Portugalsko od 10 170 Kč
Zobrazit zájezdy

Tipy na aktivity v Portugalsku – historická místa, potápění a treky

Tipy na aktivity v Portugalsku – historická místa, potápění a treky

Chystáte se na dovolenou do Portugalska? Čtěte dál, máme pro vás tipy, kam vyrazit na pláž, na trek nebo kde jsou ty nejlepší vlny na surfování, která historická místa navštívit a co si koupit na památku.

Pláže

Portugalské 830 km dlouhé pobřeží má jedny z nejlepších pláží v Evropě. Najdete tu dechberoucí skalní útvary, vysoké útesy i písečné pláže omývané divokým Atlantikem.

Na jihu země v regionu Algarve vás čekají jedinečné žulové skály, formace a jeskyně a místa s jemným pískem a azurovým mořem. Praia de Benagil je překrásná zlatavá pláž, chráněná před větrem vysokými útesy. Nedaleko odsud leží také nejfotografovanější skalní útvar v Portugalsku, jeskyně Algar de Benagil, kam se ale dostanete pouze po moři. Praia de Rocha je oblíbená plážová destinace a vše, co potřebujete, od kaváren po hotely, tu máte na dosah ruky.

Nejdelší portugalskou pláží je písečná pláž na ostrově Porto Santo na Madeiře. Měří 9 km a její písek je prý, díky vysoké koncentraci minerálních látek, léčivý. Pobřeží je navíc oblíbeným místem pro šnorchlování, potápění, surfování a další vodní sporty.

Jen pár kilometrů od města Porto leží písečná pláž Praia de Miramar. Dominantou je kaple Capela do Senhor da Pedra, stojící na skále uprostřed pláže. Krásné zde bývají zejména západy slunce.

Surfování, potápění a šnorchlování

Mekkou surfařů a milovníků adrenalinu je pláž Nazaré ve středním Portugalsku. Vlny zde dosahují neskutečných výšek, nejvyšší z nich (24 m) sjel v roce 2017 brazilský surfař Rodrigo Koxa. Každoročně se zde konají populární surfařské závody. Další oblíbená místa jsou Peniche, Praia de Guincho, Carrapateira a mnoho dalších.

Nejlepší podmínky pro surfování na jihu země jsou od listopadu do března, v ostatních oblastech vede jaro a podzim, kdy vlny dosahují výšky 2–4 metry. Početné surfařské školy nabízejí lekce a kurzy pro začátečníky i pokročilé nebo přímo surfové kempy. Půjčení surfu a neoprenu vyjde na 500–700 Kč na den. Cena za celodenní skupinovou lekci začíná na 1 300 Kč. Další informace a aktuální podmínky najdete zde.

Portugalsko je také oblíbenou potápěčskou destinací. Průměrná viditelnost je 4–6 metrů, při dobrých světelných podmínkách až 20 metrů. Na výběr je potápění z pláže nebo z lodi, vyzkoušet můžete také noční ponor. Vždy však budete mít možnost pozorovat bohatý podvodní život a prozkoumat jeskyně, tunely a mnoho potopených vraků lodí.

Nejlepší místa na potápění jsou v oblasti Algarve, patří mezi ně také uměle vytvořený podvodní park.

V přírodní rezervaci Berlengas najdete na 60 potápěčských lokalit. Podvodní kaňony a jeskyně zde obývá mnoho druhů ryb a jiných mořských živočichů. Ponory si domluvte v městečku Peniche.

Potápěčské školy nabízejí jeden ponor od 1 000 Kč a celý základní kurz vyjde asi na 10 000 Kč.

Skvělé šnorchlování slibuje průzračná voda u městečka Sagres, kde máte šanci kromě množství ryb, pozorovat také humry, krevety nebo chobotnice. Další oblíbená místa jsou Lagos, Albufeira a přírodní park Arrábida. Organizované tour vyjdou asi na 700 Kč a pronájem vybavení na 200 Kč na den.

Treky

Chodíte rádi po horách? Vyrazte do národního parku Serra da Estrela, nejvyššího portugalského pohoří, a vydejte se na jeden z denních nebo vícedenních treků. Dobrým výchozím bodem je horská vesnička Manteigas. Výstup na nejvyšší horu pevninského Portugalska, Torre (1 993 m), je jednoduchý dvoudenní výlet po neznačené cestě. Jedna z tras začíná ve vesnici Maintengas a cesta tam a zpět měří 40 km. Na vrchol, ale vede i asfaltová silnice.

Nejvyšší hora Portugalska, Mount Pico (2 351 m), je vyhaslá sopka a leží na Azorských ostrovech. Výstup na vrchol trvá 3–4 hodiny a je poměrně náročný kvůli terénu a prudkému stoupání.

Také Portugalskem vede oblíbená dálková Svatojakubská cesta. Nejznámější z tras začíná v Portu a pokračuje 240 km do města Santiago de Compostela. Cesta vám zabere asi dva týdny.

Rota Vicentina je 350 km dlouhá dálková trasa. Scénická stezka s názvem Fishermen’s Trail vede 120 km podél jihozápadního pobřeží, napříč přírodní rezervací a vždy na dohled Atlantského oceánu.

Historická místa

Porto je kouzelné město v severním Portugalsku, odkud pochází portské víno. Projděte si historickou čtvrť Ribeira s barevnými domky a dlážděnými uličkami, navštivte gotickou katedrálu Sé ve Funchalu, kostel Igreja do Carmo, historickou nádražní budovu Sao Bento nebo pláže a kavárny ve čtvrti Foz. Nejlepší výhledy na město budete mít z barokní věže Clérigos, kovového mostu Dom Luis I nebo z krásného parku z 19. století.

Hlavní město Lisabon se rozkládá na strmých kopcích nad deltou řeky Tejo. Historická maurská čtvrť Alfama se táhne až ke královskému hradu sv. Jiří. Když vás začnou bolet nohy, strmými uličkami vás vyveze starodávná tramvaj nebo si můžete odpočinout na jedné z mnoha vyhlídkových teras. Ve čtvrti Belém na pobřeží Atlantiku navštivte Belémskou vež a klášter sv. Jeronýma.

Dominantou městečka Tomar je klášter Řádu Kristova a nedaleký obranný hrad z 12. století. Vodu do kláštera přiváděl 6 km kamenný akvadukt dos Pegões. Na náměstí Praça Da República v historickém centru města stojí kostel De São João Batista a budova radnice v manýristickém stylu.

Další místa, která stojí za návštěvu, jsou město Sintra s paláci Palacio Nacional a eklektickým Palacio Nacional da Pena, středověké dominikánské opatství Batalha, nejstarší portugalská univerzita ve městě Coimbra, pozůstatky keltské osady Citânia de Briteiros, poutní místo Bom Jesus do Monte s velkolepým schodištěm a bývalé arcibiskupské město Braga.

Rodinné aktivity

Na pobřeží vás zabaví šnorchlování nebo plavba lodí. Ve městech můžete prozkoumávat labyrinty uliček nebo se projet historickou lanovkou a až vás omrzí i to, vyrazte třeba do ZOO. Exotická zvířata uvidíte v zoologických zahradách v Portu a Lisabonu. V lisabonském oceanáriu můžete zblízka pozorovat mořské živočichy nad hladinou i pod ní. Základní vstupné je 420 kč. Park Zoomarine, kombinující aquapark, akvárium a delfinárium, leží u městečka Gaia na jihu země. V adrenalinovém parku na vás čeká horská dráha, horolezecká stěna, lanové centrum, paintball, zip line, rafty a spousta další zábavy. Chcete zažít dobrodružství přímo ve městě? Navštivte jednu z mnoha únikových her v Portu, Lisabonu a dalších městech. Světem miniatur se můžete procházet v parku Portugal dos Pequenitos. Nedaleko Lisabonu se vyřádíte na trampolínách a starší děti vemte do interaktivního muzea objevů v Portu.

Nakupování

Jedinečnou atmosféru mívají městské trhy, které bývají každé dopoledne, kromě neděle. Prodává se zde ovoce, zelenina, ryby a místní pochutiny. Jeden den v týdnu můžete navštívit velký trh, kde nakoupíte také oblečení, košíky, keramiku, nábytek a téměř vše, co vás napadne. V Lisabonu vyrazte na čtvrteční trh Carcavelos, blešák Feira da Ladra (út a so) nebo čtvrť s trendy módními obchody – Bairro Alto. V Portu je pěknou nákupní ulicí Rua da Santa Catarina. Většina obchodů dodržuje siestu od 13:00 do 15:00 a o víkendu bývají, kromě těch ve velkých městech, zavřené.

Typickými suvenýry jsou výrobky z keramiky a malované dlaždičky, vlněné koberce a deky, vyšívané přehozy a ložní prádlo nebo doplňky z kůže a korku. Gurmány potěší portské víno, kvalitní olivový olej, domácí med, ovčí sýry nebo vepřová šunka Presunto.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Prozatím nikdo nezaložil diskuzi na toto téma. Buďte první.


Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce