Zkopírováno ze skupiny na Facebooku:
V Chorvatsku žijí celkem tři druhy zmijí a dva druhy jedovatých užovek. Ovšem jen dva druhy z tohoto počtu jsou pro běžného turistu "nebezpečné". Proč?
1) zmije menší (Vipera ursinii macrops) - horský druh žijící na alpinských loukách na několika málo místech v Chorvatsku. Máte mizivou šanci ji potkat a její jed je toxikologicky málo významný.
2) zmije obecná (Vipera berus bosniensis) - příbuzná naší zmije žijící v ČR i SR. Je to však druh vyskytující se výhradně ve vnitrozemí, ve vyšších nadmořských výškách. Opět se s ní drtivá většina turistů mířících k moři nesetká.
3) skvrnovka (hlavatka) kočičí (Telescopus fallax) - jedovatá užovka s jedovými zuby umístěnými až v zadní části tlamky. Její jed není pro člověka nijak nebezpečný. Jedná se o zvíře aktivující při západu slunce a v noci. Loví ještěry.
Potencionálně nebezpečný druh:
4) šírohlavec východní (Malpolon insignitus fuscus) - podobně jako hlavatka se jedná o jedovatou užovku s jedovými zuby v zadní části tlamky. Jeho jed může způsobit lokální otok, horečky a nevolnost, ale pouze v extrémně vzácných a ojedinělých případech. Protože jsou zub umístěny vzadu, musí šírohlavec k vpravení jedu kořist "žvýkat". Chorvatsky se nazývá "zmajur".
Nebezpečný druh:
5) zmije růžkatá (Vipera ammodytes) - opravdu jediný nebezpečný druh v Chorvatsku. Zmije růžkaté jsou poměrně běžné, jak na ostrovech (ale nejsou třeba na Cresu,..), tak na pevnině. Na rozdíl od jiných hadů mohou namísto rychlého útěku při přiblížení člověka zůstat bez pohybu na místě. Její uštknutí může i dospělého člověka ohrozit na životě. První pomoc je co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc, dnes se již nedoporučují žádné dřívější "babské" rady (vypalování, vycucávání jedu, zaškrcování, atd.). Důležité je rovněž zachovat klid a omezit fyzickou námahu. Místní ji nazývají "poskok".
(před 6 lety)
Země