Zdravotní rizika
Největším nebezpečím pro turisty v SAE je slunce a extrémní horko. Důležité je chránit se opalovacím krémem, brýlemi a pokrývkou hlavy a důsledně dodržovat pitný režim. Voda z kohoutku je většinou nezávadná, ale i místní dávají přednost vodě balené, má lepší chuť. V horkém pouštním slunci je rozumnější vyhnout se extrémně vychlazeným nápojům.
Očkování do SAE
Do emirátů nejsou v současnosti povinná žádná očkování. Následující druhy očkování jsou doporučeny všem cestovatelům obecně bez ohledu na cílovou destinaci:
- žloutenka (hepatitida) typu A a B
- břišní tyfus
- tetanus (pokud od vaší poslední vakcíny uběhlo více než 15 let)
Malárie, horečky dengue ani jiných exotických nemocí se bát nemusíte.
Bezpečnostní situace v SAE
Index kriminality v emirátech je nižší než v Praze. Je to dáno částečně velmi přísnými tresty a uplatňovanou presumpcí viny. Neznamená to ale, že tady nemůžete přijít o své osobní věci - opatrnost je na místě všude na světě. V SAE to platí zejména o Dubaji, kde je největší koncentrace turistů. Nejbezpečnější z emirátů je dle statistik Abú Dhabí. Nekompromisní přísnost vůči kriminalitě tady platí i pro terorismus.
Na co si v SAE dát pozor
- Myslete na to, že jste v muslimské zemi a ctěte místní zvyky.
- Nemusíte na veřejnosti chodit zahalení od hlavy až k patě; krátké sukně, hluboké výstřihy a kraťasy ale nechejte doma. Před sluncem vás stejně lépe ochrání volný dlouhý oděv.
- V muslimských zemích je vrcholně nevhodné líbání a jiné projevy intimity na veřejnosti.
- Během Ramadánu je zakázáno jíst a pít na veřejnosti.
- Pokud se dostanete za volant, buďte opatrní hlavně v Dubaji a Abú Dhabí. Místní provoz může být chaotický. Obecně je lepší využít hromadnou dopravu nebo taxi. Anglicky se tu domluvíte všude.
- Navzdory vysoké míře bezpečnosti si hlídejte své osobní věci, hlavně doklady a platební karty.
- Nikdy zde nekupujte ani neužívejte drogy, tresty jsou velmi přísné.
- Pořiďte si dobré cestovní pojištění. Lékařská péče v emirátech je kvalitní, není ale zdarma.
Aktuální varování a doporučení sledujte na webu Ministerstva zahraničních věcí ČR.
Před cestou po vlastní ose doporučujeme registraci v databázi DROZD - projektu Dobrovolné registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí, která umožňuje účinně organizovat pomoc českým občanům.