Tanzanie od 17 990 Kč
Zobrazit zájezdy

Jaká měna je v Tanzánii a kolik co stojí?

Jaká měna je v Tanzánii a kolik co stojí?

V Tanzánii se setkáte s tanzanským šilinkem. Ve větších městech a turistických oblastech můžete bez problémů platit kartou i vybírat peníze z bankomatů. Do odlehlejších oblastí se ale raději vybavte hotovostí.

Tanzánie měna

V Tanzánii se používá Tanzanský šilink (TZS). 1 Tanzanský šilink je 100 centů. Bankovky jsou v hodnotách 500 TSh, 1 000 TSh, 5 000 TSh a 10 000 TSh a mince v hodnotách 1 TSh, 5 TSh, 10 TSh, 20 TSh, 50 TSh, 100 TSh a 200 TSh. Na turistických místech lze často platit i americkými dolary.

Platba kartou a výběr z bankomatu

Kartou se dá platit jen ve velkých supermarketech, lepších hotelech a v turistických kancelářích, dejte si ale pozor, někteří prodejci si za platbu kartou účtují 5 – 10% poplatek. Nejčastěji se používá platební karta Visa, popřípadě MasterCard. Na většině míst se ale budete muset spolehnout na hotovost.

Bankomaty najdete v každém městě, ne vždy ale fungují nebo mají dostatek hotovosti. Maximální výběr bývá 300 000 TSh nebo 400 000 TSh. Většina bankomatů účtuje poplatek za výběr. V pátek odpoledne bývají u bankomatů dlouhé fronty.

Směna peněz

Americké dolary a eura rozměníte v bankách, směnárnách (forex), ale i na recepcích hotelů. Kurz tanzanského šilinku se pohybuje okolo 100 TZS za 1 CZK. Aktuální kurz si můžete zkontrolovat zde. Dejte si pozor, aby dolarové bankovky byly neponičené a vydané po roce 2006. Bankovky v hodnotách 50 USD a 100 USD směníte v lepším kurzu než menší bankovky. Od sobotního poledne do pondělního rána jsou banky a směnárny zavřené.

Tanzánie ceny

Běžné životní náklady v Tanzánii nejsou příliš vysoké, cestování se ale díky poplatkům v národních parcích a drahým turistickým aktivitám může velmi prodražit.

Ceny potravin a jídla

Ceny potravin i jídla jsou v Tanzánii o něco nižší než v Čechách. Pouliční stánky s jídlem v Tanzánii téměř nenajdete. Nejlevněji se najíte v malých jídelnách, kam chodí místní. Hlavní jídlo zde koupíte za 40 – 70 Kč. V turistických restauracích pak zaplatíte minimálně dvojnásobek. Tříchodové menu v dobré restauraci vás vyjde na 150 – 300 Kč.

  • voda (1.5l): 13 Kč
  • rajčata (1kg): 20 Kč
  • banány (1kg): 20 Kč
  • místní pivo (0.5l) v supermarketu: 22 Kč
  • bochník chleba: 10 Kč
  • cappuccino v kavárně: 25 – 40 Kč

Ceny ubytování

Ceny ubytování se mění nejen v závislosti na míře komfortu, ale také podle místa a sezóny. Budete-li kempovat, můžete se dostat na 100 – 200 Kč/noc. Postel v hostelu nebo obyčejný pokoj v guesthousu vás vyjde na 200 – 500 Kč. Pokoj v 3* hotelu seženete za 500 – 1 000 Kč. Ceny pokojů v 5* hotelu začínají na 2 500 Kč. Stále populárnější se stává ubytování přes airbnb.

Doprava

Na delší vzdálenosti jsou nejlepším způsobem dopravy autobusy. Autobusových společností je několik, liší se pohodlím, spolehlivostí i četností zastávek. Autobusy často vyrážejí velmi brzy ráno. Lístek je lepší koupit minimálně den předem. Cesta z Dar Es Salaam do města Arusha trvá 10 – 12 hodin a lístek stojí 300 – 350 Kč.

Máte-li málo času, můžete využít vnitrostátních letů. Konkurence mezi leteckými společnostmi je veliká, ceny jsou podobné a poměrně nízké. Let z Dar Es Salaam do města Arusha trvá 1 hodinu a letenku koupíte od 1 200 Kč.

Nejlevnějším, ale také nejnebezpečnějším způsobem dopravy na kratší vzdálenosti jsou tzv. daladala. Jedná se o nepohodlné minibusy, kde se mačkáte spolu s místními, jejich zavazadly, taškami s nákupem a občasnou slepicí. Daladala zastavíte mávnutím a zaplatíte řidiči sumu, podle toho, kam jedete. Daladala funguje také jako hromadná doprava ve městě, jedna jízda v Dar Es Salaamu stojí 4 – 5 Kč.

Soukromé taxi nemají taxametry a na ceně je lepší se domluvit předem. Cena začíná na 20 Kč za krátkou jízdu.

Vlaky jsou poměrně pomalé a železniční síť není příliš hustá. Jízdenky a místenky do 1. a 2. třídy je třeba koupit na nádraží minimálně týden předem. Vagony 3. třídy jsou nepohodlné a většinou přeplněné, ale lístek koupíte na místě a mnohem levněji. Cesta z Dar Es Salaam do Kigoma (1230 km/40 hodin) vás vyjde na 740 Kč v 1. třídě, 540 Kč v 2. třídě a 270 Kč v 3. třídě.

Cestování autem je rychlý a flexibilní způsob dopravy a možnost dostat se i do míst, kam to veřejnou dopravou nejde, včetně národních parků. Půjčovny aut mají své pobočky na letištích a ve větších městech. Cena na den se pohybuje od 2 700 Kč + benzín. Zde najdete aktuální ceny benzínu a nafty.

Pro řízení v Tanzánii je nutný mezinárodní řidičský průkaz a věk minimálně 22 let. Jezdí se vlevo a řízení se doporučuje jen zkušeným řidičům. Pravidla se příliš nedodržují a nehodovost je vysoká. Pokud nechcete řídit sami, můžete si pronajmout auto s řidičem. Za řidiče připlatíte 600 – 800 Kč na den. Stopování v Tanzánii není běžné a může se stát, že po vás řidič bude chtít zaplatit.

Lodě a trajekty jezdí na Viktoriině jezeře, jezerech Tanganyika, Nyasa a také mezi Dar Es Salaamem a ostrovy Zanzibar a Pemba. Dále pak mezi ostrovem Pemba a Tanga. Trajekt z Dar Es Salaamu na Zanzibar jede asi 3 hodiny a stojí 800 Kč jedním směrem. Pozor! V přístavu je mnoho podvodníků, nekupujte lístek na trajekt jinde, než přímo u okýnka společnosti.

Safari a národní parky

Safari, vstupy do parků a jiné aktivity budou při vaší cestě do Tanzánie jednou z nejdražších položek. Stojí ale za to! Vstupy do národních parků jsou 680 – 2 200 Kč/den pro osobu starší 15 let a 230 – 450 Kč pro dítě 5 – 15 let. Vjezd autem do 2t stojí 900 Kč, kempování od 680 Kč/osobu. Poplatky při vstupu do parku se dají platit pouze platební kartou, hotovost zde ve většině případech nepřijímají. Oficiální ceník. Cena za výstup na Kilimandžáro začíná na 1 000 USD za 5 denní výstup (kvůli aklimatizaci se doporučuje 7 – 8 dní).

Smlouvání

Abyste se vyhnuli placení „turistických“ cen, doporučujeme si předem zjistit přibližné ceny zboží a služeb a smlouvat. Smlouvat se vyplatí především na turistických místech, v obchodech a stáncích se suvenýry, ale také u organizovaných tour a treků. Jinde je většinou cena pevně daná.

Spropitné

Na turistických místech a v lepších restauracích se dává spropitné 10 – 15 %. Při výletech a safari je obvyklé dát spropitné průvodci, řidiči, popřípadě dalším členům týmu.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Prozatím nikdo nezaložil diskuzi na toto téma. Buďte první.


Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce