Řecko od 1 110 Kč
Zobrazit zájezdy

Cesta do Řecka autem: Vyberte si cestu na míru sobě i svému rozpočtu

Cesta do Řecka autem: Vyberte si cestu na míru sobě i svému rozpočtu

Říkáte si, proč absolvovat tak dlouhou cestu řízením, když se dá navštívit Řecko nejen autem? Máme pro vás hned několik důvodů a podrobné informace k trasám a cenám cesty autem do Řecka.

Proč je Řecko autem dobrá volba

Rychlým pohledem do mapy se dá zjistit, že z ČR do Řecka je to zhruba 1 700– 2 000 km podle toho, odkud vyrážíte, kam míříte, a kterou ze tří tras zvolíte. Z toho vyplývá jedna z nevýhod, kterou má cesta do Řecka autem. Je to spíše pro zkušenější řidiče, ideálně dva, kteří se mohou po cestě střídat. Nicméně pokud na vašem řidičáku inkoust už zaschnul a máte řídícího parťáka, cestu do Řecka autem hravě zvládnete. Čtěte dále, jaké jsou její výhody oproti jiným způsobům dopravy.

Cesta do Řecka autem

Kromě výše zmíněných důvodů, proč zvolit cestu autem, přidáme ještě jeden. S autem máte absolutní kontrolu nad svou dovolenou. Zastavíte, kde a kdy chcete. Nebudete muset platit za organizované výlety v Řecku. A když se vám to někde nebude líbit, jednoduše se přesunete. Pokud pojedete obytným autem, ještě ušetříte za ubytování v hotelech či apartmánech. Jak se tedy do Řecka dostat?

Cesta autem do Řecka v době koronaviru

V souvislosti s pandemií koronaviru má Severní Makedonie a Albánie stále uzavřené hranice. Proto je momentálně jedinou možnou variantou, jak cestovat autem do Řecka, cesta přes Bulharsko. Jediným prozatím otevřeným hraničním přechodem z Bulharska do Řecka je využít přechod Kulata–Promachonas (viz detail trasy níže).

Přes Srbsko a Makedonii

Trasa: Praha – Bratislava – Budapešť – Bělehrad – Niš – Kumanovo – Evzonoi – Soluň

Jedná se o asi nejklasičtější a českými řidiči nejčastěji volenou trasu, protože je nejkratší a nejrychlejší. Vzhledem k tomu, že vede celou dobu po dvouproudých silnicích a dálnicích (až na 50 km v Srbsku), není se čeho bát. Cesta je v pravidelných intervalech osázená benzínkami, odpočívadly a motoresty.

Všude se dá použít platební karta, i když doporučujeme mít s sebou peníze v hotovosti, ideálně mince a bankovky v menších hodnotách, pro strýčka příhodu.

Na cestu do Řecka autem po této trase nepotřebujete cestovní pas. Přestože Srbsko ani Makedonie nejsou členy EU, mají s ní dohodu a vám tak stačí občanský průkaz platný v době průjezdu. Celková délka této trasy je přibližně 1 550 km.

Dálniční poplatky a mýtné

Slovensko
Na Slovensku musíte mít na dálnicích a některých rychlostních silnicích elektronickou dálniční známku, kterou lze zakoupit i online. Více informací o její ceně a o tom, kde ji koupit, najdete v průvodci.

Maďarsko
Maďarská dálniční známka existuje pouze v elektronické podobě. Můžete si ji tedy velmi snadno pořídit z domova už před odjezdem prostřednictvím SMS nebo online. Více informací o její ceně a o tom, kde ji koupit, najdete v průvodci.

Srbsko
V Srbsku se platí mýto. Cesta přes Srbsko vychází na cca 500 Kč. Platit můžete v hotovosti srbskými dináry či eury, nebo platebními kartami Visa, MasterCard a Diners Club.

Makedonie
Rovněž v Makedonii se platí mýto. Cesta přes Makedonii vychází na cca 200 Kč. Platit je možné v hotovosti makedonskými denáry či eury, nebo platebními kartami Visa a MasterCard.

