Příspěvky v diskuzích uživatele Arne1

Příspěvky v diskuzích uživatele Arne1

Zničený kufr při přepravě - co dělat?

1) obrátit se na leteckou společnost. Předpoklad je ovšem že jsi reklamoval ihned při příletu v zavazadlové hale a dostal o poškození doklad. Budeš k tomu potřebovat ten doklad, palubní vstupenky a doklad o koupi kufru nebo odhad ceny opravy. Pokud jsi se na to při příletu vykašlala, TAK MÁŠ SMŮLU !! Kontakt na leteckou společnost by ti v té zavazadlové hale dali také.
2) pokud je letecká společnost nedostupná, můžeš požádat o náhradu pojišťovnu kde máš sjednané cestovní pojištění. Pak záleží na její libovůli, zda bude doklad z letiště vyžadovat nebo zda se spokojí s nějakým prohlášením.
(před 6 lety)
Letecká
anonym

Cestovní pojištění

Rozhodovat se? Nejsem blázen abych se "nerozhodl". Někdo sice tvrdí, že v EU má nárok na ošetření vdycky, ať má CP nebo ne. To je sice pravda, ale nikde není řečeno že to bude zadarmo. Vždy to bude za podmínek jako mají domácí. a to může být někdy hodně drahé (a následné vymáhání z naší zdravotní pojišťovny ne příjemné). A to vůbec nezmiňuju zátěž pro pozůstalé v případě nejhorším - nebo naopak když náhodou někomu něco uděláte (odpovědnost).
Takže CP zásadně ANO. Osobně mi pro normální výlety (tj. sousední země krátkodobé výlety, dělám jich za rok nepočítaně) stačí to co mám u platební karty VISA od mé banky. Je to za pár korun na celý rok. A jako člověk který se přiživuje pojišťováním, tak vám povím, že za takových cenových podmínek vám to žádný pojišťovák na celý rok neudělá ! A nabízejí to prakticky všechny banky, některá možná o stovku levněji nebo dráže, ale to na věci nic nemění.
Neříkám, že limity a krytí jsou tam ideální, ale pro běžné cesty to může stačit.
Pokud pojedu někam do exotiky nebo do drahých zemí (USA, Kanada,....) tak si zkontroluju výši krytí na nemoc/úraz a případně udělám druhou pojistku.
Pokud pojedu kamkoliv na lyže, tak opět kontrola - mám v pojištění domácnosti zahrnutou odpovědnost ? A je na minimálně 2 miliony (a to je opravdu minimum které v praxi nemusí stačit). Pokud ne, mám to v cestovním pojištění od banky ? Pokud ne - udělat raději druhou pojistku (anebo dopojistit k domácnosti se slušným limitem).
Pokud někam letím létadlem, je velká naděje že mi poškodí / zničí / zašantročí kufr. Mám zkušenosti že například do/z Turecka je to pravděpodobnost 50%. Sice za to ručí letecká společnost která většinou promptně dodá nový kufr, ale jsou i výjimky (Například egyptská Al Masria se kterou létá Exim nekomunikuje a ignoruje problémy se zavazadly). Připojištění zavazadel je opravdu směšná částka.
Pokud jedu do zemí kde je podmínkou vstupu doklad o cestovním pojištění (Rusko, Bělorusko, Irán, a kdo ví kde ještě), tak mi to buď udělá zprostředkovatel který mi vyřizuje doklady (typicky letošní cesty do bezvizových oblastí Běloruska), nebo získám potvrzení od své banky pokud to umí udělat (kombinace spořka+KOOP funguje, kombinace RB+UNIQA nefunguje).
V některých případech mi povinně udělá cestovní pojistu cestovka se kterou někam jedu nebo letím. Typicky jsou to polské cestovky, podle polských zákonů se na zájezdy s SK neuznávají individuelní pojistky a každý účastník musí mít od partnerské pojišťovny CK (typicky Index Iruna).
Pokud jedete někam za čáru opravdu výjimečně a ne daleko, tak vám to jednorázově za velmi rozumný peníz udělá vaše zdravotní pojišťovna.
Pokud chcete rady na jiné pojišťovny, tak třebas do USA jsem to kamarádům dělal u AXA ASISTENCE, Na lyže je to zase dobré u ČSOB (lyžování u nich není nebezpečný sport).
(před 6 lety)
Ostatní
Arne1

Zaslání peněz

Jo a taky jestli potřebuješ v USA hotovost nebo na účet.
(před 6 lety)
Země
Arne1

Zaslání peněz

Western union je přímo bleskový ale drahý.
Pokud ti stačí přibližně dva dny tak TransferWise , převod stojí pár (deseti) korun
(před 6 lety)
Země
Arne1

Domluvim se v Makedonii anglicky?

