Příspěvky v diskuzích uživatele Dáša

Příspěvky v diskuzích uživatele Dáša

Záplavy ve Španělsku

Bleskové záplavy trápí Španělsko. Zasaženy byly oblasti Valencie, Alicante, Almeríe a Murcie. Doprava kolabuje, uzavřené je i letiště Almería. Je vyhlášen nejvyšší stupeň nebezpečí. Českým turistům je doporučena registrace v databázi MZV DROZD. Pokud se do oblasti chystáte nebo se tam dokonce nacházíte, buďte opatrní.
(před 5 lety)
Země
Dáša

Rozhovor s Nailony

Další z řady rozhovorů s ostřílenými cestovateli z Cestolina. Jejich vlastní zkušenosti a rady. Jako další jsme se rozhodli vyzpovídat uživatelku Nailony.

Nailony cestuje především s manželem, s kterým se rozhodně neřadí mezi plážové povaleče. Na místě si vždy rádi vypůjčí automobil a projedou tamní krajinu. Na Cestolinu si můžete prohlédnout její překrásné fotografie. Více o Nailony v následujícím rozhovoru...

1) Ráda cestujete zejména do Řecka. Kde se vám líbilo nejvíce a proč? Můžete doporučit třeba nějaké méně známé výlety?
Cestujeme s manželom veľmi radi v minulosti aj s dcérami, dnes keď už odrástli, hlavne sami. Precestovala som už dosť krajín, ale aspoň raz v roku sa vraciame do nášho druhého domova Grécka. Grécko je láska na celý život, a to pochopia asi len Grékomili. Jeho krásna príroda – nádherné pláže, krásne čisté more, hory – horské dedinky, milí ľudia, nádherná história – pamiatky na každom kroku, kultúra, gastronómia... To všetko spolu vytvára jedinečný zážitok – na každom jednom mieste v Grécku. Je ťažké povedať kde sa nám najviac páčilo – naozaj sa nám páčilo zatiaľ všade a cítime také pošteklenie na duši, keď tam trávime spoločné chvíle. Treba dodať, že nie sme praví plážovníci a vždy si požičiavame auto a objavujeme krásy prírody, miest, mestečiek, horských dediniek s ich domácimi.
Je mi preto ťažké vybrať len niektoré miesta ale skúsim to s oblasťami, ktoré nie sú možno až tak ferkventované.
Ako prvé si nás pripútali Chalkidiki, hlavne staré rybárske mestečko Sarti na Sithonii, ktorá ma naozaj krásne pláže a príroda je krásne divoká a zelená – je výborne prístupná aj autom. Rozhodne by som odtiaľ doporučila preskúmať nádherné pláže, absolvovať cestu okolo ostrova, výlet na Kláštory Meteora, postavené na vrcholkoch skál v oblasti Tesália – veľmi silný zážitok, výlet loďou na ostrov Athos – mestečko Ouranoupolis, či výlet do Solúna-Thessaloník – nadherného prímorského mesta, s krásnymi námestiami, autentickým trhom – ktorý sa oplatí zažiť, tam sa môže človek len tak zamotať medzi miestnych a nasať čaro domáceho života, ktorému ešte dopomáhajú aj často sa tam predvádzajúci miestny umelci.
Nádherný je aj zelený ostrov Thasos – ktorý ma len 100 km po obvode a môžete ho autom preskúmať celý počas dovolenky, s krásnymi zelenými lesmi, horskými dedinkami s prameňmi pitnej vody, úžasnými plážami – a určite odporúčam výlet k Diovmu oku-krásna túra pomedzi staré sady olivovníkov a výhľady na divoké morské pláže. Odmenou je nádherný prírodný úkaz a tiež možnosť okúpať sa, ale hlavne pre fotografov je to úžasná scenéria. Navštívte tiež kláštor M. Archanjela, či mestečko Limenária.
Veľmi zaujímavá a menej známa je Magnesia je to región okolo mesta Volos, ktoré leží na úpätí hory Pelion . Administratívne sem patria aj ostrovy Skiathos a Skopelos, ktoré sú čarovné – odporúčam. Mesto Volos má veľký prístav, množstvom obchodov a atraktívnu prímorskú promenádu a dať si tam kávičku s výhľadom na prístav bol krásny zážitok. Bývali sme v Kala Nera – skvelom prímorskom letovisku – odkiaľ fungovala riadna autobusová preprava. Bolo veľmi zaujímavé cestovať s miestnymi, ktorí boli veľmi milí a keď bolo treba vždy poradili. Čo bolo úžasne všade bola pitná voda a v našom stredisku, ktoré sa tak volá „Dobrá voda“, dokonca celý deň tiekol prameň pitnej vody. Určite nevynechajte kúpanie na nádherných plážach – nám sa najviac páčila Milopotamos beach. Rozhodne tam odporúčam pozrieť horu Pelion, jazdu malým miestnym vláčikom, či horské dedinky Zagoru, Tsangaradu a Milies , kde sú veľmi milí domáci a po plotoch majú rozvešaný tovar – sú veľmi vďační keď si niečo kúpite.
Veľmi sa nám páčilo aj na Santoríny – ktorý pre fotografa predstavuje raj-máte pocit že by ste tam fotili neustále. Je to ale malý ostrov a prejdete ho autom raz dva – rozhodne sme z mestečiek Fira a Oia videli nádherné západy slnka. Ak by som mala poradiť – odporúčam ubytovanie na východnej časti ostrova, ktorá má krásne pláže priamo z hotelov prístupné more. My sme bývali v Perisse, a okrem nádhernej pláže, teplého mora tam boli veľmi prijateľné ceny v obchodoch, reštauráciách.
Páčilo sa nám veľmi aj na Kréte – ale preskúmali sme len jej SZčasť – určite sa tam ešte vrátime. Nádherná pláž bola Balos beach a páčila sa nám ešte viac ako preplnená Elafonisi. Krásne bolo mesto Rethymno, Heraklion, Chánia 
Ale našimi najmilovanejšími sú západné jónske ostrovy Zakyntos, Ithaki, Keflónia, Lefkada. Ktoré nám veľmi učarili so svojimi tyrkysovými nádhernými plážami, divokou prírodou, korytnačkami, jaskyňami, modrými jaskyňami, kláštormi, zálivmi, majákmi, krásnymi mestami, dedinkami, úžasnými plavbami okolo ostrovov... ale to by som už zapísala ďalšiu stranu – možno nabudúce – rozhodne ich odporúčam každému.
Na záver by som určite odporučila návštevu Atén – ktoré sme si zamilovali. Ja nemám rada veľmi veľké mestá, ale u Atén mi tento fakt vôbec nevadí. Dýcha v ňom história na každom kroku, je krásne, slnečné, s napodiv nádhernými plážami a zákutiami a blízkosťou mnohých zaujímavých ostrovov.
2) Bez kterých 3 věcí (vyjma pasu, kreditky apod.) byste se na cestách neobešla?
Fotoaparátu, mapy, mobilu...
3) Koho byste na svých cestách rozhodně (ne)chtěla potkat?
Chcela – všetkých milých a dobrých, ochotných ľudí, ktorí dodávajú našim cestovateľským zážitkom tu pravú atmosféru. Určite a hlavne moje dve dcéry – čo žiaľ už nie je vždy možné. (Ale práve v nedeľu cestujeme do Atén za jednou z nich, druhá sa k nám pripája – budeme spolu po dlhšom čase – čo môže byť väčšie šťastie?)
4) Blíží se Vánoce a s nimi i téma dárků. Jaký dárek by potěšil Vás jako cestovatelku?
Každoročný. Nová fotokniha z uplynulého roka a darovaný alebo kúpený zájazd.
5) Jakou část webu Cestolino.cz považujete za nejužitečnější nebo Vaši nejoblíbenější?
Rozhodne pruvodce – poskytuje mi mnoho dôležitých informácii a určite fotogaléria – ktorá ma hlavne inšpiruje a obrazom prevedie po miestach, ktoré by som ešte chcela navštíviť alebo ma vráti na miesta, ktoré som už navštívila.
Děkujeme za velmi milé odpovědi. Zaujal vás rozhovor? Zeptejte se Nailony na to, co vás zajímá...
(před 5 lety)
Cestovatelé z Cestolina
JakubKubík

Zážitek z dovolené

@anonym ~ Hezký den, ostatním cestovatelům by Vaše recenze přímo u hotelu Sidi Mansour Resort určitě pomohla. Budeme rádi, pokud ji vložíte.
(před 5 lety)
Letecká
Dáša

Je potřeba tisknout letenku nebo stačí elektronicky?

@jana13 ~ Hezký den Jano, v našem průvodci se můžete dočíst aktuální informace ohledně letiště Sabiha Gökçen, které se Vám mohou hodit.
(před 5 lety)
Letecká
Ovča

Rozhovor se Surimi

Další z řady rozhovorů s ostřílenými cestovateli z Cestolina. Jejich vlastní zkušenosti a rady. Jako další jsme se rozhodli vyzpovídat uživatelku Surimi.

Surimi cestuje především s manželem. Společně nejsou žádní povaleči na lehátkách. Rádi vyjíždějí poznávat okolní přírodu, památky, tamní speciality a další zajímavosti.

Na Cestolinu si můžete přečíst její hodnotné příspěvky. Kde se třeba například dozvíte, kam se vydat v Rakousku s dětmi.

1) Ráda cestujete zejména po Evropě. Kde se vám líbilo nejvíce a proč?
Moc se mi líbila Malta. Máme s manželem rádi historii a o Maltě se dá právem říci, že „tudy kráčely dějiny“. Dovolená byla zajímavá i tím, že jsme se na radu dcery vydali my, osoby středního věku, na cestu individuálně, bez cestovky a bez znalosti angličtiny.
Kromě Malty se mi líbí Rakousko, Alpy nebo Neziderského jezero.
2) Měla jste možnost navštívit maďarské termály. Které jsou podle Vás nejlepší. Jak hodnotíte ceny v Maďarsku, služby a celkovou kvalitu?
Těžké rozhodování o prvenství. Kdybych měla někomu neznalému radit, kam se poprvé vydat do maďarských termálů, tak bych se ho zeptala, jestli hledá hlavně klid, relax, nahřívání bolavých zad, nebo jestli chce, aby byl v místě i aquapark s vodními atrakcemi. Jestli chce pobývat jenom v lázních, nebo ho zajímá také cestování po okolí.
Při cestování bez dětí bych doporučila: Hevíz – přírodní termální jezero (dovnitř nesmí děti do 14 let), městečko s lázeňskou „rakousko-uherskou“ atmosférou, nákupní možnosti, vinařská čtvrť Egregy na okraji města, blízkost Balatonu a Malého Balatonu. V dojezdové vzdálenosti jsou i další termály – Zalakaros nebo Kehidakustány – tam už děti můžou.
Pro rodiny s dětmi a pro aktivní (nejen) mladé: Sárvár – kromě bazénů s léčivou vodou, je tam i velký aquapark s atrakcemi pro všechny věkové kategorie. Nedaleko jsou opět další termály – Bükfürdö nebo Hegykö a Neziderské jezero s mnoha cyklotrasami.
Pro ty, jež mají delší dovolenou: oblast kolem krásného města Egeru – Egerszalók zvaný „maďarské Pamukkale“ nebo jeskynní termály v Miskolc-Tapolca (i když ty idylické fotky prázdné romantické jeskyně museli fotit po zavírací době). V okolí jsou i menší termály a termální koupaliště, Bukové hory, jezero Tisza, pravá maďarská pusta nebo na severu Aggtelecký kras s jeskyněmi.
Ceny v Maďarsku jsou pro Čechy příznivé, jako u nás nebo lehce levnější. Vždy jsme se setkali, nejen v lázních, s kvalitními službami a čistotou. Ani jazykově to není špatné, na západě Maďarska, kam jezdí rakouští turisté, se dá dobře domluvit německy, mladí umí anglicky a ve větších termálech jsou nápisy a jídelní lístky i v češtině nebo slovenštině. Kromě toho se dá stáhnout do chytrého mobilu překladač z maďarštiny.
3) Máte nějakou oblíbenou cestovatelskou knihu nebo průvodce, do kterých vždy ráda nahlédnete? Nebo dnes již vše hledáte na internetu?
Kombinuji s hledáním na internetu, papírové materiály rychle „stárnou“. Při plánování dovolené si půjčím v knihovně mapy nebo tištěného průvodce, pokud možno nejmladšího data s aktuálními informacemi. Hlavně ceny a otevírací doby si však vyhledávám na internetu. Ubytování hledám výhradně na internetu.
4) Zítra odjíždíte, peníze nejsou problém. Kam byste jela? Proč?
Teď na podzim by mě lákalo jižní Španělsko, kam české cestovky tolik nejezdí – poznat města Malaga, Cordoba, Sevilla, Cádiz, zajet si na Gibraltar... cestou zpět bych to vzala ještě přes Slovinsko.
5) Jakou část webu Cestolino.cz považujete za nejužitečnější nebo Vaši nejoblíbenější?
Na Cestolinu se mi líbí hlavně diskuzní část, kde si cestovatelé navzájem radí a vyměňují zkušenosti.
Děkujeme za velmi milé odpovědi. Zaujal vás rozhovor? Zeptejte se Surimi na to, co vás zajímá...
(před 5 lety)
Cestovatelé z Cestolina
Esmeralda44

Turistika na Tenerife

Pokud půjdete mimo hlavní sezónu, tak často ani nekontrolují, protože v kempech téměř nikdo není. Na stránkách co píše @Peanut se vyplní registrační formulář a je to.
(před 5 lety)
Země
Intago

American Airlines otevře novou linku Praha - Chicago!

Americká letecká společnost American Airlines spustí od příštího letního letového řádu přímé spojení mezi Prahou a Chicagem. Konkrétně pak od 8. května 2020 do 24. října 2020. Létat se bude 5x týdně. Na sezónní linku nasadí letadlo Boeing 787-8 Dreamliner.
Bude se tak jednat o čtvrtou linku do USA z Prahy, stále ale není žádná v provozu přes celý rok.
(před 5 lety)
Letecká
Dáša

Do Itálie bez občanky nebo bez pasu?

@Viktorp111 ~ Tak můžete vycestovat samozřejmě na pas. každopádně jeden z dokladů mít musíte.
(před 5 lety)
Země
Mia07

Do Itálie bez občanky nebo bez pasu?

@Viktorp111 ~ Dobrý den, Itálie je členský stát EU a pro vstup do země Vám bude stačit občanský průkaz. Pozor si dejte pouze na jeho platnost, která musí být po celou dobu Vašeho pobytu.
(před 5 lety)
Země
Mia07

Rozhovor s EMS

Další z řady rozhovorů s ostřílenými cestovateli z Cestolina. Jejich vlastní zkušenosti a rady. Jako další jsme se rozhodli vyzpovídat uživatele EMS.

EMS je vlastně zkratka pro manžele Evu a Mirka. Eva a Mirek mají rádi cestování do míst, kde není přeplněno turisty. Je celkem jedno jestli se jedná o cestování po naší krásné zemi nebo do ciziny. Všude je spousta krásných míst a je potřeba se jen pozorně dívat kolem sebe.
Baví je poznávat cizí kultury, ale zároveň i objevovat krásy naší země.
Cestovatelský sen si splnily na Maledivách při šnorchlování.

Na Cestolinu se můžete podívat na jejich krásné fotografie a přečíst hodnotné recenze hotelů.

1) Víme o Vás, že jste navštívili Maledivy. Můžete nám prozradit, co se dá na Maledivách provozovat za aktivity kromě lenošení na bílých plážích?
Maledivy jsou ráj na zemi, trochu klišé ale 100% pravda. Bílé pláže, málo turistů, absolutní klid. Aktivity – vodní sporty – kajak, kánoe, motorový člun, paddleboard. A hlavně nádherný podmořský svět. Milujeme šnorchlování a na Maledivách je to prostě super – pestrobarevné rybičky, mořské želvy, koráli, hvězdice a spousta dalších živočichů.
2) Východ nebo západ? Kterým směrem se Vám cestuje lépe? A proč?
Východ – máme rádi Asii, není tak uspěchaná a lidé se tu umějí ještě upřímně usmívat.
3) Mezi další destinace, které jste navštívili patří Senegal. Ten není typicky dovolenkovou destinací, kde se setkáte s davy turistů. Měli jste možnost navštívit safari, projeli jste si nejslavnější rallye stezku nebo co Vás vlastně na Senegalu lákalo?
Také jsem měl o Senegalu představu jako o destinaci bez turistů, opak je pravdou. Turistů je v Senegalu dost, a to i Češi a Slováci. Proč Senegal? Chtěl jsem velkou exotiku. Zvládl jsem návštěvu vodního safari, prohlídku hlavního města Dakar, návštěvu ostrova otroků poblíž Dakaru. Jízdu džípem k Růžovému jezeru (je opravdu tak slané, že se nelze potopit) a samozřejmě jsem projel kousek trasy rallye Paříž-Dakar. Jako bonus jsem si užil solo cestu na čtyřkolce do pouště.
4) Směnárna nebo bankomat?
Je to jedno, co je zrovna dostupné.
5) Jakou destinaci byste poradili začínajícím cestovatelům?
Každý si musí sám zvážit, podle vlastních preferencí, co od cesty očekává. Moje první cesta vedla do Senegalu. Hlavní je nebát se a být připraven, že vždy nemusí jít vše podle plánu.
Děkujeme za milé odpovědi. Zaujal vás rozhovor? Zeptejte se cestovatelského páru EMS na to, co vás zajímá...
(před 5 lety)
Cestovatelé z Cestolina
Pavla-Šedivá