Seychely od 34 713 Kč
Zobrazit zájezdy

Jaká měna platí na Seychelách a jaký má kurz seychelská rupie

Jaká měna platí na Seychelách a jaký má kurz seychelská rupie

Chystáte se na dovolenou a zajímá vás, jaká je měna na Seychelách a kolik na ostrově utratíte? Víme, jak vyměnit peníze, na kolik vyjde jídlo, nákupy, ubytování a další užitečné tipy.

Seychely měna

  • oficiální měna na Seychelách je seychelská rupie, mezinárodní název je SCR a znak SR nebo SRe
  • 1 rupie = 100 centů
  • aktuální kurz seychelské rupie se pohybuje kolem 2 Kč za 1 SCR
  • v oběhu jsou mince v hodnotě 1, 5, 10 a 25 centů a 1, 5, 10 a 20 rupií, bankovky mají hodnotu 25, 50, 100, 200, 500 rupií
  • seychelská rupie je velmi podobná mauricijské rupii, která se do roku 1914 na Seychelách používala

Výměna rupií

Seychelské rupie v České republice neseženete. Obvyklé je vyměnit si v ČR koruny za eura nebo dolary a na Seychelách je vyměnit ve směnárně nebo bance za rupie. Při směně ve směnárně u sebe raději mějte pas. Peníze měňte jen v oficiálních směnárnách nebo bankách. Výměna peněz jinde je trestná. Další možností je vybrat si peníze z českého účtu v bankomatu. Ty najdete ve všech větších letoviscích a městech. Koruny se přepočtou podle aktuálního kurzu, ale před odjezdem si zjistěte, jaký poplatek si za výběr v cizině účtuje vaše banka.

Platba kartou

Bezhotovostně lze platit jen ve velkých městech, hotelech a restauracích, kde by měly fungovat mezinárodní karty typu Visa, Mastercard nebo Maestro. Na velké části ostrova tedy kartou nezaplatíte a mějte s sebou vždy dostatek hotovosti.

Výběr z bankomatu

Nejsnadnějším způsobem získání hotovosti je výběr z bankomatu, jehož jedinou nevýhodou je poplatek, který si banka účtuje. Jestli bankomat akceptuje vaši kartu, poznáte z informační nálepky. Bankomaty nejsou na Seychelách úplně běžné a najdete je jen v turisticky rušnějších lokalitách.

Seychely ceny

Ceny na Seychelách se odvíjejí od toho, kde se pohybujete, a velký rozdíl je také mezi lokálními produkty v porovnání se zbožím z dovozu. Levněji nakoupíte v malých krámcích a na trzích než v kamenných obchodech. Obecně platí, že ceny na Seychelách jsou zhruba dvojnásobné ve srovnání s Českou republikou. Připravte se na to, že ceny pro turisty zásadně převyšují ceny pro místní obyvatele. Často se může stát, že budete nuceni zaplatit za turistické služby v cizích měnách, jako jsou eura (ty jsou nejobvyklejší), dolary nebo libry.

Pokud se budete stravovat v restauracích pro místní obyvatele nebo v pouličních stáncích, vyjde to relativně levně. Běžné restaurace jsou na české poměry srovnatelné. Drahá alternativa jsou pouze luxusní restaurace a nákupy v přepychových letoviscích. Na trzích nebo v taxících jsou sice většinou uvedené ceny, ale lze zde smlouvat. Za další turistické služby se nesmlouvá a ceny jsou jasně dané.

  • Doprava: Na Seychelách se dá poměrně dobře přepravovat místními autobusy a mezi jednotlivými ostrovy loděmi. Jízdenky na autobusy se kupují přímo u řidiče a zaplatíte za ně zhruba 10 korun. Ve více lidech se vyplatí pronájem osobního auta, který vyjde zhruba na 1 000 Kč. Nezapomeňte si nechat udělat před odjezdem mezinárodní řidičský průkaz. Při řízení buďte opatrní, protože na Seychelách se jezdí vlevo a silnice bývají velmi úzké. Na druhou stranu je tu velmi mírný provoz. Podívejte se na aktuální cenu naftyaktuální cenu benzinu. Taxislužby jsou zde velmi drahé.
  • Ceny ubytování: Ubytování je jednou z nejdražších položek v budgetu, a čím blíž k moři nebo centru města se ubytujete, tím vyšší budou ceny. Nejlevnější apartmán nebo pokoj v penzionu vychází na necelé 2 000 Kč. Dvoulůžkový pokoj v hotelu u pláže začíná přibližně na 4 000 Kč. S počtem hvězdiček se cena zvyšuje a za luxusní ubytování přímo na pláži zaplatíte klidně i 30 000 Kč.
  • Ceny jídla: Nejekonomičtější variantou je bydlet v apartmánu s kuchyňkou a vařit si. V restauraci se nejlevněji najíte v malých lokálních restauracích a v pouličních stáncích pro místní. Ceny začínají na 100 Kč a spropitné je na vás. Nadnárodní řetězce fast foodů nabízí menu od 165 Kč. V restauraci střední kategorie se dva lidé naobědvají zhruba za 1 500 Kč. Místní pivo stojí kolem 100 Kč, za kávu dáte přibližně 60 Kč. Spropitné 5–10 % je obvykle připočítáno v ceně.
  • Ceny potravin: Ceny potravin jsou podobné nebo mírně vyšší než v ČR, pokud nakoupíte v lokálních krámcích nebo na trhu, a vyšší, pokud zajdete do kamenného obchodu. Za litr mléka zaplatíte 40 Kč, za bochník chleba asi 30 Kč, za kilo pomerančů 36 Kč. Kilo kuřecích prsou stojí přibližně 170 Kč. Cigarety jsou výrazně dražší než u nás a za krabičku Marlboro dáte téměř 300 Kč. Také alkohol je tu také o dost dražší.
  • Suvenýry: Typické suvenýry, jako jsou nejrůznější slaměné a proutěné výrobky, koření nebo třtinový rum se dají u místních řemeslníků pořídit za přijatelné ceny. Za suvenýry z mušlí, korálů, želvích krunýřů a hlavně ze seychelské palmy si připlatíte a je nutné mít certifikát k převozu a proclení. Bez něj hrozí vysoké sankce.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Prozatím nikdo nezaložil diskuzi na toto téma. Buďte první.


Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce