Indie je jednou z největších a zároveň nejlidnatějších zemí světa s velmi bohatou historií, neboť se na jejím současném území rozkládala nejedna mocná starověká říše a vzniklo zde i několik významných světových myšlenkových proudů.
Indie nabízí cestovatelům obrovské možnosti, a proto do této země míří ročně statisíce návštěvníků. Sever země se štíty nejvyššího pohoří světa i himálajským podhůřím láká horolezce i milovníky vysokohorské turistiky z celého světa. Trekking v odlehlých oblastech s fascinujícími sceneriemi a buddhistickými kláštery nebo rafting na divokých řekách zanechají nezapomenutelné zážitky.
Indické metropole, jakými jsou třeba Bombaj nebo Dillí, jsou místy obrovských kontrastů, kde je možné spatřit okázalý luxus i velkou chudobu. Vedle mnoha tisícovek výjimečných památek se zde nachází také několik světoznámých divů světa, jakými jsou Tádž Mahal nebo zlatý chrám v Amritsaru.
Jelikož se převážná část pobřeží nachází v tropickém pásmu, jsou exotické pláže Arabského moře i Bengálského zálivu oblíbenými dovolenkovými destinacemi, zvláště v suchých a chladnějších zimních měsících. Nejvyhlášenější letoviska se nacházejí v oblasti Goa na západním pobřeží.
Světově proslulá je indická kuchyně, lišící se region od regionu a užívající množství exotických druhů koření. Ke světové špičce patří rovněž indický čaj, a cestu po nejznámější čajové oblasti Darjeeling by si neměl nechat ujít žádný milovník kvalitního čaje.
Zobrazit celý popisIndie je 59. nejlépe hodnocená země.
Po návštěvě velkoměst Bombaj a Kalkata jsem se těšil na horský klid a vzduch proslaveného Darjeelingu, který leží v nadmořské výšce více než dva tisíce metrů. Namísto toho jsem bohužel i zde nalezl typický indický a všudypřítomný smrad, hluk a špínu, takže v tomto ohledu jsem si v ničem nepomohl... :-(
Z údolí sem vede úzkorozchodná železnice, která se sem trmácí asi 8-9 hodin, ale je třeba si koupit lístky s dostatečným předstihem, protože bývávají vyprodané. Kdo to nestihne, jako já, má možnost jet autem, ale jeto nervy drásající zážitek, protože řidiči jezdí jako šílení a nezřídka se asi stane dopravní nehoda, na což se snaží upozorňovat četné nápisy podél cesty. Lepší je cesta vlakem, kterou jsem absolvoval nazpátek.
V Darjeelingu je i malá zoo s jakýmsi muzeem, ale silně nedoporučuji, zvířata zde žijí ve zbídačeném stavu, je to smutný pohled.
V okolí jsou asi četné čajové plantáže, já navštívil jen jednu, ale pro našince je to jistě zážitek, dozví se tu něco o výrobě čaje, který i ochutná. Ve městě jsou i prodejny, ale nějakou láci tu nečekejte, ceny jsou silně turistické...
Nejzajímavějším momentem tak pro mně asi bylo, když jsme odtud vyrazil na trek pohořím Singalila na vrchol Sandakphu (3.636 m n. m.), což je asi jedna z mála činností, které zde mohu doporučit.
Občané ČR mají při cestě do Indie vízovou povinnost. O vízum je možné požádat dvěma způsoby, a to buď elektronicky, nebo na ambasádě. Nezapomeňte, že i děti do 15 let musí mít svůj cestovní doklad. Více o dokladech.
Oficiální měnou je indická rupie. Na cestu si rozhodně přibalte hotovost. Nejlépe směnitelné jsou eura a dolary, vyměnit se ale dají i britské libry. Platba kartou není všude samozřejmostí. Více o měně a cenách.
Očkování, která byste rozhodně měli podstoupit: břišní tyfus, hepatitida A a B, tetanus. Více o očkování.
Indie má 22 úředních jazyků. Oficiálním jazykem je hindština a za druhý jazyk je považována angličtina.
Zásuvky v Indii jsou velmi podobné těm našim. Jsou ale většinou se třemi zdířkami. V mnoha hotelech (i těch levnějších) je minimálně jedna zásuvka podobná té naší. V některých starších hotelech jsou ale stále staré anglické zásuvky. V takovém případě budete potřebovat adaptér. Více o zásuvkách.