Cestování se psem do zahraničí

Cestování se psem do zahraničí

Vzít s sebou psa na dovolenou, nebo ne? Ať už se jedná o přepravu letadlem nebo autem, často je to pro zvíře stresující. Pokud je nutné jej takto přepravit, je potřeba se na to velmi dobře přichystat, aby bylo zvíře v co největší pohodě. Mimo to je nutné dodržet určitá pravidla při přepravě do zahraničí.

Co musí mít zvíře s sebou

Na stránkách Státní veterinární správy se dočtete všechny hlavní informace o přepravě zvířat do zemí EU a mimo EU. Základem je mít psa nebo kočku (i fretku) označené mikročipem. Uznáváno je také označení zvířete tetováním. To však musí být jasně čitelné a prokazatelně provedeno před 3. červencem 2011.

Označení mikročipem provádí soukromý veterinární lékař a cena se pohybuje okolo 150 Kč – 500 Kč a více. Zvíře musí být označeno před očkováním proti vzteklině a před vydáním pasu. Pas zvířete je jednotný pro všechny státy EU a u svého veterináře si jej můžete pořídit za přibližně 500 Kč.

Další povinností je očkování a očkovací průkaz proti vzteklině, které stojí cca 250 Kč – 450 Kč. Pokud cestujete do Velké Británie, Finska, Irska nebo na Maltu, musíte povinně vašeho mazlíčka ještě odčervit a potvrdit toto do pasu.

Mláďata, která nejsou očkována, mají speciální podmínky a ne každý stát je přijme. Pokud cestujete mimo EU, je potřeba si zajistit ještě navíc veterinární osvědčení k vývozu a ověření pasu nebo jiného identifikačního dokladu zvířete.

Ostatní druhy zvířat jako králíci a jiní hlodavci nejsou povinni mít tyto náležitosti, je třeba se ale podívat do nařízení jednotlivých zemí, zda nemají nějaká omezení na dovoz a vývoz zvířat. Může se stát, že se momentálně v některém státě vyskytuje zvířecí nákaza a je mimořádně omezen dovoz některých druhů zvířat, proto je důležité se informovat.

Přeprava zvířat autem

Tato forma přepravy bývá pro zvíře mnohem snesitelnější už z toho důvodu, že cestuje se svým majitelem, takže zvíře není stresované. Kdykoliv můžete zastavit a zvíře se může proběhnout a dostane najíst či napít. Nespornou výhodou je také finanční stránka věci.

Aby nedošlo při havárii k újmě psa ani cestujících v autě, je dobré při přepravě zvířete dodržovat určité zásady. Zvíře by mělo být v přepravce nebo v kufru auta, který je oddělený mříží, pokud se jedná o velkého psa. Přepravku je vhodné umístit za přední sedačky v prostoru nohou nebo na zadní sedačky a připoutat ji pásem. Není vhodné umísťovat zvíře na přední sedačku a připoutat ho.

Na připoutání zvířat bez přepravky existují speciální postroje, které se připevní k zapnutému pásu na zadní sedačce. Pokud to auto umožňuje, je vhodné deaktivovat airbag na místě zvířete.

Přeprava zvířat v letadle

Letecké společnosti mají pro přepravu zvířete v kabině stanovené své limity, většinou co se týká váhy, což je typicky maximálně 8 kilogramů včetně přepravky, která se umístí pod sedadlo k nohám. Rozměry přepravky se pohybují okolo 43 x 30 x 27 cm. Každá letecká společnost má jiné podmínky a ne každá přepravuje zvířata, navíc na jeden let je omezený počet zvířat.

V kabině můžete přepravovat například malé psy, kočky, činčily, králíky nebo fretky. Některé společnosti akceptují ale jen psy a kočky, kteří musí splňovat také určité stáří. Ceny se pohybují od 40 EUR za zvíře/jeden let.

V zavazadlovém prostoru se přepravují větší zvířata. Přepravka musí mít většinou maximální rozměry 130 x 69 x 80 cm, a váha zvířete cca do 32 kg. Těžší zvířata musíte přepravit jako cargo zásilku v nákladovém prostoru letadla. Pokud nenajdete řešení u klasických leteckých společností pro přepravu vašeho zvířete, existuje v dnešní době několik specializovaných pozemních i leteckých společností, zaměřených přímo na přepravu zvířat.

Jak se postarat o zvíře při přepravě

Je důležité dbát na přísun vody a jídla, pokud se jedná o přepravu autem. V případě, že se rozhodnete pro cestování letadlem, je možné si u veterináře pořídit uklidňující kapky, které se podávají několik hodin předem. Případně zařídit uspání.

Jestliže zvíře odmítá ze stresu pít, je potřeba mu například stříkačkou do pusy dát vodu i tak. Některá zvířata mohou totiž na dehydrataci a malý přísun potravy rychle zemřít, zejména králíci nebo morčata. Pro pohodu zvířete mu vemte s sebou jeho deku nebo další věci s vlastní pachovou stopou.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Dovolená se psem v Itálii, psí pláže

Můžu si sebou na dovolenou do Itálie vzít pejska? Slyšela jsem totiž, že tam jsou psí pláže - má s tím někdo zkušenost?
Petr7
Petr7

Kam s větším psem

Zdravím. Může mi někdo doporučit nějaký pobyt s větším psem u moře? Ve většině destinací mají psy vstup na pláž zakázán. Na psích plážích je pro… Zobrazit více
Sally
Sally

Se psem do Bulharska

Ráda bych se zeptala, co všechno s sebou musím mít při cestě do Bulharska se psem. Chci vzít našeho 8letého bišonka s sebou, protože špatně snáší… Zobrazit více
Byrds
Byrds

Psí pláž v Bibione

Uvažujeme příští rok vyrazit autem do Bibione a nechceme nechávat našeho labradora u cizích lidí. Máte zkušenosti s cestováním se psem do zahraničí a… Zobrazit více
Plyšák
Plyšák

Chorvatsko se psem

Má někdo dobré zkušenosti a ví o pěkném ubytování v Chorvatsku přímo u moře, ale se psem. Máme velkou fenu, čistotnou, zvyklou spát na hotelech a… Zobrazit více
Romana
Romana

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce