Horská turistika
Slovinsko je s více než 9 000 km značených tras vyhledávanou turistickou destinací. Většina knihkupectví a turistických informací nabízí turistické mapy k zakoupení, které si rozhodně nezapomeňte přibalit. Cesty jsou velmi dobře značené červeným kruhem s bílým středem a častými rozcestníky, které udávají vzdálenosti v kilometrech i hodinách. Procházet se můžete po kopcích, dolinách či malebných pláních a na své si rozhodně přijdou i náročnější jedinci, na které tu čekají ferraty.
Nejnavštěvovanější slovinské hory jsou Julské Alpy na severozápadě země, kde najdete také Triglavský národní park. Treky tu jsou krásné, ale poměrně dlouhé a náročné. Abyste stihli výstup i návrat za jeden den, budete se obvykle muset vracet stejnou cestou.
Nejvyšší horou Slovinska je Triglav (2 486 m). Výstup s převýšením 2 200 m na 12 km je náročný a doporučujeme strávit noc v chatě pod vrcholem. Ubytování v horských chatách si ideálně rezervujte dopředu. Za mokra nebo sněhu je výstup nebezpečný.
Jeden z nejkrásnějších treků, Seven Triglav Lakes hike, je okruh vedoucí krásnou přírodou Triglavského národního parku kolem sedmi ledovcových jezer.
Soča trail vede 25 km podél stejnojmenné řeky a přes několik visutých mostů. Trasa je středně těžká a trvá asi 7 – 8 hodin.
Stejně krásné, ale méně navštěvované jsou Kamnicko-Savinjské Alpy. I zde jsou treky poměrně náročné, na mnoha místech budete potřebovat lezecké vybavení. Velika Planina se již od 15. století využívá jako pastvina pro krávy, dodnes zde můžete vidět tradiční dřevěné salaše nebo ochutnat domácí sýr.
Pokud máte rádi víno, vydejte se do vinařské oblasti na 18 km cestu, vedoucí mezi vesnicemi Ormož, Jeruzalem a Ljutomer a kolem malebných vinic a několika vinných sklípků.
Slovinsko protíná i několik Evropských dálkových tras. Trasa E6 spojuje Baltské a Jaderské moře. Její slovinská část měří 350 km. Trasa E7 vede od Atlantického oceánu do Bulharska.
Historická místa
Predjamský hrad se nachází v jihozápadní části Slovinska a je postaven v renesančním stylu. Zajímavý je tím, že je postavený v jeskyni. Přístupný je celoročně, pouze otevírací doba se liší. V červenci a srpnu ho můžete navštívit od 9 do 19 hodin, v květnu, červnu a září zavírá o hodinu dřív. Turistům je přístupná i jeskyně pod hradem. Vstupné začíná na 13,80 EUR/dospělá osoba a 8,30 EUR/dítě.
Lublaň má krásné historické centrum s barevnými domy, mnoha kavárnami a restauracemi. Dominantou hlavního města je středověký Lublaňský hrad tyčící se nad městem, odkud je krásný výhled na město i řeku Lublaňku.
Klášter Stična založený roku 1136 je nejstarší v celé zemi. Nachází se asi 30 km od Lublaně. Kromě muzea náboženství tu najdete také malou čajovnu, kde vám místní mniši připraví výborný čaj.
Bledský hrad z 11. století se tyčí na 130 m skále nad ledovcovým jezerem Bled. Najít zde můžete restauraci, muzeum a vinný sklípek. V hezkém počasí se vám odtud naskytne dechberoucí výhled.
Pobřežní městečko Piran, přezdívané slovinské Benátky, je jedno z nejkrásnějších měst v celé zemi. Uličky jsou zde velmi stísněné, proto v centru nenarazíte na žádná auta. Rozhodně si nenechte ujít Tartiniho náměstí, kostel sv. Františka a Minoritský klášter, kostel sv. Jiří a zvonici, mys Madona či staré hradby. Přímo ve městě se můžete také vykoupat v moři.
Pláže
Na 47 km slovinského pobřeží, podél Jaderského moře, najdete pláže městské i přírodní. Zcela jistě si tu tedy každý najde svůj malý kousek ráje.
Dlouhá písečná pláž Portorož s dřevěnými moly, restauracemi, kavárnami a slunečníky, je jednou z nejoblíbenějších. Přímo na pláži je výborná cukrárna a kavárna Cacao.
Krásná přírodní pláž Měsíční záliv u Strunjanu leží hluboko pod skalním útesem a je dostupná pouze pěšky. Nedaleko se nachází také placené koupaliště Talaso Strunjan.
