Chystáte se na dovolenou? Nezapomeňte udělat těchto 11 věcí

Chystáte se na dovolenou? Nezapomeňte udělat těchto 11 věcí

Kdo by se netěšil na dovolenou a zasloužené dny volna, které si užije v destinaci svých snů. Cestování v sobě ukrývá ale i řadu nástrah v podobě nepředvídatelných událostí, se kterými se můžete setkat jak během cesty, tak i v průběhu samotné dovolené. Pokud se ale předem dobře připravíte, nemůže vás nic zaskočit. Pojďte se podívat, jak si užít cestu bez starostí díky 11 jednoduchým věcem, které byste měli zařídit před každým výletem.

Sjednejte si kvalitní pojištění

Cestovní pojištění do zahraničí stojí v současné době pár korun a rozhodně se vyplatí. I jednoduché ošetření bývá v cizí zemi velmi drahé. Myslete také na to, že jej často musíte nejprve zaplatit v hotovosti a teprve poté vám jej pojišťovna proplatí. Stačí horečka nebo drobné poranění a váš rodinný rozpočet může utrpět velkou ránu. V případě závažnějších situací pak může být zaplacení lékařské péče mimo vaše možnosti. Pojišťovna pak funguje jako prostředník, díky kterému vše vyřešíte snadněji. Podívejte se, co dělat v případě pojistné události v zahraničí.

Podle délky vašeho pobytu, destinace a aktivit, které tu plánujete provozovat, také zvolte vhodnou výši pojistného krytí. Na týdenní dovolenou u moře v Řecku vám postačí základní pojištění, zatímco na měsíční výlet po horách v Jižní Americe je lepší si připlatit. Podle typu dovolené a způsobu, jakým budete cestovat, může být výhodné také doplňkové připojištění na ztrátu zavazadel, krádež cenností nebo adrenalinové sporty. Pojištění snadno sjednáte na pobočce jedné z mnoha pojišťoven, nebo jednoduše online. Některé banky nabízejí výhodné celoroční pojištění k platebním kartám.

Zjistěte, jaké cestovní doklady potřebujete

Potřebné cestovní doklady se odvíjejí dle toho, do jaké země cestujete. Do většiny evropských zemí vám stačí občanka a v několika málo případech potřebujete pas. Naopak mimo Evropu vždy potřebujete pas a do některých zemí i víza. Existují země, kde získáte vízum automaticky při příjezdu, u jiných musíte žádat s předstihem online nebo na příslušné ambasádě. Také doba platnosti a ceny víz se liší. Někdy zaplatíte pouze správní poplatek, jiná jsou dražší. Pokud nevíte, jaké doklady do dané země potřebujete, podívejte se sem.

V některých případech je nutné se při vstupu do země prokázat dostatečnými finančními prostředky na celou dobu pobytu nebo zpáteční letenkou. Rovněž nezapomeňte na to, že každá osoba musí mít svůj vlastní cestovní doklad, tedy i děti do 15 let. Ověřte si také platnost svých dokladů a pořiďte si jejich kopie pro případ ztráty či odcizení.

Ověřte si, jakou měnu potřebujete

Cestovat do zahraničí se dnes už dá pouze s platební kartou, ale mít u sebe nějakou hotovost se vždycky hodí. To, že se dnes už v Německu či na Slovensku platí eurem, ví každé malé dítě, jak to ale bude v případě, že jedete například na Srí Lanku? Mnohdy vám postačí eura nebo americké dolary, přesto je dobré vědět, jakou měnou, v které zemi zaplatíte, kde najdete směnárny nebo ze které země je zakázán vývoz státní měny.

Zvažte očkování

Cestovatelské očkování se dělí do dvou skupin – povinné a doporučené. U povinného nemáte na výběr, musíte ho podstoupit a mít s sebou na cesty mezinárodní očkovací průkaz s potvrzením o očkování a dobou jeho účinnosti. U doporučeného je volba na vás a velmi záleží na tom, kde se budete pohybovat a co budete na dovolené dělat. Vždy se vyplatí mít naočkovaný takzvaný cestovatelský základ, tedy vakcínu proti žloutence typu A, B, břišnímu tyfu a také platné očkování proti tetanu. Očkování bývá často rozloženo do několika dávek, a tak se nezapomeňte nechat naočkovat v dostatečném předstihu. O povinném i doporučeném očkování se informujte v našem průvodci. Pro přesné ceny a podrobnější informace se obraťte na některé z očkovacích center.

Seznamte se s danou destinací

Aby probíhalo vaše cestování v poklidu a co nejpohodlněji, zjistěte si před cestou alespoň základní informace o dané zemi včetně bezpečnostní situace. Jestliže se chystáte na její návštěvu poprvé, informujte se jaká je zde kultura, zvyky a tradice. To, co je v Evropě považováno za normální, jinde může být nevhodné. Jedná se hlavně o oblékání, chování na veřejnosti, stolovací návyky atd. Podívejte se také, jestli se během vaší dovolené nekonají velké svátky, během nichž jsou například zavřené památky, obchody a podobně.

Informujte se o svém ubytování

Zjistěte si maximum o svém ubytování a vyhněte se nepříjemným překvapením. Než si zarezervujete pokoj, trochu si svého budoucího domácího proklepněte. Začněte tím, jestli ubytování nabízí to, co potřebujete, například internet, možnost stravování, parkování apod. Zkontrolujte si, jestli vám vyhovuje lokalita, vzdálenost od moře a vybavení pokojů. Velmi důležité jsou také reference a recenze hostů, které vám řeknou mnohem více, než chvalozpěvy majitele na oficiálních stránkách ubytování. Rovněž si projděte fotografie, najděte si ubytování na Google Maps a zkuste i režim Street View.

Vytvořte si seznam věcí na dovolenou k moři

I když se to na první pohled nemusí zdát, správně se zabalit na dovolenou je docela věda. Nesmíte na nic důležitého zapomenout a zároveň si s sebou nebrat nic zbytečného. Jinak se budete balit v případě, že jedete autem na celý týden do jednoho apartmánu a jinak, když budete trávit měsíc s batohem na zádech. Přesto existují věci, které byste měli mít s sebou téměř ve všech případech. Podívejte se na kompletní a přehledný seznam věcí na dovolenou k moři i jinam. Najdete zde přehledně rozdělené kategorie, od oblečení přes hygienu a lékárničku až po elektroniku, zábavu a další věci, které se můžou hodit. Součástí je i zvláštní seznam, pokud cestujete s těmi nejmenšími. 

V neposlední řadě byste neměli zapomenout ani na správné oblečení na samotnou cestu, které by mělo být vkusné a především pohodlné.

Zjistěte si vše o své cestě

Autem na dovolenou

Naprostá volnost, svoboda a možnost podívat se přesně tam, kam chcete. Před každou cestou vás bude především zajímat, jak vybrat cestu, která bude krátká, rychlá a co nejlevnější. S cestou jsou často spojené poplatky za průjezd některými silnicemi a placenými úseky, proto si nezapomeňte zjistit informace o potřebných dálničních známkách. Pozor si také dejte na to, jaké jsou rychlostní limity v zemích, kterými budete projíždět, a jakou povinnou výbavu musíte mít s sebou. Když se dobře připravíte, cestování autem vůbec nemusí být noční můra.

Budete se na cestě přepravovat trajektem? Přečtěte si, jak se připravit a co od plavby čekat.

Letadlem na dovolenou 

Až si budete pořizovat letenku, podívejte se, jaké podmínky mají vámi vybrané aerolinky a co cestou nabízejí. První informace, která vás bude zajímat, je velikost a váha zavazadel, která smíte mít s sebou v kabině a která si necháte odbavit. Zvláště u věcí, které si berete s sebou na palubu a necestují v zavazadlovém prostoru, platí poměrně přísná pravidla. Povolené i zakázané věci na palubu najdete v přehledném seznamu věcí do letadla. Podívejte se také, jak dlouho váš let trvá, zda dostanete během letu jídlo a pití a kolik času budete mít na případný přestup. Nezapomeňte také na check-in a dostatečný předstih, se kterým máte být na letišti.

Byl vám zrušen nebo zpožděn let?

Ověřte si nárok na odškodnění za zpoždění letu nebo zrušení letu. Výše náhrady může dosáhnout až 600 € a lze o ni požádat až 3 roky zpětně. Zkontrolujte si zdarma výši náhrady.

Naučte se základní fráze

Většina lidí se domluví alespoň základní angličtinou a v dnešní době běžně dostupných mobilních překladačů se jazyková bariéra velmi snížila. Pokud se ale naučíte v cizím jazyce pozdravit, poděkovat a pár dalších základních frází, místní k vám budou v drtivé většině případů vstřícnější. Nahlédněte do slovníčků a naučte se základní fráze, které se vám mohou před cestou hodit.

Promyslete si itinerář

Co cestovatel, to jiný přístup. Někdo má rád přesně naplánovaný program se všemi detaily o místech, která chce navštívit, informacemi o přesunech i předem zařízené ubytování. Jiný zase raději improvizuje, nechává se strhnout momentální situací nebo se inspiruje zkušenostmi ostatních cestovatelů. Oboje má svoje výhody i nevýhody a je jen na vás, co vám vyhovuje nejvíce.

Přesto se vyplatí mít dopředu alespoň obecnou představu o zajímavostech a památkách v místech, kde budete cestovat. Nestane se vám tak, že byste se museli zbytečně vracet nebo něco minuli. A pokud ano, bude to jen na vašem rozhodnutí, že zrovna chcete dělat něco jiného. Podívejte se na tipy na aktivity, které můžete během dovolené provozovat.

Vybavte se užitečnými aplikacemi

Doby, kdy se musel cestovatel spolehnout jen na papírovou mapu, průvodce a doporučení místních, jsou dávno pryč. V dnešní době chytrých telefonů a mobilních aplikací máte po ruce řadu užitečných nástrojů, díky kterým bude vaše dovolená snadnější, pohodlnější a ještě budete mít možnost na cestách ušetřit. Před odjezdem byste si určitě měli stáhnout offline mapy a průvodce do mobilu. Pokud plánujete cestovat po vlastní ose, vyplatí se aplikace s přehledem nejrůznějších spojů nebo nabídkou soukromé přepravy. Nezapomeňte také na jazykový překladač. Je toho ale mnohem víc a poradí vám podrobný průvodce mobilními aplikacemi pro snadné cestování.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Prozatím nikdo nezaložil diskuzi na toto téma. Buďte první.


Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce