Kde se lze právoplatně oddat v zahraničí? A jak začít s plánováním?
Sňatky v určitých cizích zemích nejsou právně platné v České republice. Všeobecně platí, že je snazší se vzít v Evropské unii než ve vzdálené exotice. Pokud chcete, aby sňatek později platil i v České republice, budete muset splnit určité náležitosti. V ostatních státech si můžete uspořádat jen například symbolickou svatbu.
Svatbu začněte plánovat minimálně pět měsíců dopředu. Musíte totiž dodržet pravidla a termíny dané místní zemí. Bude potřeba si nechat úředně přeložit dokumenty do angličtiny (či jiného jazyka podle země).
Začněte kontaktováním úřadu, před kterým chcete sňatek uzavřít, to znamená úřad v zemi, kde plánujete svatbu. Tam by vás měli informovat, jaké doklady a náležitosti budete k obřadu potřebovat – v souladu s právním řádem daného státu. Před uzavřením manželství doporučuje Ministerstvo zahraničních věcí ČR ověřit, zda bude sňatek uzavřený v cizině uznán v ČR.
Jaké dokumenty budete potřebovat?
- rodné listy
- potvrzení o právní způsobilosti k uzavření manželství, vydané českou matrikou (případně českou ambasádou)
- kopie strany pasu s fotkou (měl by být platný ještě šest měsíců po návratu z ciziny)
- potvrzení o rozvodu – v případě, že některý ze snoubenců do manželství vstoupil už dřív
- u vdovy nebo vdovce také úmrtní list bývalého partnera, případně i dřívější oddací list
Doklady by měly být stvrzeny apostilou: doložkou, která prokazuje ověření podpisu a otisku razítka na dokumentu za účelem jejího použití v zahraničí. Získáte ji na Ministerstvu zahraničí. Na ministerstvo si musíte přinést kolkové známky (na každý dokument stokorunovou), které pořídíte na každé poště. Od 16. února 2019 již není v rámci zemí EU potřeba mít dokumenty stvrzené apostilou. Ne vždy však toto musí platit, proto doporučujeme, abyste se raději informovali na příslušném ministerstvu.
Pozor, apostilu lze uplatnit pouze v zemích, které jsou členy Haagské úmluvy. Tu podepsalo přes devadesát států. Z běžně navštěvovaných zemí na seznamu chybí například Egypt. Když s apostilou nevystačíte, je třeba takzvaná superlegalizace dokumentu – což je v podstatě systém dvojího ověření: na našem Ministerstvu zahraničí a ještě na tuzemském zastupitelském úřadu země, do které se chystáte.
V každé zemi se mohou ale požadavky na dokumenty lišit, je nutné si je zjistit a zajistit dopředu. Pozor si dejte i na zvláštní podmínky některých zemí, například pro svatbu v Turecku je potřeba, aby si snoubenci nechali udělat krevní testy a vyšetření na nakažlivé nemoci. V případě církevní svatby v zahraničí je navíc třeba, aby alespoň jeden ze snoubenců byl pokřtěn, měl první svaté přijímání a aby v případě rozvodu předešlá svatba nebyla církevní.
Po svatbě
Opět potřebujete na oddacím listu mít apostilu, tentokrát ze země, kde proběhne svatba. Samozřejmě je nutné si zajistit svědky, aby byla svatba v České republice uznána. Pokud vám na svatbě svědčil někdo z místních, poznamenejte si před odjezdem také základní údaje o něm – jméno, adresu, datum narození a další náležitosti. Je možné, že je později bude žádat česká matrika.
Po návratu domů si nechte potvrzený oddací list úředně přeložit do češtiny. Na matriku v místě bydliště doneste oddací list se všemi potvrzeními, jeho překlad, rodné listy a občanky. Podklady budou následně odeslány na zvláštní matriku v Brně, která je jako jediná v zemi oprávněná stvrzovat platnost sňatků uzavřených v zahraničí a která vám také vystaví český oddací list.
Svatba v zahraničí s agenturou
Mnohem pohodlnější variantou je zařídit si svatbu v zahraničí přes specializované agentury. Je to vhodné především pro ty, kteří nemají dobré jazykové znalosti a kteří se obávají množství věci, které je potřeba vyřídit. Agentury udělají mnoho věcí za vás, poradí vám, jaké dokumenty si přivézt, a zařídí veškerou organizaci s úřady, oddávajícím a vše na místě sňatku v zahraničí. Další variantou, jak si nechat zorganizovat svatbu v zahraničí bez problémů, je využití služeb Čechů, kteří žijí v zahraničí a živí se turismem a svatbami.
Tip na exotickou svatbu:
Toužíte po originální svatbě v exotice? Tradiční buddhistický obřad v Thajsku je nezapomenutelným zážitkem na celý život. S jeho organizací vám pomohou agentury, které najdete na všech větších ostrovech.
Ceny svateb v zahraničí
Pokud si necháte zajistit svatbu agenturou, ceny jsou ovlivňovány exkluzivitou vybrané destinace, ale i obřadního místa. Cena se také liší podle toho, zda si necháte zorganizovat celý zájezd, nebo jen svatební obřad. Svatební balíčky stojí v Řecku, Chorvatsku a Itálii mezi 25 000 Kč – 50 000 Kč.
Pokud si zájezd a svatbu budete zařizovat sami, určitě vás to vyjde levněji, ale je otázkou, zda se vyplatí stresovat se ohledně všeho zařizování a nesoustředit se spíše na svatbu samotnou.