Teoreticky sice možné že by to bakšiš spravil, ale v praxi si myslím že ti Srbové si nechtěli dělat problémy. Moc dobře věděli, že když by nás s neorazítkovaným pasem pustili, tak že na to přijdou jejich kolegové na druhé straně Srbska a oni by byli v průseru. Šlo totiž o to, že jeden z účastníků výpravy neměl občanku - jen pas. A s pasem se hranice Kosovo - Srbsko dá překročit pouze tehdy, když už je v něm platné vstupní razítko do Srbska. No a my cestu tam jeli Chorvatskem.
Je to Balt. Takže 28 stupňů vodu nečekejte. Ale koupat se tam dá, stejně jako v například v Německu. Ceny? Rozhodně polské, tedy ne jako na Západě. Co dělat? Rozhodně si zajet do Trojměstí. Gdaňsk je nádherný a vyplatí se tam být i večer. A nešetřit časem při cestě, mimimálně Malbork je bomba jaká nemá obdoby (zabere to skutečně celý den). Toruň a Varšava taky za návštěvu stojí. To jen nepatrný výběr zajímavých míst cestou.
Většinou to bývají lokální karty příslušných oblastí. Například u nás na jihu je známá rakouská Niederösterreich Card, roční platnost za cca 60€. Je v ní přes 300 volných vstupů na nejrůznější atrakce v Dolním Rakousku - zámky, muzea, termály, lanovky, zážitkové železnice, okružní tramvaj ve Vídni a spousta dalších - je to uvedeno jak v brožuře co u toho je tak i na příslušném webu. Za rok to nezvládnete využít všechno 🙂
Dokud jsme s kamoškou jezdili na lyže, tak jsme nejraději jezdili na Sella Rondu a protože nejsme magoři na černé sjezdovky tak nám nejvíce učarovalo středisko Alta Badia. Ale je to Sella Ronda - takže jsme samozřejmě podle chuti přejížděli i do jiných středisek, i na Kronberg - ale ten nás moc neuchvátil.
Neboj se... Pokud ji dostaneš v létadle, bude k dispozici i vzor (většinou v palubním časopise). Pokud až po příletu na letišti, tak tam někde vzor bude taky. Karta bývá většinou vícejazyčná, takže snad pochopíš rubričky jako "Name", Passport number" a pod.
Trasa jasná pro běžná auta, jenom my co máme auta na zemní plyn tam musíme udělat pár odboček. Buď zabočit do Bratislavy, nebo jet přes Rakousko a natankovat u Neusiedlu. Další levné tankování je v Maďarsku zajížďka do Zalaegerszeg nebo Nagykanizsa. Ve Slovinsku jenom Maribor (který je při této trase hodně z ruky) a v Chorvatsku jediná pumpa Záhřeb.
Barin: Četl jsem o podobné situaci z jiného konce EU - průjezd Švýcarskem. Tam právě psali, že jde vlastně o dvě hranice - import do Švýcarska a export se Švýcarska dále. Tohle je velmi podobné. Mimochodem, srbové jsou hodně nepříjemní, pokud je to na hranici s Kosovem.