jednoduše zažít romantiku každý den při východu či západu slunce na břehu moře a romantické je samo o sobě hlavní město Istanbul. Mezi další romantická místa patří ostrov Gökçeada a Princovy ostrovy, Galatská věž, projížďka na lodi po Bosporu nebo Údolí motýlů.
Gastronomie
Turecko patří mezi země s fascinující gastronomií. I přestože řadu jídel známe z České republiky, ve svojí domovské zemi chutnají mnohem lépe. Lokální gastronomie používá hodně zeleniny, v níž má výsostné místo lilek a vinné listy, a vzhledem k přímořské poloze i čerstvé ryby a mořské plody. Používá se také jehněčí, skopové a kuřecí maso. Z Čech známe typický kebab nebo kofty z mletého masa v pitě a sladkou baklavu nebo chalvu.
Nejrůznější druhy koření jsou nedílnou součástí místní kuchyně a jejím základem je kvalitní olivový olej. V Turecku je velmi silná tradice pití silného slazeného čaje a kávy. Oblíbený je také jogurtový ayran a z alkoholu turecká vína a pálenka rakije. Typické pro tureckou gastronomii je tzv. meze, což by se do češtiny dalo přeložit jako variace předkrmů.