Barevnost, pestrost, rozmanité a zajímavé chutě. To vás čeká v tuniské kuchyni. Tunisané čerpají převážně z arabské kuchyně, ale uvidíte zde i něco málo z turecké a francouzské kuchyně. Základ tuniské kuchyně tvoří ryby, skopové maso, ovoce a zelenina. Důležitou součást tvoří krevety a chobotnice. Díky tomu je tuniská kuchyně zdravá.
Jako přílohu dostanete především kuskus, rýži, ale i brambory nebo fazole. Typickým pečivem, které uvidíte v Tunisku všude, je tabouna, což je placka okořeněná anýzovou směsí. Je to velmi zvláštní, ale dobré pečivo. V pouličních stáncích se setkáte s tuniskými plněnými taštičkami brik se zeleninovou nebo masovou nádivkou.
Opravdu hojně je zde používáno koření, a to i exotické, které příjemně ozvláštňuje chuť jídla. Nejčastěji je to římský kmín, šafrán, česnek, máta nebo řapíkatý celer. Velmi rádi také pokrmy doplňují ostrou kořenící směsí harissa. Jedná se o směs olivového oleje, česneku, pálivých papriček a koření.
Typická tuniská jídla
Kdo zavítá do Tunisu, rozhodně by neměl vynechat jejich typický kuskus. Existuje mnoho druhů, ale tradiční kuskus se podává se zeleninou, jehněčím masem a klobáskami. Kuskus slouží rovněž jako příloha k mnoha dalším jídlům. Co se týká masa, nejčastěji konzumují drůbeží, hovězí, jehněčí nebo skopové maso. Vyznavači masových jídel si pochutnají na specialitě koucha fil kolla, což je dušené kořeněné skopové maso s rozmarýnem (tuniské skopové je chutnější než u nás). Z tohoto masa se vyrábí i oblíbené kořeněné párečky merguez.
Z jehněčího masa jsou jídla maraku (dušené) a meschoui (připravované na dřevěném uhlí). Pokud byste raději něco lehčího, objednejte si typický tuniský salát mechouia z grilovaných rajčat, papriky, česneku, cibule a vajec. Jako samostatné jídlo nebo předkrm doporučujeme ochutnat pikantní hustou polévku chorba s jehněčím masem.
Dezerty
V arabských zemích mají velmi rádi sladké dezerty a ani v Tunisku tomu není jinak. Najdete zde velký výběr výborných sladkých zákusků, ve kterých bývá med, oříšky, pistácie nebo mandle. Typický je dezert baklava z listového těsta zalitý sirupem. Ochutnat byste měli zákusek makhroud, což je koláček z krupicového těsta plněný medem a datlemi. V Tunisku budete mít všude po ruce mnoho ovoce, ať už na trzích, v obchodech nebo hotelech. Z něj se také připravuje mnoho zákusků. Nabídku nejčastěji tvoří citrusy, jablka, datle, meruňky, broskve, melouny a hroznové víno.
Nápoje
Tunisané velmi rádi pijí silnou aromatickou kávu, ale také čaj. Ten se dlouho vaří, připravuje se hořký s mátovými lístky, piniovými oříšky nebo mandlemi.
Přestože muslimská víra pití alkoholu zakazuje, je v Tunisku poměrně velký výběr alkoholu. Lze si ho koupit v restauracích, obchodech a hotelech. Seženete zde piva značek Stella Artois nebo Celtia. Některá piva zde mají vysokou kvalitu a připomínají česká piva. To z toho důvodu, že čeští sládci často spolupracují s africkými pivovary. Víno je tady také velmi chutné, za francouzské kolonizace dosáhlo opravdu výborné úrovně. Oblíbená je fíková pálenka boukha nebo datlový likér.
Obvyklé ceny v restauracích
- jídlo v levné restauraci: 39 Kč
- tříchodové menu v lepší restauraci pro dva: 155 Kč
- menu v McDonaldu: 62 Kč
- 0,5 l piva: 29 Kč
- limonáda: 10 Kč
- voda: 4 Kč
- cappuccino: 13 Kč