Zpoždění vlaku: Víme, kde zjistíte, jak dlouho budete čekat

Zpoždění vlaku: Víme, kde zjistíte, jak dlouho budete čekat

Jedete z výletu, jste unavení, těšíte se domů ale váš vlak stále nepřijíždí? Jedete na delší cestu do zahraničí, každá minuta je pro vás drahá a chcete vědět, jak dlouho budete ještě čekat na vlak? Očekáváte návštěvu a rádi byste věděli, kdy dorazí? K nepříjemným komplikacím v podobě zpoždění vlaku dochází téměř denně. Ne vždy jsou ale na stanici dostupné relevantní a aktuální informace. Kde tedy zjistit, jaké má který vlak zpoždění? A máte nárok na odškodnění v případě zpoždění vlaku? Sepsali jsme pro vás článek o tom, kde zjistíte aktuální informace o zpoždění vlaku online i to, zda máte nárok na odškodné.

Kde zjistíte zpoždění vlaku dle jednotlivých dopravců?

Bohužel pro cestující neexistuje v České republice dokonalý jednotný systém pro informování o zpoždění vlaků online. Na lepší časy se blýská s aplikací Babitron, kterou společně vyvíjí České dráhy a Institut teoretické informatiky. I ta je však zatím pouze pro České dráhy, a tak se při vyhledávání zpoždění online musíme spolehnout na více zdrojů.

Informace o zpoždění vlaků Českých drah

Pro získání informací ohledně spojů Českých drah lze využít online aplikaci Českých drah, ve které zadáte číslo vlaku a datum a vyjede vám seznam aktuálních zpoždění. Alternativou je interaktivní mapa, ve které lze vyhledávat dle tratí, vlaků nebo krajů. Poslední možností je opět mapa, na které vidíte provoz vlaků na území České republiky a můžete zde i vyhledávat dle typu nebo čísla vlaku.

Informace o zpoždění vlaků RegioJetu

Online informace o zpoždění nejen vlaků ale i autobusů společnosti RegioJet naleznete na jejich webových stránkách zde.

Informace o zpoždění vlaků Leo Express

Online informace o zpoždění či výlukách vlaků i autobusů společnosti Leo Express naleznete na jejich webových stránkách zde.

Informace ze stránek SŽDC GRAPP

Jediný systém, který informuje o zpoždění vlaků od více dopravců, naleznete na webu Správy železniční dopravní cesty. Na jejich mapě lze vyhledávat podle jména nebo čísla vlaku a zároveň použít filtr dopravce. Informace však nemusí být vždy aktuální a proto je doporučujeme ověřit u jednotlivých dopravců.

Informace v systému Babitron

Poslední možností je již jednou zmiňovaná aplikace zpoždění vlaků Babitron, kterou vyvíjí Institut teoretické informatiky. Na webu Babitron naleznete mapu, která informuje o aktuálním provozu, zpožděních a výlukách. Vyhledávat můžete podle čísla vlaku a najdete zde i informace o plánovaných výlukách vlaků Českých drah.

Zpoždění vlaků v zahraničí

Chystáte-li se cestovat nebo cestujete-li do zahraničí, naleznete informace o výlukách na následujících webech:

  • pro Německo a vlaky IC, EC, RJ a TLK: web SBB, který informuje i o zpoždění na našem území
  • pro Slovensko: interaktivní mapa nebo tabulka, ve kterých najdete souhrnné informace o všech vlacích nebo si můžete vybrat konkrétního dopravce a typ vlaku
  • pro Maďarsko: zpoždění vlaků v Maďarsku lze sledovat na interaktivní mapě zde
  • pro Rakousko: zpoždění vlaků v Rakousku lze sledovat na interaktivní mapě zde

Máte v případě zpoždění vlaku nárok na odškodné?

Pro železniční přepravu neexistuje jednotné nařízení Evropské unie tak, jako je tomu u letecké přepravy. Jediné platné nařízení se týká mezinárodních vlaků. Pro Českou republiku nejsou kompenzace za zpoždění vlaků stanovené zákonem, jednotliví dopravci mají ale v rámci zlepšování zákaznického servisu svá pravidla pro kompenzace při zpožděních. Na co tedy máte nárok?

Mezinárodní vlaky

Na mezinárodní vlaky se vztahuje nařízení EU, které ukládá dopravcům následující kompenzace:

  • zpoždění od 60 do 119 minut: kompenzace ve výši 25 % z ceny jízdného
  • zpoždění delší než 119 minut: kompenzace ve výši 50 % z ceny jízdného

Stejně jako u letecké dopravy i zde platí podmínka „nepředvídatelné okolnosti“, tzn. pokud dopravce nemohl zpoždění nijak ovlivnit, nárok na kompenzaci nevzniká.

Vnitrostátní vlaky

U vnitrostátních vlaků v ČR neexistuje jednotné nařízení dané zákonem, dopravci však mají svá vlastní pravidla, jak zákazníkům vynahradit zpoždění vlaku.

  • České dráhy: i při sebekratším zpoždění vám České dráhy vrátí cenu jízdenky, musíte si o ni však zažádat. Dále při zpoždění delším než 60 minut vyplácejí kompenzaci ve výši 25 % z ceny jízdenky (při hodnotě jízdenky od 400 Kč) a 50 % při zpoždění delším než 2 hodiny (při hodnotě jízdenky od 200 Kč). Bližší informace o podmínkách a jak nárok uplatnit naleznete zde.
  • RegioJet: dopravce při zpoždění rozlišuje zaviněné a nezaviněné zpoždění, dobu zpoždění i trasu. Od těchto údajů se odvíjí výše kompenzace, která se pohybuje od 10 do 100 %. Podrobné informace naleznete na webu RegioJet.
  • Leo Express: nabízí při zpoždění od 60 minut do 2 hodin kompenzaci ve výši 25 % z ceny jízdného, 50 % při zpoždění delším než 2 hodiny a 100 % + 50 % v Leo korunách (nutná registrace do Smile Clubu) při zrušení spoje. Více informací naleznete na webu Leo Express.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Prozatím nikdo nezaložil diskuzi na toto téma. Buďte první.


Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce