Z Řecka zkušenost nemáme, tak si půjčujeme vždy skútr, ale setkávám se spíše s tím, že kreditní kartu pro blokaci depozitu půjčovny vyžadují. Myslím, že hlavně ty větší, oficiálnější ano. Auto jsme si několikrát půjčovali ve Španělsku a tam po nás vždy kreditní kartu za tímto účelem vyžadovali, vlastně jsme si právě kvůli tomu i kreditní kartu zřídili. Vždy si před odjezdem hledám půjčovny a zjišťuji si jejich podmínky, abych věděl, na co se připravit. Doporučuji si tedy před odjezdem vygooglovat nějaké půjčovny, vybrat si ty, které mají dostatečný počet dobrého hodnocení od uživatelů a pak se dívat na detaily cen a podmínek, kde by se měla skrývat také informace o depozitu a požadované kreditní kartě.
Z mojí zkušenosti jsou bezpečností rámy nevyzpytatelné a hraje tam svojí úlohu několik dalších vlivů. Jedním z nich může být nastavená citlivost daného rámu, takže by se tak mohlo stát, že za stejných okolností může někdo na jednom letišti (u citlivějších rámů) "pípat", zatímco na jiném letišti, kde rámy nejsou tak citlivě nastavené, by "pípat" nemusel. Také je zde bezpečností prvek, který způsobí to, že každý n-tý člověk "pípá", i když je u něj vše v pořádku, jen byl rámem "vybrán" pro osobní prohlídku. Na to mívám poměrně často štěstí já 🙂 Jinak moje zkušenost z pražského letiště s bezpečnostními rámy byla taková, že plno let, co jsem měl fixní rovnátka, tak jsem vždy "pípal, i když jsem se vždy snažil personálu vysvětlit, že to bude s největší pravděpodobností rovnátky, tak se tím nezaobírali. Mezitím jsem podstoupil jednu operaci, díky které mám také šrouby v čelisti a po sundání rovnátek už "pípám" na letišti nepravidelně, většinou spíš v Praze než někde jinde. Takže bych usuzoval, že Praha bude mít rámy nastaveny na vyšší citlivost 🙂
Snad na každém ostrově se dá najít místo, které je vhodné pro rodiny s dětmi, ono taky záleží, jaké jsou Vaše přesnější očekávání. Možná chcete být nedaleko letoviska, abyste se mohli s dětmi procházet a mít nějakou zábavu, možná chcete klidné místo bez vyžití. Tak něco mezi tím mě napadá třeba letovisko Dassia na Korfu, které by mohlo minimálně vstupem do moře vyhovovat.
Trasu Bratislava - Thessaloniki již od loňska operuje Ryanair na přímých letech za relativně výhodné ceny. Jen u Ryanairu člověk musí slevit trochu (více) z pohodlí 🙂
Kefalonie je jeden z mých nejoblíbenějších řeckých ostrovů, za mě jediná výhoda je jeho nekompaktnost. Je to velký ostrov a díky jeho tvaru a povrchu mohou přesuny po ostrově občas zabrat více času, proto je potřeba dobře plánovat a také vybrat dobré místo pobytu jako strategickou výchozí pozici pro cestování po ostrově. My proto zvolili ubytování v Lassi, odkud bylo do všech koutů ostrova relativně stejně daleko a navíc jsme byli pár minut od hlavního města Argostoli, které je příjemné na večerní procházku a trochu městského ruchu. Procestovali jsme téměř celý ostrov snad jen s výjimkou Fiskarda. Dokonce jsme se dostali pláž Platia Ammos, který už je řadu let nedostupná, protože zemětřesení zničilo okolo 300 schodů, které k pláži vedly. Za mě to byla asi nejkrásnější pláž v Řecku, na které jsem kdy byl, možná také proto, že jsme tam byli úplně sami. Rád se podělím i s více podrobnými tipy, pokud bude někoho něco zajímat.
Určitě bych volil některý z ostatních Jónských ostrovů, ten jejich charakter je docela podobný, vždy je jižní a východní pobřeží klidnější a to západní je o něco divočejší. Na Korfu i na Kefalonii je obrovské množství pláži, kde se můžete vybírat z městských vs. divokých, písčitých vs. oblázkových, s vlnami vs. úplně klidné moře. Jónské ostrovy mají svoje kouzlo, ale neopomíjel bych ani ostrovy v Egejském moři, které jsou trošku jiné než ty Jónské, ale o nic horší. Třeba takový Kos, který má rozumnou velikost na procestování a najdete tam také i klidné pláže bez vln.
V oblasti Kalithea jsou opravdu jedny z nejlepších možností pro šnorchlování na Rhodosu. Je tu čisté moře a nějaký ten podmořský život tady najdete, pokud nechcete srovnávat s Rudým mořem nebo jinými s bohatým podmořským životem, pak byste měli být spokojeni.
Obloukem bych se vyhnul Faliraki, ta městská pláž je opravdu strašná. Mně se nejvíce líbila na Rhodu divoká pláž Agios Georgios v nejjižnější části ostrova kousek od Plimmiri, kde jsme v hlavní sezóně nepotkali žádného člověka. Pokud chcete trochu divočejší moře s vlnami, pak popojeďte na západní pobřeží, třeba pláže v okolí Ixie.
@PetrHora ~ Řekl bych, že u Korfu je větší pravděpodobnost, že v druhé polovině srpna už bude o něco chladnější. Když jsem tam byl já na konci srpna, tak třeba nebyla vůbec potřeba klimatizace a večer už to bylo i na nějaký lehký svetr. Na Korfu jsem byl na začátku července, na přelomu července a srpna i na konci srpna a nikdy jsem tam nezažil nějaké obrovské vedro. Na Samosu zase na většině míst vane vítr, který pocitově ochlazuje teplotu. Je pravda, že i Samos se umí rozžhavit ke 40°C v létě, ale pocitově tam nikdy tak vedro není.