Řecko
Systém mýtných bran a způsob výběru mýta je v Řecku poměrně chaotický, protože zde existuje 6 soukromých provozovatelů a každý z nich funguje na jiné bázi. Platí se jak za dálnice, tak tunely. Nesnažte se je objet, budete litovat.

Připravte si platební kartu i eura (ideálně mince a drobnější bankovky). Pro představu: nejdražší je 500 km úsek Athény – Soluň, za který zaplatíte asi 20 EUR.

Přes Rumunsko a Bulharsko

Trasa: Praha – Brno – Bratislava – Budapešť – Segedín – Temešvár – Sofie – Soluň

Tuto trasu zvolte, pokud chcete jet výhradně přes EU, nebo chováte nějaké osobní antipatie k Srbsku nebo Makedonii :-) Cesta je delší a méně pohodlná, zase ale trochu ušetříte za dálniční poplatky. Mezi Temešvárem a Sofií neexistuje žádná dálnice a musíte tak jet po horších klikatících se silnicích, což vás zdrží. Pokud se rádi kocháte, stav vozovek a provozu vynahradí cesta skrze nádherné přírodní scenérie. Tato trasa měří přibližně 1 650 km.

Dálniční poplatky a mýtné

Slovenská a maďarská dálniční známka viz výše.

Rumunsko
V Rumunsku jsou zpoplatněné všechny silnice. Budete tedy potřebovat rovinietu – známku k použití silnic. Koupíte ji kromě hraničních přechodů také na benzinových stanicích a na poštách, nebo online na e-rovinieta.ro. Známka pro osobní automobil do 3,5 tuny stojí:

  • týdenní: 3 EUR
  • měsíční: 7 EUR
  • roční: 28 EUR

Bulharsko
V Bulharsku mají zpoplatněné nejen dálnice, ale také většinu silnic 1., 2. i 3. třídy. Proto se bez známky neobejdete. Známka pro osobní automobil do 3,5 tuny stojí:

  • týdenní: 8 EUR
  • měsíční: 15 EUR
  • roční: 50 EUR

Po Jadranské cestě

Trasa: Praha – Linec – Graz – Maribor – Záhřeb – Zadar – Split –  Dubrovník – Tirana – Kakavia

Tato trasa je určena pro ty, kteří do Řecka nespěchají, chtějí si v klidu užít cestu a poznávat země, kterými projíždějí. Cesta může trvat klidně až tři dny, záleží na kolonách především v Rakousku a Chorvatsku. Odměnou vám bude koupání v Jaderském moři a nádherná Albánská krajina. Celková délka této trasy je přibližně 1 720 km.

Dálniční poplatky a mýtné

Rakousko
V Rakousku jsou platné jak fyzické samolepicí kupony, tak elektronická dálniční známka. Více informací o její ceně a o tom, kde ji koupit, najdete v průvodci.

Slovinsko
Dálniční známky jsou na evropské poměry dost drahé a mají kratší dobu platnosti. Ve všech případech se pak jedná o známky lepicí. Více informací o ceně známky a o tom, kde ji koupit, najdete v průvodci.

Chorvatsko
Podrobné informace o mýtném v Chorvatsku naleznete v článku ZDE.

Černá Hora a Albánie
V Černé Hoře a Albánii nepotřebujete dálniční známku ani neplatíte mýtné. Maximálně můžete zaplatit za průjezd nějakým tunelem, ale jde o naprosto zanedbatelné částky (v řádu jednotek EUR).

Trajekty v Řecku

Chystáte se cestovat autem na některý z řeckých ostrovů? Ceník a trasy trajektů na řecké ostrovy naleznete zde.

Pohonné hmoty

Chcete-li ušetřit za pohonné hmoty, zjistěte si před cestou aktuální ceny benzínu a nafty ve všech zemích, přes které pojedete.

Povinná výbava

  • platný řidičský průkaz
  • technický průkaz
  • zelená karta (doklad o platném mezinárodním pojištění vozu)
  • hasicí přístroj
  • lékárnička
  • výstražný trojúhelník
  • sada náhradních žárovek

Maximální povolená rychlost v Řecku

  • v obci: 50 km/h
  • mimo obec: 90 km/h
  • dálnice: 130 km/h

V letošní sezóně je nutné vyplnit i vstupní formulář:

Řecká vláda zavedla povinnost vyplnit vstupní formulář, takzvaný Passenger Locator Form (PLF), který cestovatelé musí vyplnit nejpozději 48 hodin před cestou. Následně obdrží elektronicky individuální QR kód, kterým se prokáží při vstupu do země. Přečtěte si podrobný návod.

Všichni cestující do Řecka se musí od 17. srpna prokázat negativním testem na covid-19. Další informace zde.

Letadlem do Řecka

Proč se trmácet autem mnoho hodin, když letadlo z Prahy do Řecka letí dvě hodiny? To je sice pravda, ale je potřeba se na to podívat ze širší perspektivy. Samotný let sice trvá jen dvě hodiny, ale připočtěte k tomu cestu na letiště a z něj, čekání na odbavení, zavazadla a podobně.

Zásadní roli tu hraje také finanční stránka. Zpáteční letenka v sezóně přímým letem se pohybuje kolem 5 000–7 000 Kč. Pokud by člověk letěl sám, je to v pořádku. Ve chvíli, kdy cestuje standardní čtyřčlenná rodina, dostáváme se na několikanásobně vyšší částky. Dále také zaplatíte za cestu, případně parkovné na letišti v ČR a transfer z letiště v Řecku.

Verdikt: Pro více než dvě osoby je ekonomičtější cesta do Řecka autem než letadlem.

Autobusem do Řecka

Navštívit Řecko autobusem je pro více osob také dražší než cesta autem, i když o něco levnější než letadlem. Můžete cestovat přímým spojem přes Thessaloniki do Athén a zpáteční jízdenka stojí zhruba 4 000–5 000 Kč na osobu. Jízda trvá přes 24 hodin, protože velmi pravděpodobně postojíte na hranicích.

Zvláště pokud se chystáte na dovolenou s menšími dětmi, je potřeba vzít v potaz nepohodlí malého prostoru a také to, že nebudete moci zastavit, kdykoli si budete potřebovat trochu protáhnout nohy.

Verdikt: Zvláště pro rodiny s dětmi je cesta do Řecka autem výrazně pohodlnější a lacinější.

Vlakem do Řecka

Jestli jste zapřisáhlými milovníky železnice, je cesta vlakem do Řecka možná. To ovšem neznamená, že je snadná. Čeká vás přes 40 hodin jízdy, minimálně tři přestupy a nemalý obnos za jízdenky. V případě, že umíte kombinovat jízdenky jednotlivých dopravců, můžete se dostat na cca 4 000 Kč za osobu. V případě, že si koupíte celou jízdenku u okénka či přes internet, připravte si téměř 10 000 Kč.

Další problém je, že vzhledem k uprchlické krizi nejezdí vlak mezi Makedonií a Řeckem, a budete muset přesednout na náhradní autobusovou dopravu.

Verdikt: Pokud nejste opravdoví dobrodruzi nebo ze zásady nejezdíte ničím jiným než vlakem, navštivte Řecko autem nebo letecky.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Cesta autem na Lefkadu

Ahoj, chystáme se v září na řecký ostrov Lefkada. Chtěla jsem se zeptat těch, koho čeká letos také cesta autem na Lefkadu. Je cesta přes Makedonii a… Zobrazit více
anonym
anonym

CESTA AUTEM DO ŘECKA 2022

Cesta přes Slovensko, Maďarsko, Srbsko, Severní Makedonii do Řecka bez problémů, není třeba žádného vedlejšího papírování jako v loni kvůli Covidu. V… Zobrazit více
petrbed777
petrbed777

Informace k cestě autem do Řecka 2021

Má někdo nějaké info o cestě z CZ autem do Řecka ?
kompersor4
kompersor4

Kreta autem, hledám spolucestující

Jezdim kazdy rok na Kretu autem, chtela by jsem jet letos na cely mesic v Cervnu. Nechtel by se nekdo pripojit taky?
Frida
Frida

Cesta na Krétu autem

Ahoj, je tu nějaký odvážlivec, co jel na ostrov Kréta autem? Zajímalo by mě jak ta cesta na Krétu probíhala? Kudy jste přesně jeli? Přes Albánii nebo… Zobrazit více
Frida
Frida

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce