Japonská kuchyně je zařazena jako jedna za tří světových kuchyní do seznamu UNESCO. Používá kvalitní čerstvé suroviny – jejich příprava, speciální dochucení a estetická úprava mluví za vše. Japonsko musíte nejen zažít, ale i ochutnat. Vaše chuťové pohárky vůbec nebudou tušit, co máte na talíři. Chutě, které se v Evropě nekombinují, tvoří v Japonsku lahodná spojení.
Základem japonské kuchyně je rýže, nudle, maso, ryby, tofu, mořské plody a zelenina. Rýže je lepivá a kulatá, aby se dobře nabírala hůlkami. Cukemono neboli nakládaná zelenina, se podává téměř ke každému jídlu. Patří sem různé bambusové výhonky, ředkve, japonský lilek, zázvor, okurky nebo například japonská švestka (planá meruňka), která se podává často ke slaným pokrmům. Japonská kuchyně je známá svým speciálním kořením, jako je křen wasabi, sojová omáčka nebo pasta, mořské řasy nori, naložený zázvor, sezamový olej, majonéza z křepelčích vajíček a další.
V Japonsku se jídlo servíruje v malých dřevěných mističkách, kde je příloha (rýže, nudle), hlavní jídlo, polévka a nakládaná zelenina. Určitě si všimnete jejich citu pro chuťovou vyváženost a budete jíst i očima. V některých restauracích ladí dokonce barvu nádobí s barvou jídel. Jí se převážně hůlkami, ale můžete požádat o příbor. Hůlky se nikdy nezapichují do jídla.
Při stolování je dovoleno srkat, proto to neberte jako neslušnost. Když si Japonci sedají k jídlu, nepřejí si dobrou chuť, ale řeknou si v překladu větu: „Beru si to s díky“. Spropitné v Japonsku není zvykem a skoro by se dalo považovat za urážku, proto spropitné nikdy nedávejte.
Ryby a mořské plody
V Japonsku byl po dlouhá léta zákaz konzumace masa, to se ovšem nevztahovalo na ryby a mořské plody. Proto se zde konzumuje na tisíce druhů různých ryb. Ovšem sumec se jako jediný nejí. To z toho důvodu, že podle pověsti žije pod japonskými ostrovy bájný sumec, který když se rozzlobí, hází ocasem a způsobuje zemětřesení.
Ryby se konzumují syrové, vařené, grilované nebo smažené. Často se setkáte s tuňákem, platýzem, pražmou a mořským ďasem. Z mořských plodů vedou krevety, chobotnice, raci a krabi. Jako specialitu můžete ochutnat mořského ježka nebo sladkovodního a mořského úhoře se sytě oranžovou barvou masa. Známá je ryba fugu, na jejíž přípravu musí skládat kuchaři státní zkoušky, jelikož její špatná úprava způsobuje smrt.
Pokud mluvíme o Japonsku, každému se okamžitě vybaví sushi. Rozlišuje se maki – plněná rolka syrovým masem, zeleninou a dalšími ingrediencemi s lepkavou rýží, která je zabalená v mořské řase; nigiri – plátek syrové ryby na rýži; sashimi – samotná syrová ryba. Pokud neumíte jíst hůlkami, můžete jíst sushi i rukama. Vedle sushi uvidíte také často jídlo tempura, což jsou fritované, v těstíčku obalené kousky ryb, mořských plodů nebo zeleniny.
Typická japonská jídla
Začneme klasickou japonskou polévkou miso shiru, kterou byste rozhodně měli ochutnat při návštěvě této země. Jedná se o vývar se sojovou nebo rýžovou pastou miso, zeleninou a mořskými řasami. Stejně tak oblíbené jsou nudle udon nebo rámen, ze kterých se dělají polévky s vývarem, zeleninou a masem. Ovšem nečekejte ledajaký vývar. Jedná se o tajnou recepturu a každá restaurace nabízí trochu jinou chuť těchto polévek.
Jako doplněk k polévkám podávají oblíbenou gjózu, což je smažené kořeněné mleté maso se zeleninou zabalené v tenkém těstě. Donburi je název jednoho z častých lidových jídel. Je to zapečená rýže s masem, cibulí, sojovou omáčkou a vajíčkem. Dalším klasickým japonským jídlem je karé raisu, což je kořeněná hustá omáčka se zeleninou a masem.
Japonské dezerty
Sladkosti v Japonsku vás překvapí. Jsou krásně upravené a vyrábí se nejčastěji ze škrobu, sladkých fazolí anko a rýžové mouky. Typické je želé youkan ze zmiňovaných fazolí, do kterého se přidávají například kaštany, sladké brambory atd. K čaji pak dostanete sladkosti jménem wagashi. Kuličky dango napíchané na tyčce vás jistě také osloví. Oblíbený je moučník daifuku (v překladu velké štěstí), což je sladký a měkký knedlíček z rýžové mouky, který je plněný ovocem a sladkou pastou.
Nápoje
Co si rozhodně spojíte s Japonskem, je čaj. Pijí ho na různé způsoby – teplý i studený. Jeho příprava je často spojená se speciálním obřadem. Sencha je typický zelený čaj, genmaicha je zelený čaj s praženou rýží a matcha je práškový zelený čaj, který se stal populárním i v Evropě. Za nejznámější alkoholický nápoj se považuje saké, tedy rýžové víno. Podává se teplé i studené v porcelánových kalíšcích. Nejlepší je saké Juyondai.
Milovníci piva si zde také přijdou na své. Sáhněte po místních značkách Sapporo a Asahi. Z tvrdšího alkoholu ochutnejte například shouchu – pálenku ze sladkých brambor nebo whiskey Suntory. V Japonsku se nemusíte bát ani kohoutkové vody. Kampai! Na zdraví!
Obvyklé ceny v restauracích
- jídlo v levnější restauraci: 190 Kč
- tříchodové menu v lepší restauraci: 423 Kč
- menu McDonald: 144 Kč
- 0,5 l piva: 85 Kč
- 0,33 l vody: 23 Kč
- 0,3 l Coca Cola: 29 Kč
- káva: 58 Kč