Na co si dát pozor při půjčení auta v zahraničí?

Na co si dát pozor při půjčení auta v zahraničí?

Při půjčení auta v zahraničí je dobré znát několik zásadních věcí, které vám pomohou vyhnout se nepříjemným situacím při vaší dovolené. Zásada číslo jedna je vždy řešit půjčení auta s předstihem a zjistit si dostatek informací na stránkách konkrétní půjčovny. Na co myslet při rezervaci, co mít připravené při převzetí, jak je to s pojištěním a jak se dostat k nejlepší ceně? Pojďme se na to podívat.

Rezervace, kde a jak hledat nejlepší ceny aut

Rozhodně se vyplatí udělat rezervaci na internetu, na pobočce jsou většinou ceny dražší. Pokud zaplatíte předem celou částku na internetu, často vám přidají určitou slevu. Platit lze samozřejmě i na místě. Rezervaci je možné zrušit 24 hodin předem a vrátí vám zpět celou částku na účet. Pozor na to, že karta, přes kterou se dělá rezervace na internetu, musí být stejná jako karta, kterou použijete na pobočce při převzetí.

Nejlepší je začít s hledáním mezi půjčovnami, na souhrnných vyhledávačích a zprostředkovatelských stránkách, kterých je na internetu spousty. Nyní dokonce i letecké společnosti nabízejí tyto vyhledávače a dávají k tomu bonusy při zakoupení letenky a současné rezervace auta. Přes tyto stránky se dostanete často k lepším cenám půjčovného na jedno konkrétní auto, než u samotné půjčovny aut.

Nejlepší je hledat například na vyhledávači typu Skyscanner, který vám dle filtrování nabídne ty nejlepší nabídky zprostředkovatelů typu Holidaycars, Rentalcars, Arguscarhire anebo samotných půjčoven.

Zde si můžete sjednat také pojištění, které je levnější než u samotné půjčovny. Určitě doporučujeme zadat si u způsobu tankování typ full to full, tedy odjet a přijet s plnou nádrží, abyste se vyhnuli dražším cenám benzínu dané autopůjčovny a dotankovali si sami při vrácení auta.

Vyhledávání autopůjčoven

Úplný výběr autopůjčoven v daném letovisku ovšem nenajdete na souhrnných vyhledávačích mezi půjčovnami, zde jsou jen ty největší nebo ty, které se zde zaregistrovali. Pokud nemůžete najít vhodnou cenu nebo autopůjčovnu, která bude mít dobré recenze a vyhovující způsob platby, zkuste vyhledávat pomocí Googlu.

V mapách Google nebo v samotném vyhledávači zadejte místo půjčení auta a k tomu rent car, tím se dostanete k úplnému výpisu autopůjčoven v daném místě.

Kolikrát menší lokální autopůjčovny mají pouze své stránky a nejsou v souhrnných vyhledávačích, ovšem dostanete se zde kolikrát k lepším nabídkám, než u velkých společností, a většinou i k lepší zákaznické péči. Obecně platí, že čím dříve si auto zamluvíte, tím se dostanete k lepší ceně a budete mít větší výběr. Autopůjčovny i zprostředkovatelé mají pak různé slevové akce, je dobré to hlídat.

Co mít s sebou a jakou platební kartou platit

Je potřeba mít s sebou vždy občanský průkaz nebo pas, platební kartu, řidičský průkaz a někdy i mezinárodní řidičský průkaz. Při půjčení auta u většiny společností smí řídit pouze ten člověk, na kterého je provedena rezervace. Za další řidiče si musíte většinou připlatit. V případě zjištění opaku, havárie nebo pokuty způsobené jiným řidičem, byste totiž dostali ještě další pokutu od autopůjčovny.

Dejte si pozor na věk, řidič pod 26 let a starší 65 let (záleží jak u které půjčovny) platí vyšší cenu nebo má dražší pojištění. Je tedy výhodnější napsat půjčení auta, a tedy hlavního řidiče, na osobu v optimálním věkovém rozmezí. Pokud jedete do vzdálenějších zemí, v podmínkách autopůjčovny budete mít někdy povinnost předložit mezinárodní řidičský průkaz.

Ten si můžete vyřídit na počkání za 50 Kč na Registru řidičů, stačí si přinést fotografii, řidičský průkaz a říct, kam pojedete. Co se týká platební karty, tady je důležité si dávat velký pozor, jelikož většina autopůjčoven vyžaduje kreditní a ne debetní karty. Na kreditní kartě musíte mít povolený dostatečný limit (nebo dostatek peněz na debetní), aby vám mohli zablokovat na určitý počet dní (někde až 40 dní po vrácení auta) kauci a částku za benzín v případě nedotankování.

Například na Islandu blokují při klasickém pojištění částky až 3500 EUR na bankovním účtu, jinde pak kauce začínají většinou na 400 EUR. Je tedy třeba mít povolený dostatečný limit na kartě s ohledem na danou zemi. Co se týká debetních karet, které vlastní většina lidí, je potřeba hledat mezi půjčovnami, které tento způsob platby umožňují.

Aby se vám nestalo, že přijedete na letiště, budete si chtít půjčit auto, ale všechny půjčovny vás odmítnou kvůli špatné platební kartě. Základ je mít na kartě vyražené vypouklé číslo karty. Na stránkách každé autopůjčovny se dozvíte ve FAQ nebo v podmínkách, které karty přijímají. Hotovost autopůjčovny téměř nikdy nepřijímají.

U menších společností východních zemí se vám ale může stát, že přijmou platbu v hotovosti a dokonce i kauci v hotovosti. Dejte si pozor u neověřených malých půjčoven aut, kde se platí hotovostí, a raději zvolte půjčovny s recenzemi na internetu a platbami s platební kartou.

Pojištění a kauce

Téměř všude vám budou nutit vlastní pojištění dané autopůjčovny. Doporučujeme si jejich pojištění nastudovat předem na internetu a zjistit, co zahrnuje základní pojištění v ceně půjčovného. Některé autopůjčovny totiž mají již v ceně dostatečné pojištění a některé téměř žádné. V nabídce jsou často balíčky pojištění a většinou bývají spojené i se snížením zablokované kauce na kartě za půjčené auto.

Pokud tedy nemáte na bankovním účtu dostatečné množství peněz pro kauci, může být vyšší pojištění pro vás řešením. Někdy při maximálním pojištění nebudete mít povinnost dávat žádnou kauci. Brát si vyšší pojištění se vyplatí především při řízení v drsnějších podmínkách, když víte, že kvalita cest nebude vždy dobrá a mohlo by dojít k poškození auta.

Další variantou pojištění, které je většinou levnější než přímo u autopůjčovny, je zarezervovat si auto na některém z vyhledávačů a zprostředkovatelů (ne přímo na webu autopůjčovny). Zde se dostanete na mnohem nižší částku pojistného, tyto společnosti (například AXA) mají sídlo většinou v jiném státě, než si půjčujete auto, to ovšem nevadí.

V České republice si sami nemůžete sjednat u některé z českých pojišťoven krátkodobé pojištění půjčeného vozu. Co se týká blokace na účtě, zablokují vám částku za benzín plné nádrže daného auta a případně kauci za auto. Je to z toho důvodu, že kdybyste nevrátili auto dotankované, budou muset dotankovat za vás to, co chybí do plné nádrže.

Doporučujeme si všechny informace zjistit dopředu a podle toho si i vybrat společnost.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Půjčení auta ve Skotsku

Dobrý den, kdo prosím máte zkušenosti s půjčením auta ve Skotsku? Plánujeme navštívit Edinburgh. Jaká autopůjčovna se vám osvědčila? Děkuji
Vašek1972
Vašek1972

Autopůjčovna Vietnam

Zdravim, chceme tak na měsíc odcestovat do Vietnamu, tak jsem koukal na půjčení auta třeba v Hanoji na severu a nikde žádné půjčovny aut. Všude jen… Zobrazit více
Čech_ve_Vietnamu
Čech_ve_Vietnamu

Lefkáda - půjčovna aut a jízda na pevninu

Dobrý den, byl jste někdo na Lefkádě, půjčil jste si tam auto a jeli jste na pevninu? např. na Pargu? či na nějaké jiné hezké místo? Jaké? Děkuji
raduco
raduco

Půjčení auta Agia Pelagia

V letovisku jsou k dispozici 3 autopůjčovny - my využili Anna rent a car a vše proběhlo v pořádku. Rezervace dopředu online, platba v hotovosti při… Zobrazit více
Mikey
Mikey

Půjčení auta - ostrov Kefalonie

Ahojte, chceli by sme poprosiť radu. Koncom júna ideme na ostrov Kefalónia a chceli by sme si požičať na 2 týždne auto. Ideme do obl.letoviska SKALA.… Zobrazit více
anonym
anonym

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce