Čím platit v Japonsku – japonský jen, směna a ceny

Čím platit v Japonsku – japonský jen, směna a ceny

Chystáte se na dovolenou do Japonska a zajímá vás, na kolik vás pobyt přijde? Poradíme, jaká měna je oficiální, kde vyměnit peníze, čím platit i jaké jsou ceny potravin. Připravte se na to, že Japonsko je velmi drahá země.

Japonská měna

  • Oficiální měna v Japonsku je jen, z angličtiny také yen, v japonštině se vyslovuje „en“, což v překladu znamená kulatý objekt, zkratka pro jen je JPY a symbol ¥
  • 1 japonský jen má 100 senů a 1000 rinů, a přestože nejsou tyto dílčí mince již dlouho v oběhu, názvy se stále používají
  • kurz japonského jenu se pohybuje kolem 20 CZK za 100 JPY
  • bankovky existují v hodnotě 1 000, 2 000, 5 000 a 10 000 (2 000 bankovky se příliš nevyskytují a 1000 bankovky jsou ve dvou verzích), mince mají hodnotu 1, 5, 10, 50, 100 a 500 jenů a 5 a 50 jenové mince mají uprostřed otvor

Výměna jenů

Pokud řešíte dilema, kde sehnat japonský jen, máte po starostech. Jeny prodává velká část bank a směnáren. S ohledem na množství peněz, které budete chtít směnit, se raději dopředu ujistěte, zda daná banka jeny mění, zda má dostatek hotovosti a jaké si účtuje poplatky. V Japonsku české koruny nevyměníte, ale se směnou za eura, dolary a libry problém nebude.

Platba kartou

Japonsko je technologicky velmi vyspělá země, nicméně platba kreditní kartou není úplná samozřejmost. Ve větších městech, turistických oblastech, supermarketech, luxusnějších restauracích a hotelech bude platba kartou bez problémů.

V menších městech a obchodech už u sebe mějte raději hotovost. Japonští obchodníci totiž obecně preferují platbu v hotovosti.

Výběr z bankomatu

Připravte se na to, že ne všechny bankomaty akceptují zahraniční platební karty. Pokud nechcete obejít několik bankomatů, než najdete ten, který se bude s vaší kartou kamarádit, zajděte raději do obchodního řetězce 7-Eleven nebo na japonskou poštu. Vzhledem k tomu, že Japonsko je velmi bezpečná země a riziko krádeže je minimální, můžete u sebe bez starostí nosit větší obnos.

Ceny v Japonsku

Japonsko je v porovnání s ostatními asijskými zeměmi velmi drahé. Hlavně v Tokiu jsou ceny jedny z nejvyšších na světě. Pokud cestujete ekonomicky, můžete zásadním způsobem ušetřit na stravování v malých pouličních restauracích nebo v obchodních řetězcích 7-Eleven, včasnou rezervací levného ubytování nebo nákupem předplacených vlakových jízdenek pro zahraniční turisty (JR pass).

  • Autem po Japonsku: Půjčení auta v Japonsku se příliš nedoporučuje, speciálně ne ve velkých městech, kde je hustá doprava. Nevyplatí se ani na velké vzdálenosti, protože síť hromadné dopravy je v Japonsku propracovaná, pohodlná a rychlá. Pokud se přesto rozhodnete pro auto, připravte si cca 5 000 až 20 000 (cca 1 000 až 4 000 Kč) jenů na jeden den. K půjčení auta také potřebujete mezinárodní řidičský průkaz, který je nutné vyřídit před odjezdem. Nezapomeňte, že v Japonsku se jezdí po levé straně. Podívejte se na aktuální cenu nafty a aktuální cenu benzinu. Na japonských dálnicích se platí mýtné podle ujetých kilometrů, přičemž pro klasický osobní vůz je cena cca 25 jenů za 1 kilometr.
  • Doprava: Nejrozvinutější způsob dopravy v Japonsku je železnice. Jízdenky jsou v porovnání s ČR drahé, protože se platí za ujeté kilometry, ale stále se jedná o nejjednodušší, nejrychlejší a nejlevnější způsob dopravy. Pokud plánujete po Japonsku cestovat, vyplatí se pořídit si JR pass. Jedná se o permanentku na všechny vlaky včetně Shinkanzenů určenou pro zahraniční turisty. Je potřeba ji pořídit už před odjezdem a můžete si vybrat mezi variantami na 1, 2 nebo 3 týdny. Také na tokijské metro je možné pořídit zvýhodněné jízdenky na více dní.
  • Letenka Praha – Tokio: Průměrně se pohybují letenky do Tokia kolem ceny 15 000 Kč, ale velmi záleží, od jakého dopravce a s jakým předstihem letenku koupíte. Akční ceny začínají na 7 000 Kč, ale mohou se vyšplhat i přes 20 000 Kč.
  • Cena ubytování: Ubytování je nezanedbatelnou položkou ve výdajích při cestě do Japonska. Tradiční ubytování v japonském stylu, tzv. ryokan, nebo dvoulůžkový pokoj v průměrném hotelu těžko seženete pod 2 000 Kč. Ekonomickou variantou jsou hostely se spacími boxy a společným sociálním zařízením, které často bývají oddělené pro muže a ženy. Nejlevnější stojí asi 500 Kč. Můžete také vyzkoušet službu Airbnb.
  • Ceny jídla: Oběd v běžné restauraci může vyjít v Japonsku klidně i na 2 000 Kč. Naopak v pouličním stánku nebo veřejné jídelně se najíte od 100 do 300 Kč a ještě k tomu často dostanete zelený čaj zadarmo. Relativně lacinou variantou je také running sushi za zhruba 300 Kč nebo vývařovny s polévkou rámen za 150 Kč. Kromě saké si výrazně připlatíte i za alkohol. V Japonsku zapomeňte na spropitné, místní kultura jej považuje spíše za urážku, stejně jako pokusy o smlouvání.
  • Ceny potravin: Ceny potravin se v Japonsku liší podle typu obchodu, kam zamíříte. Rozdíl mezi diskontním řetězcem a luxusnějším značkovým obchodem se pohybuje v řádu desítek korun. Bochník bílého chleba stojí v přepočtu 40 Kč, půlkilové balení sýru 240 Kč a litr mléka 50 Kč. Výhodné jsou připravené polotovary v supermarketech, které vám obsluha u pokladny na požádání ohřeje. Na výběr je celá řada jídel, která jsou velmi často čerstvá a z kvalitních surovin.
  • Suvenýry: Výhodně nakoupíte v tzv. 100 yen shops. Jedná se o diskontní řetězce, ve kterých pořídíte širokou škálu produktů, od sladkostí, přes jídelní hůlky a misky, po nářadí nebo zahradnické náčiní za sto jenů, což je zhruba 20 korun.
  • Vstupy: Vstupné do chrámů, muzeí a dalších památek je velmi levné, případně úplně zadarmo.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Ceny v Japonsku

Zdravím Lenku a samozřejmě všechny ostatní, kde se dobře najíst v Tokiu? Čeká mě tam pracovní cesta a budu mít vždy odpoledne volné na couračku.… Zobrazit více
DonPepe
DonPepe

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce