Příspěvky v diskuzích uživatele Dáša

Příspěvky v diskuzích uživatele Dáša

Knihy o cestování

Já se také přidávám s panem Ziburou - Pěšky mezi buddhisty a komunisty. Obě jsou opravdu skvělé knížky.
(před 6 lety)
Ostatní
Karolína_Palečková

Chorvatsko se psem

Dobrý den, například Premantura. Pláž v kempu Stupice i celý mys Kamenjak. Tam šlo mít psa.
(před 6 lety)
Země
Romana

Bolest uší v letadle

Ahoj, my jsme v letadle dostali olej Olbas k inhalování. Letěli jsme teda z Berlína. Zkuste si o něj říct. Dítě to pouze dýchá a opravdu to uleví. Pokud kojíte, tak zkuste kojit nebo dát dudlík. Měl by postačit i bonbon.
(před 6 lety)
Ostatní
Romana

Brno - tipy na výlety

Hezký den, chystám se na jeden den na otočku do Brna. Brno znám jen z pracovních školení. Jaká místa mi doporučíte? Budu na to mít tak 10 hodin. V případě hezkého počasí bych ráda na Špilberk a Petrov. Ideálně chci navštívit vilu Tugendhat. Co doporučíte dál? (Klidně nějaké kavárny, výstavy, další architekturu) Děkuji
(před 6 lety)
Země
Kristýna

Rozhovor s Mia07

Nově přinášíme rozhovory s ostřílenými cestovateli z Cestolina. Jejich vlastní zkušenosti a rady. Jako další jsme se rozhodli vyzpovídat uživatelku Mia07.

Mia07 je máma, manželka a hodně pracovně vytížený člověk. Doma po Čechách nemá problém zabalit batoh a vydat se na několikadenní trip do lesů a hor. V zahraničí dává přednost dovolené s cestovní kanceláří. Čas tráví ráda se svou rodinou a psem, miluje knihy, výlety do přírody, po památkách a do lesů.
V životě se řídí mottem: „ŽIJEME JEN JEDNOU.“
Na Cestolino si můžete přečíst její hodnotné příspěvky a prohlédnout hezké fotografie z cest.

1) Mio, Vy milujete Řecko. Jakým způsobem plánujete dovolenou? Hlídáte si například last minute nebo first minute? Čtete recenze? Radíte se s přáteli nebo na internetu?
Ano, Řecko jsem si zamilovala. Byli jsme loni poprvé, ale krásy řeckých ostrovů mě nadchly. Můj plán je procestovat každý rok jeden ostrov. Letos tedy máme dva ostrovy, ale je to dost finančně náročné Když vybírám dovolenou, tak je to takový obřad. Trávím nad hledáním spoustu času, čtu recenze, prohlížím fotky, hledám na internetu každou pidi poznámku o dané destinaci či hotelu. Jako rodina jezdíme na dovolené all incusive, je to taková naše svátost. Po celoročním shonu a málo času na sebe si chceme užít „luxus“ nic nedělání. Druhá zahraniční dovolená je jen se synem a tu už máme klidně bez jídla nebo jen se snídaní.
2) Prozradíte nám, kde všude jste v Řecku byla, a která destinace je Vaše nejoblíbenější? Jak vnímáte řeckou kulturu?
V Řecku jsem byla jen jednou, ale i to stačilo, abych si ho zamilovala. Bylo to Korfu. Vybírala jsem destinaci aby se dalo kam jezdit, nejsme úplně plážoví povaleči, ale rádi prozkoumáme okolí kam jedeme. Letos máme Krétu a se synem Lefkadu. Každý ostrov má své kouzlo a určitě bych ráda navštívila Santorini. O Řecku jsem viděla pár dokumentů a četla pár knih. Musím říct, že nevím zda bych takto dokázala žít, jako lidé na ostrovech.
3) Měla jste někdy možnost si v Řecku vypůjčit automobil? Probíhalo vše bez komplikací a vyhovoval Vám provoz a silnice v Řecku?
Automobil jsme měli zarezervovaný již z ČR, přes internet. Měli jsme zaplacenou zálohu a auto nám bylo přistaveno k hotelu a zase od hotelu pak vyzvednuto firmou. Máme to tak i letos, pro mě osobně je tenhle styl nejlepší. Auto si půjčujeme na několik dní a snažíme se projezdit co nejvíc. Korfu, no silnice tam jsou pro někoho, kdo tam nikdy nebyl, fakt síla. Ale prý je to tak skoro na všech ostrovech. Když jsem plánovala výlety, nechápala jsem ty časové úseky. Pár kilometrů a čas 10x delší než tady u nás doma. Až tam jsme pochopili. Silničky tak úzké, že se dá někdy zaklepat na okno či dveře u domu na obou stranách a to z auta
4) Vzpomenete si na Váš vůbec první cestovatelský zážitek v životě? Kam to bylo? A na co ráda vzpomínáte?
Na první cestovatelský zážitek si nevzpomínám, nebo nevím co si pod „první“ mám vybavit. Možná Šumava, to je taková moje srdcovka, snažíme se každý rok neprobádaný kousek projít, zatím se nám to daří. Jezdím tam od mala a zatím je pořád kam chodit.
5) Máte nějaký nesplněný cestovatelský sen, který Vás láká? Kam byste se ráda jednou podívala a proč?
Tak jednoznačně Island, ale to je takový nesplnitelný sen. A pak je to defacto jedno, kam to je. Hlavně, že člověk někam jede a objevuje zase kus jiné země a kultury. Dovolená je prostě taková, jakou si ji člověk udělá. Já přípravě věnuji hodně času, plánuji rovnou i výlety a procházky. Možná, že za pár let, budu ráda za válecí dovolenou, ale zatím ji máme takovou spíše aktivní (až toho někdy lituji, že si člověk ani pořádně neodpočine) Ale je na co vzpomínat.
Děkujeme za velmi milé odpovědi. Zaujal vás rozhovor? Zeptejte se Mii07 na to, co vás zajímá...
(před 6 lety)
Cestovatelé z Cestolina
anonym

Jakou vybrat nejlepší powerbanku?

Hezký den, máte někdo zkušenosti s powerbankami? Potřebuji na cestách nabíjet mobil a notebook, na kterých pracuji. Jaká je podle vás nejlepší?
(před 6 lety)
Ostatní
Tom_D

Dinopark Szklarska Poręba

Ano, platit českými korunami lze bez problémů.
(před 6 lety)
Země
Dáša

Kam letos jedete do Chorvatska? / Kde jste byli?

Brela, konkrétně část Jakiruša
(před 6 lety)
Země
cinan

Seznam věcí pro dítě k moři

Dobrý den, vzala bych s sebou kromě zmíněného ještě nosítko/šátek, boty do vody. Případně golfky.
(před 6 lety)
Ostatní
Dáša

Rozhovor s Arne1

Nově přinášíme rozhovory s ostřílenými cestovateli z Cestolina. Jejich vlastní zkušenosti a rady. Jako další jsme se rozhodli vyzpovídat uživatele Arne1.

Arne1 bývalý ajťák z vysoké školy, v současné době v důchodu. Veškerý volný čas tráví přímo na výletech a přípravou na ně, nebo lovem geokeší (geocaching). Kdysi jezdil hodně stopem a veřejnou dopravou. Dnes cesty přizpůsobuje úměrně svému věku, zdraví a přítelkyni. Pro delší cesty se snaží najít další spolucestovatele, aby se minimalizovaly cestovní náklady.
Domluví se německy, rusky, polsky. Za základ považuje umět pozdravit a poděkovat, případně znát nějaké ty číslovky.

Na Cestolinu si můžete přečíst jeho hodnotné příspěvky.

1) Arne, my o Vás víme, že opravdu hodně cestujete. Je něco, co vás cestování naučilo? Změnilo nějak zásadně pohled na některé věci?
Všude se najdou dobří lidé. Není dobré mít dopředu nějaké předsudky, skutečnost bude stejně jiná. Všude se dá domluvit, když obě strany chtějí.
2) Jaká je podle Vás česká povaha po tom, co máte srovnání ze spousty zemí?
Různorodá. Ale jsou i mnohem horší. Češi jsou sice někdy otravní a nevychovaní, ale alespoň se u jídla nechovají jako prasata. A i když jsou po stránce kouření otravní, tak občané některých západoevropských zemí klidně začnou smradit u snídaně.
3) Dáváte při svých cestách přednost aktivní dovolené před tou vyloženě odpočinkovou? Hledáte si dopředu informace o dané destinaci, sestavujete itineráře?
Kombinuji. Když je to s cestovkou pobytovka, tak chvíli odpočinek a pak zase někam vyrazit ať s nějakou agenturou nebo sami. Pokud jedu po vlastní ose, tak bývá program tak našlapaný, že se volno pro oddech jen těžko hledá (a přítelkyně pak hubuje, že jen balí a vybaluje). Informace samozřejmě hledám, buď pro naplánování trasy u individuální cesty, nebo pro přehled o možných výletech u pobytovek.
Nezanedbatelné je, kam mne nasměrují geokeše v místech, kde jsem nebo kam díky nim zamířím.
4) Jakou zahraniční kuchyni máte nejraději? A prozradíte nám, které jídlo si s oblibou dáváte opakovaně nebo si ho třeba i uvaříte doma?
Každou kromě anglické.
V Polsku si rád dám bigos (když ho náhodou mají), přítelkyně si dá s radostí pirohy. A když jedeme kolem sádek tak je jasné, že bude pstruh. Bigos je na přípravu náročný a přítelkyně nesnáší kyselé zelí, tak mám smůlu.
V Maďarsku je jasně halászlé a případně nějaký gulášek, klidně i přiostřený pálivou paprikou.
V Bělorusku jsou prioritou draniky.
V Rumunsku se těším na cokoliv s mamaligou (polentou) – ta se dá udělat snadno i doma, ale přítelkyni nechutná tak to sabotuje.
V Albánii jsem jedl fantastická jehněčí žebírka, divím se, že tam lidi tolik preferují italskou kuchyni.
V přímořských zemích samozřejmě ryby a jiné dobroty z místní kuchyně. Nesnáším podlézání cizincům typické například v Tunisku (například maďarský guláš po tunisku). Nebo mne štve móda pizzy, těstovin a hamburgrů kdekoliv, v mnoha destinacích je problém najít normální jídlo.
Nemám předsudky, že bych musel mít zrovna vepřové, když je dobré skopové nebo nějaké jiné maso, tak s tím nemám problém.
S tím souvisí i nápoje. V mnoha zemích je populární kvas, nechápu proč se taková výborná věc nedělá i u nás. Jugoslávská bylinná limonáda Kokta je podobná Kofole, jenom je více bylinková a nemá kofein. V Rumunsku se kdysi prodával vynikající nápoj ze zkvašené kukuřice (braga), bohužel dnes už byl asi všude vytlačen Coca Colou.
5) Pokud byste se měl rozhodnout pro jednu jedinou zemi, kde byste prožil zbytek života, která by to byla a proč?
Těžko říct. Ale když jsem někde byl déle, tak se mi stejně po dvou týdnech začalo stýskat po domově.
Děkujeme za velmi milé odpovědi. Zaujal vás rozhovor? Zeptejte se Arne1 na to, co vás zajímá...
(před 6 lety)
Cestovatelé z Cestolina
Dáša