Létání v těhotenství a zdravotní rizika
Létání v těhotenství je dnes naprosto běžným jevem a plodu nijak neškodí. V každém případě se ale před cestou poraďte se svým lékařem, který zohlední i váš zdravotní stav. Fáze těhotenství hraje v tomto případě velkou roli.
- První trimestr: Obecně je spojen s největším rizikem potratu a zdravotními komplikacemi, proto se cestování do zahraničí příliš nedoporučuje. Pokud se ale cítíte dobře a vše probíhá v pořádku, není důvod rušit své plány.
- Druhý trimestr: Pokud netrpíte zdravotními komplikacemi a cítíte se na to, je druhý trimestr pro cesty do zahraničí nejvhodnější.
- Třetí trimestr: Rizika a nepříjemnosti spojené s třetím trimestrem vám hrozí samozřejmě i v zahraničí. V této fázi záleží na konkrétním týdnu těhotenství a zohlednit byste měla i dostupnost zdravotní péče v zemi a lokalitě, kam míříte. Pro třetí trimestr mají letecké společnosti i pojišťovny speciální podmínky.
Často mají nastávající maminky obavy z letištních detektorů kovu. I ty jsou naprosto bezpečné a nemají na plod žádný vliv.
Tip: Vyberte si místo v uličce, blízko toalet a při delším letu se občas projděte. Nezapomínejte na dostatečný příjem tekutin a mějte s sebou zdravotní dokumentaci (těhotenskou knížku a potvrzení o těhotenství, nejlépe v angličtině).
Podmínky leteckých společností pro těhotné
Těhotenství nejste povinna letecké společnosti předem hlásit. Přibližně od 26. – 28. tt si musíte od lékaře vyžádat potvrzení o své zdravotní způsobilosti k letu. Přesné podmínky, od kdy je potvrzení vyžadováno a jakou má mít podobu, mají letecké společnosti upraveny individuálně. Formulář musí být samozřejmě v angličtině, případě česko-anglicky.
Příklady:
- “Fit to fly” dopis (Ryanair)
- Medical certificate (Qatar Airways)
- Medical Information Form, zkráceně MEDIF, hodně využívaný i jako doplněk k původnímu potvrzení v posledních týdnech těhotenství.
Informace ohledně potřebných dokumentů najdete na stránkách zvolené společnosti, její zákaznické lince, nebo Vám poradí i zkušený gynekolog. Pokud vyplněný formulář nepředložíte při odbavení, nemusí vám být povolen nástup do letadla.
Od 34. – 36. tt (dle společnosti se může lišit i výrazněji) má přepravce právo vás odmítnout i s vyplněným formulářem – informujte se o podmínkách předem. Potvrzení o zdravotním stavu obvykle nesmí být starší než 6 dní (někdy až 14 dní). Podmínky v případě vícečetného nebo rizikového těhotenství bývají přísnější.
Cestovní pojištění pro těhotné
Nic jako speciální cestovní pojištění pro nastávající matky v podstatě neexistuje. V těhotenství si sjednáváte běžné cestovní pojištění, které obvykle kryje neočekávané akutní komplikace ohrožující život nebo zdraví matky či plodu, výjimečně pak i preventivní prohlídky. Do kdy vás pojistí?
- Neomezeně: ERGO pojišťovna (vyžadován souhlas lékaře)
- Do 36. tt: Zirhamia (pojištění ihi Bupa s rozsáhlým pojistným plněním)
- Do 2 měsíců před předpokl. termínem porodu: ERV Evropská pojišťovna
- Do 10 týdnů před přepokl. termínem porodu: Kooperativa
- Do 26. tt: AIG, Allianz, AXA Assistance, Citibank Europe plc, Union, UNIQA, Wüstenrot
- Do 24. tt: ČSOB, Generali, Slavia
- Další: DIRECT Pojišťovna do 6. měsíce a Pojišťovna VZP (vyžaduje souhlas lékaře) do 3. měsíce těhotenství.
Na konkrétní pojistné podmínky se informujte na klientské podpoře vybrané pojišťovny.
Létání s dítětem
Běžnou praxí je možnost létat i s novorozencem starším 14 dnů. Dítě v letadle může cestovat zdarma do dvou let věku bez nároku na sedadlo (na klíně rodiče). V tomto případě můžete porušit omezení pro přepravu tekutin a vzít s sebou na palubu stravu, která je pro dítě nezbytná po dobu letu.
Další informace o cestování s dětmi (jaké potřebujete doklady, jak se v letadle přeprauje kočárek, ...) se dočtete v článku o cestování s dětmi.