Řečtina je indoevropský jazyk, kterým se nemluví pouze v Řecku, ale také na Kypru a v některých částech Turecka. Je to složitější jazyk se specifickým písmem a mnoha autentickými výrazy i pro mezinárodní slova. Například auto, ambulance, policie – to vše má své odlišné řecké výrazy. Možná vás překvapí, že Řekové místo „ano“ odpoví „ne“. To může být ze začátku matoucí, ale jde jen o zvyk.
V Řecku najdete několik dialektů. Zaručeně se ale všude setkáte s výraznější gestikulací a hlučnými konverzacemi mezi Řeky. Nebojte se, nejde o hádku, je to jen jejich forma komunikace. A pokud se vás při hovoru fyzicky dotknou, neberte si to osobně.
Řecké písmo se dříve četlo obousměrně, dnes už ale klasicky zleva doprava. Setkáte se s ním i všude na nápisech. Dobrá zpráva je, že v turistických oblastech se domluvíte i anglicky nebo německy. Na mnohých místech vás může překvapit čeština nebo slovenština, a to z důvodu četných návštěv turistů z České a Slovenské republiky. Nemalý počet lidí z naší země zde také přímo žije. My vás naučíme základní slovíčka v přepisu latinkou. Místní velmi ocení, pokud se pokusíte mluvit jejich řečí.
Základní výrazy
Kaliméra! – Dobré ráno, dobrý den!
Kalispéra! – Dobré odpoledne, dobrý večer!
Kalinýchta! – Dobrou noc!
Hjásu/ Hjásas! – Ahoj!
Andýo! – Na shledanou!
Hjámas! – Na zdraví!
Kalí óreksi! – Dobrou chuť!
Kalí diamoní! – Příjemný pobyt!
Kaló taksídi! – Šťastnou cestu!
Oríste? – Prosím?
Efcharistó. – Děkuji.
Óchi. – Ne.
Né. – Ano.
Ty kánete? – Jak se máte?
Me léne… – Jmenuji se…
Katalavénete? – Rozumíte?
angliká – anglicky
Dhen katalavéno. – Nerozumím.
Ty íne aftó? – Co je to?
Tha íthela aftó. – Chtěl(a) bych tohle.
polí – hodně
lígho – málo
Číslovky
énas – jedna
dhýo – dva
tris – tři
téseris – čtyři
pénde – pět
éksi – šest
eftá – sedm
ochtó – osm
eniá – devět
dhéka – deset
ekató – sto
chjília –tisíc