Ve městě Koper najdete oblázkovou městskou pláž, na místě jsou záchody, sprchy i dětské hřiště.
Malá oblázková pláž v rybářském městečku Izola leží na konci poloostrova s krásným výhledem na Slovinskou riviéru.
Pokud máte rádi klid a přírodní koupání, navštivte letovisko Ankaran. Většina pláží má kamenitý povrch.
Jezera, vodopády a jeskyně
Uprostřed jezera Bled stojí na kamenném ostrůvku kostel Nanebevzetí Panny Marie. Z věže je krásný výhled na křišťálovou vodu jezera a okolní vrcholky Alp.
Největším slovinským jezerem je však ledovcové Bohinjské jezero. Od českých hranic se k jezeru v Julských Alpách dostanete za přibližně 5 hodin jízdy autem. Obě jezera se od sebe nachází slabou půlhodinu autem a nabízí pohádkové výhledy, soutěsky, úchvatné trasy pro pěší nebo cyklisty, projížďky loďkou po jezeře a adrenalinové sporty.
Krasové jezero Cerknica, ležící v oblasti Notranjska, je zvláštní tím, že se objeví vždy po podzimních deštích a v létě opět zmizí. Zhruba od konce podzimu do června na vás čeká jezero plné vody s délkou 10 km a až 5 km šířkou.
Vodopády Savica, které padají z výšky až 78 m, jsou jednou z hlavních atrakcí v okolí Bohinjského jezera. Dalším krásným vodopádem je 52 m vysoký vodopád Peričnik. Návštěvu doporučujeme i v zimě, kdy vodopád zamrzá. Vodopád Boka je s výškou 144 m největším slovinským vodopádem a už z dálky je na něj krásný pohled. V kouzelné tyrkysové tůňce pod vodopádem Virje se dokonce můžete i vykoupat.
Postojenské jeskyně byste při návštěvě Slovinska určitě neměli vynechat. Dechberoucí krasové síně se zářivě bílými krápníky můžete obdivovat ze speciálního vláčku, který projíždí až 2 km dlouhou trasu. Ceny vstupného pouze do jeskyně začínají na 28,80 EUR/dospělá osoba a 15,50 EUR/dítě.
Škocjanské jeskyně v oblasti Kras, ukrývají největší podzemní kaňon v Evropě, kterým protéká řeka Reka a tvoří zde desítky podzemních vodopádů. Celková délka jeskyní je 5 800 metrů a k prohlídkám je zpřístupněna zhruba polovina podzemních prostor.
Podzemní řeku krasové Křížové jeskyně prozkoumáte na kajaku a za svitu baterek.
Na prohlídku jeskyně Snežna jama se pořádně oblečte, teplota se tu po celý rok pohybuje mezi 0 – 4°C. V této jeskyni se celoročně drží sníh, a to dokonce i v nejteplejších měsících v roce. Vnitřek je plný sněhových a ledových útvarů a v boční chodbě byla dokonce nalezena kostra jeskynního medvěda. Největší atrakcí je však ledové jezero.
Outdoorové aktivity
Nejoblíbenějším místem pro rafting je řeka Soča. Kolem balvanů a přes peřeje vás krásnou krajinou Triglavského národního parku provedou zkušení průvodci. Plavba obvykle trvá 1,5 – 2,5 hodiny a ceny začínají na 35 EUR za osobu. V Julských Alpách můžete sjet řeku Sáva Bohinjka, která vede do Bohinjského jezera, nebo poměrně snadnou řeku Sáva Dolinka. Sezóna trvá od dubna do října.
Kajaky a kanoe si můžete půjčit na jezeře Bled, Bohinjském jezeře nebo na řece Soča.
Potápěčská centra najdete ve městech Piran a Portorož. Zajímavým místem pro potápění je okolí vraku lodi z druhé světové války nedaleko města Piran a oblast kolem útesů Fiesa a Punta.
Pokud nemáte strach z výšek, užijete si jednu z několika zipline. V údolí řeky Soči najdete téměř kilometr dlouhou zipline Boveč s pohledem na Julské Alpy a o kousek dál jeden z největších zipline parků v Evropě. Planica zipline je zase jednou z nejprudších.
Horkovzdušným balonem se můžete proletět nad Lublaní nebo nad jezerem Bled. Ceny začínají na 170 EUR za osobu.
V parku Lijak můžete vyzkoušet tandemový paragliding. U jezera Bled vás, kromě paraglidingu, čeká také skydiving.
Slovinsko je také ideální destinací pro horolození. Na 100 skalách tu najdete kolem 4 500 lezeckých tras. Oblíbeným místem jsou stěny kolem jezera Bled a Bohinjského jezera. Více informací najdete zde.