Národní parky
V národním parku Retezat se na 380 km2 divoké přírody nachází 100 jezer, desítky vodopádů, přes 20 vrcholů přesahujících 2 000 m n. m. a mnoho endemických druhů ptáků a rostlin.
Delta Dunaje je největší rumunský národní park a druhé největší říční ústí v Evropě. Na 3 450 km2 se dělí na několik kanálů, rozlévá do bažin, tvoří ostrůvky a pláže. Je také útočištěm pro 160 druhů ryb a 350 druhů ptáků.
Národní park Piatra Craiului s 25 km dlouhým vápencovým hřebenem, ledovcovými jezery a občasně se vyskytujícími medvědy nebo vlky, leží nedaleko města Brašov.
Treky
Většina horských oblastí již nabízí značené turistické trasy, mapy, restaurace a horské přístřešky pro přespání. Pokud se ale chcete procházet neprobádanou přírodou a nepotkat kromě divokých zvířat ani živáčka, jste tu také správně.
Nejvyšší vrcholem Rumunska je hora Moldoveanu (2 544 m n. m.). Výstup je poměrně náročný a trvá minimálně 3,5 hodiny. Pohoří Fagaraš, ve kterém hora leží, je mezi turisty nejoblíbenější. Kromě několika vrcholů přesahujících 2 500 m n. m. se můžete vydat také k ledovcovému jezeru Balea a stejnojmennému vodopádu.
V pohoří Bucegi na severozápadě země najdete mnoho tras od jednoduchých po náročné. Oblíbenou destinací je vodopád Urlatoarea. Nejvyšší hora Omu měří 2 505 m n. m.
Národním parkem Retezat vede scénická turistická trasa, která začíná u ledovcového jezera Bucura, a vede kolem dalších sedmi horských jezer.
Nejlepší podmínky pro horolezení i bouldering jsou v okolí města Brašov. Podrobnější informace a mapu najdete zde.
Rumunské hory skrývají více než 12 000 jeskyň, mnoho z nich je přístupných pro veřejnost. Nejznámější z nich najdete v Apusenském národním parku. V Ledové jeskyni uvidíte jeden z největších podzemních ledovců v Evropě a Medvědí jeskyně ukrývá kromě krápníků také kostry medvědů z doby ledové.
Cykloturistika není v Rumunsku zatím příliš populární, ale pokud se nebojíte kopců a občasného výskytu smečky divokých psů, je to ideální způsob, jak na nefrekventovaných horských silnicích a lesních cestách prozkoumat přírodní krásy. Kolo si můžete půjčit v každém větším městě. Více informací a organizované cyklovýlety najdete zde.
Jak jinak si nejlépe užít krásnou rumunskou přírodu než z koňského hřbetu? Vyjížďky na koních nabízí stáje a jízdárny po celé zemi. Jestli vyrazíte na hodinu nebo na víkend, to už záleží jenom na vás.
Lyžování
V zimě si hory užijete na lyžích nebo na snowboardu. Nejdostupnějšími středisky jsou Poiana Brasov a Straja. Pro zkušenější lyžaře doporučujeme středisko Sinaia. Ceny za denní skipas se pohybují od 550 do 850 Kč. Půjčovnu lyží a snowboardů má většina lyžařských středisek. Sezóna trvá od prosince do března. Aktuální informace najdete zde.
Hrady, zámky, kostely a města
Ve městě Curtea de Argeş najdete 700 let starý kostel a úchvatnou katedrálu z bílého kamene.
Ve středověkém městě Sighişoara se nad dlážděnými uličkami s pestrobarevnými měšťanskými domy tyčí věž orloje. Zde se také narodil Vlad Tepeš, známý jako Drákula.
Největším lákadlem vesnice Ieud je dřevěný kostel postavený v roce 1717 a malé etnografické muzeum.
Město Sibiu založené ve 12. století je jedno z nejhezčích v Rumunsku. Kolem tří náměstí stojí barevné domy a kavárny, najdete tu také pozůstatky městského opevnění a Národní muzeum.
Ve městě Brašov navštivte budovu staré radnice a přilehlé náměstí, gotický Černý kostel, městské opevnění, věže a brány a jednu z nejužších uliček v Evropě (Strada Sforii).
Mezi nejkrásnější sakrální stavby, zdobené venkovními freskami, patří kláštery Sucevita, Voronet, Moldovita, Arbore a kostel Patrauti.
Opevněný kostel ve vesnici Biertan z 15. století je na seznamu světového dědictví UNESCO.
Zámek Bran, tyčící se na 60 metrové skále, proslavila legenda o knížeti Drákulovi.
Opevněný kostel Calnic je jedna z nejimpozantnějších rumunských pevností. Byl postaven ve 13. století a odolal několika útokům osmanské armády.
Zámek Corvin je největší rumunský gotický zámek. Najdete zde zvedací most, kapli, nádvoří a kolem 50 místností.
Opevněný kostel Harman, ležící nedaleko města Brašov, chrání silné zdi a šest strážních věží.
Třípatrová pevnost Fagaraš má pět věží a je obklopena vodním příkopem, který se v případě nebezpečí napouštěl z nedaleké řeky.
Zámek Peleš, postavený v 19. století v novorenesančním stylu, je podle mnohých jedním z nejkrásnějších zámků v Evropě.
Kultura
V červnu se v Bukurešti pořádá festival tradičních řemesel, kde můžete vidět řezbářství, pletení košíků, vyšívání, foukání skla a další.
Zajímavým zážitkem jsou také rumunské vánoční trhy.
Pokud chcete vyzkoušet život na rumunském venkově, který se na místech po staletí příliš nezměnil, vyrazte do oblasti Maramures a domluvte si ubytování u místní rodiny.
Mimochodem lázně jsou skvělým způsobem, jak si odpočinout po náročném výletě. V Rumunsku najdete vše od přírodních minerálních pramenů a léčivých jezírek, bahenních lázní až po luxusní městské lázně a spa. Další tipy na výlety a aktivity najdete zde.