Vidím, že Radek_CS vyjádřil na plnou hubu i můj názor. Z mého pohledu je otázka naprosto nesmyslná, použít angličtinu na slovanských územích zvažuju až jako úplně poslední nouzovou možnost, když vše ostatní selže. Je to částečně díky praxi, rusky se domluvím velmi slušně (kdysi jsem dokonce kupoval ruské scifi knížky). Polština je také bezproblémová, po dvou měsících na tamější univerzitě a spoustě turistických cest (tj. nepotřebuju tlumočníka ale vystačím si sám). Chorvatština a jí podobné jazyky - no byl jsem už v dětství a mládí v Jugošce tolikrát, že nějaká menší slovní zásoba tam je, i když na normální mluvení to není.
(před 6 lety)
Země
Tomek

Senior pas

Seniorpasy:
www.seniorpasy.cz/
Také tam mají údaje o nějakých slevách. Ale dělají to amatéři, kteří vůbec netuší co potřebujeme a komunikace s nimi mizivá.
Nicméně ten průkaz si pořiďte. Použití - já to dělám tak, že s ním mávám naprosto všude. V Česku to někdy zabere někdy ne. V Polsku nebo Rakousku zkušenosti velmi dobré, většinou bez problémů dají jejich cenu pro důchodce (seniory).
Po stránce cestování jsem nedávnou objevil následující dokument, dělali ho sice študáci pro sebe, ale nezapomněli přitom ani na nás. Něco takového nikdo kdo se chvástá prací pro seniory neudělá.
www.rightplacerighttime.cz…
(před 6 lety)
Ostatní
Arne1

Cesta na Ukrajinu

Hraniční přechody jsou zdlouhavé - i několik hodin.
Druhou část nemohu posoudit, nicméně to přes Ukrajinu může být zajímavá cesta. Je tam pár míst zapsaných v UNESCO.
(před 6 lety)
Země
Arne1

Letenky do USA

příhlásit se k odběru novinek na
zaletsi.cz/
www.cestujlevne.com
a možná ještě na dalších. A čekat co se objeví.
(před 6 lety)
Země
Gutty

Poprvé v Egyptě

Nebudu rozvádět všechny body...
10 000 (tj 400€) na týden je v podstatě také můj limit, kterého se snažím držet. Samozřejmě nelze čekat, že za to dostanete 5* s Ultra All Inclusive. Ale dá se žít i s polopenzí, člověk pak akorát nechlastá tolik piva a kupuje si holt za pár drobných vodu. Za mne, vždycky říkám že rozdíl mezi 3* a 4* byl jen v tom jestli byly skříně nabarvené na bílo nebo nějaké přirozenější barvy, a kolik druhů jídel jste si mohl nakombinovat z toho co nabízeli.
I když jsem z Brna, tak na odletu z Brna netrvám, Vídeň je kousek a "Jančura" k některým zájezdům přihodí zdarma autobus na letiště ve Vídni nebo v Mnichově (a dokonce se o vás postarají když najednou dojde ke změně příletového letiště, i to už se mi stalo). A někdy se vyplatí dojet autem do Linze nebo do Lipska.
Katowice se dají použít také, ale nikdy jsem nenašel u Itaky nebo jiné polské cestovky zájezd který by mne cenově nějak nadchnul.
Pokud chcete ne jenom se pražit na slunci a koupat se u krásných korálů, tak vůbec neuvažujte o hotelích v Marsa Alam, tam nikde není žádné městečko. Chce to buď přímo Hurghada nebo její nejbližší okolí, nebo nějaké předměstí Sharmu. Nakonec i hotely v oblasti Dahabu nejsou po stránce dojezdu do města k zahození.
Sleva na 13 let a která cestovka ? No ta, která mi nabídne solidní hotel (studovat recenze) za peníze které jsem ochoten dát. Obecně platí, že s našima cestovkama tam jste turista druhé kategorie, proto je lepší jezdit s Němcema (a je to samozřejmě i levnější). S dětmi nemám zkušenosti - prostě hledat.
Peníze sebou? Berte to jako u nás. A když dojdou, tak na každém rohu je bankomat. A česká cestovka v Hurghadě bere za výlety i platby v korunách bezhotovostně na český účet.
(před 6 lety)
Země
Arne1

Prosinec v Egyptě

Zimní období je ideální pro cestování po památkách. Třeba lodí po Nilu. Je tam velmi příjemně, asi jako u nás v květnu.
U moře tou dobou je únosně, šnorchlovat jsem tehdá nezkoušel. Fouká chladně.
(před 6 lety)
Země
anonym