Měna ve Finsku
Finsko tvoří výjimku mezi skandinávskými zeměmi a nemá vlastní speciální měnu. Oficiální finská měna je euro.
Směna, bankomaty a platby kartou
- Eura si vyměňte v ČR, alespoň menší hotovost pro začátek. Ve Finsku lze sice na možnost směny české koruny v bankách občas narazit, ale není to běžné a kurz bývá horší.
- Ve Finsku nepotkáte běžné směnárny, jako je znáte z ČR. Jejich funkci nahrazuje banka Western union, která je v každém větším městě.
- Bankomaty jsou ve Finsku absolutní samozřejmostí a vyberete opravdu téměř všude. Zjistěte si u své banky, jaké jsou poplatky za výběr.
- Také platby kartou jsou možné v drtivé většině případů, často i v malých obchodech a někdy i na tržnici. Přesto s sebou vždy mějte hotovost v mincích a menších bankovkách.
Ceny ve Finsku
Většina zboží, služeb a hlavně doprava jsou ve Finsku podstatně dražší než v ČR. Výjimkou je nákup potravin ve velkých supermarketech. Ušetřit se dá na dopravě při zarezervování lístků ve velkém předstihu a prostřednictvím studentských, seniorských a rodinných slev při návštěvě památek.
Ceny pohonných hmot
Mýtné ve finsku
Ve Finsku se na dálnicích neplatí mýtné a není potřeba ani dálniční známka. Popis cesty autem do Finska najdete v článku o cestě do Finska.
Ceny ubytování
Ceny ubytování ve Finsku se zásadním způsobem liší podle výběru ubytování i způsobu cestování. Je možné přespat zadarmo v chatkách (Open Wilderness Huts), případně vlastním stanu v přírodě, ale také v luxusních hotelech za mnoho tisíc. Neobvyklou alternativou je ledový hotel, kde jsou i postele vyrobené z ledu.
- Kempy: Ve Finsku jsou kempy velmi rozšířené a ceny se liší podle vybavenosti a polohy. V nejlevnějších kempech zaplatíte cca 300 Kč za auto a stan a zhruba 130 Kč za osobu. Stanování je ve Finsku povoleno téměř všude i ve volné přírodě.
- Chaty: Velké oblibě se těší tradiční finské chaty ve volné přírodě. Chaty bývají velmi dobře vybavené a jejich běžnou součástí je sauna. Chata střední kategorie pro 4 osoby se dá pronajmout od 3000 Kč.
- Hotely a hostely: Hotely jsou ve Finsku velmi drahé a levnější dvoulůžkový pokoj ve městech vychází na cca 2000 Kč. Ani obvykle ekonomická varianta v podobě hostelu není nejlevnější a za lůžko v pokoji s několika palandami zaplatíte minimálně 700 Kč.
- Ledový hotel: Netradiční variantou je ubytování v hotelu, který je celý postavený z ledu, včetně vybavení pokojů nebo baru. Dvoulůžkový pokoj vyjde zhruba na 7 000 Kč za noc.
Ceny potravin ve Finsku
Potraviny ve Finsku jsou dražší než v ČR a v některých obchodech můžete zaplatit až dvojnásobek ceny, než na jakou jste zvyklí z ČR. Nejlevnější jsou potraviny v supermarketech (Lidl, Prisma,...) a lokální produkty na trzích. Bochník chleba stojí zhruba 50 Kč, kilo sýra 150 Kč a kilo rajčat 70 Kč.
Na alkohol a cigarety je uvalená vysoká daň a jsou velmi drahé. V běžných obchodech koupíte pouze nápoje, jejichž obsah alkoholu nepřekračuje 4,8 %. Obvykle se jedná o alkoholické mošty a ochucená piva, jejichž cena se pohybuje mezi 100 – 200 Kč. Pro tvrdší alkohol je nutné zamířit do specializovaných obchodů. Také ceny cigaret jsou vysoké a krabička cigaret Marlboro stojí cca 170 Kč.
Ceny jídla v restauraci
Stravovat se ve finských restauracích je záležitost pro bohaté. Přijatelné ceny mají fast foody, kde se dá pořídit menu od 180 Kč, a levné restaurace se zvýhodněným menu kolem 300 Kč.
Jídlo pro dvě osoby v restauraci střední kategorie vychází asi na 1 500 Kč. Pokud si budete chtít dát k obědu sklenici točeného piva, připlatíte dalších 180 Kč. Spropitné je zaúčtováno v ceně.