Národní parky a rezervace
V Tatranském národním parku leží nejvyšší hora Polska, Rysy (2 499 m). Mezi špičatými vrcholy, ledovcovými jezery, vodopády a jeskyněmi se tu prohání svišti, kamzíci i medvědi. Vede tudy více než 240 km turistických tras.
Bělověžský prales leží na polsko-běloruské hranici, nedaleko města Bělostok. Tento nejstarší polský národní park ukrývá kus původního evropského pralesa, stromy rekordních rozměrů a stáda zubrů.
V národním parku Stolové hory na vás čekají skalní bludiště, náhorní plošiny a krásné vyhlídky do okolí. Oblíbenou částí parku je rezervace Bludné skály. Parkem vede 11 turistických tras o celkové délce přes 100 km a 5 cyklotras.
Sloviňský národní park na pobřeží Baltského moře je jedinečnou oblastí v Evropě, kde můžete vidět pohybující se písečné duny. Nejvyšší zdejší písečná duna měří 42 metrů. Nacházejí se zde také dvě rezervace plné vodního ptactva.
Treky
Výstup na nejvyšší polskou horu Rysy (2 499 m) začíná u jezera Mořské Oko a vede po červené turistické značce. Cesta nahoru s převýšením 1 100 metrů trvá asi 3,5 hodiny a vede okolo horských ples, přes řetězy a okolo nejvýše položené turistické chaty (chata pod Rysmi). Výstup na Rysy je doslova zážitkem. Odměnou vám budou překrásné výhledy na polskou i slovenskou stranu Tater.
Asi nejoblíbenějším trekem je náročná a nebezpečná 12 hodinová túra Orla Perc (Orlí stezka) v Tatrách. Cestou budete zdolávat příkré skály a exponovaná místa s žebříky a řetězy.
Vrcholek Tři Koruny v oblasti Pieniny je oblíbenou polskou turistickou destinací. Trasa Sromowce – průsmyk Szopka – Tři Koruny trvá přibližně dvě hodiny. Zpátky se můžete vrátit přes Ostrý Vrch. Z plošiny na vrcholu se naskýtá pohled na hřebeny Tater a kaňon řeky Dunajec.
Nejvyšší hora Beskyd, Babí hora (1 725 m), se nachází na slovensko-polské hranici. Celá okružní túra ze sedla Przełęcz Krowiarki přes Babí horu a sedlo Brona, je dlouhá 13 km a trvá asi 6 hodin.
Zimní sporty a střediska
Nejlepší oblastí pro zimní sporty jsou Tatry v jižním Polsku. Najdete zde také nejvýše položené polské zimní středisko, Kasprowy Wierch s 15 km sjezdovek a 4 vleky. Ubytovat se můžete v blízkém městě Zakopane. Zimní středisko Szczyrk v polských Beskydech je vhodné pro začínající lyžaře. Denní skipas v Polsku vyjde na 18–30 EUR. Více informací najdete zde. Pokud si chcete zaběžkovat, vyrazte na severovýchod Polska do oblasti Mazurských jezer. Zimní sezóna trvá od prosince do dubna.
Pláže
V Polsku najdete široké písčité pláže, vysoké vlny a kouzelná pobřežní městečka. Vybrali jsme pro vás několik z nich.
Sopoty jsou oblíbené plážové letovisko u Baltského moře. Najdete tu nejdelší dřevěné molo v Evropě, velikou písčitou pláž s mělkou vodou, bary, restaurace a mnoho obvyklých plážových aktivit. Pravidelně se zde konají koncerty nebo divadelní festival. Cesta autem z Prahy trvá necelých 9 hodin.
Pláž Jurata na poloostrově Hel je ideálním místem pro klidnou dovolenou. Můžete si užít windsurfing, kitesurfing, jízdu na kole, opalování na bílém písku nebo romantické procházky při západu slunce.
Pláž Debki je dlouhá písčitá pláž na samém severu Polska. Podél divoké pláže leží borové lesy, písčité duny, malé vesničky a kempy. V létě tu bývá hodně lidí a odlehlejší části pláže jsou oblíbené mezi nudisty.
Památky a muzea
Polsko je plné překrásných historických památek, přepychových zámků, starých měst a pamětních míst, připomínajících pohnutou historii země.
Ve městě Krakov stojí za návštěvu královský hrad Wawel, staré centrum města s historickým náměstím a slavnou renesanční tržnicí. Stojí zde také gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie a věž ze 14. století. Zajímavá je židovská čtvrť Kaziměř, kde najdete sedm synagog, muzeum židovské kultury a také mnoho kaváren a restaurací.
Nedaleko Krakova leží jedinečný solný důl Wieliczka, jehož počátky sahají až do 13. století. V obřích zdobených sálech můžete kromě prohlídky absolvovat také ozdravný pobyt nebo v hloubce 125 metrů dokonce přespat. Vstupné je 530 Kč pro dospělého, denní pobyt stojí od 900 Kč.
Nejznámějším místem, připomínajícím hrůzy druhé světové války, je bývalý koncentrační tábor v Osvětimi, kde během druhé světové války zahynulo téměř 1,1 milionů nevinných lidí. Nyní je na jeho místě vybudované muzeum. Prohlídka s průvodcem stojí 360 Kč, bez průvodce je vstup zdarma.
Hrad Malbork, ležící na břehu řeky Nogat v severním Polsku, je největší cihlovou stavbou na světě. Jeho stavba začala ve 13. století a brzy se stal největší středověkou pevností. Prohlídka s audioprůvodcem stojí 270 Kč a trvá asi 3 hodiny.
Gdaňsk je krásné přístavní město ležící v severním Polsku u Baltského moře. Většina místních památek se nachází ve čtvrtích Staré město a Hlavní město. Projděte se po Dlouhé třídě lemované barevnými domy a ohraničené Zlatou a Zelenou branou. Ulice pokračuje na Dlouhý trh. Navštivte také Baziliku Nanebevzetí Panny Marie, Staroměstskou radnici a Královskou kapli.
Hlavní město Varšava bylo během druhé světové války téměř celé zničeno. Staré město prošlo celkovou rekonstrukcí a je dnes zapsáno na seznamu světových památek UNESCO. Najdete zde také budovy z dob komunismu, moderní stavby a mrakodrapy. Dominantou města je Královský hrad. Pokud vás zajímá historie, vyrazte do Muzea dějin polských Židů nebo Muzea varšavského povstání.
Město Vratislav, ležící na řece Odře, má také, co nabídnout. Hlavní náměstí Rynek lemují zajímavé měšťanské domy a stojí zde zdobená goticko-renesanční radnice. Na ostrovech v centru města se nachází gotická katedrála sv. Jana Křtitele a jedinečný dvoupodlažní kostel sv. Kříže a sv. Bartoloměje. Děti bude určitě bavit hledání bronzových sošek trpaslíků, kteří se schovávají po celém městě.
Zámek Ksiaz leží nedaleko česko-polských hranic a je třetím největším polským zámkem. Základní vstupné je 210 Kč. Krásná je i okolní přírodní rezervace, kudy vede několik turistických tras.
Další tipy na hrady a zámky naleznete v článku Tajemné hrady a zámky v Polsku, které leží, co by kamenem dohodil.
Nakupování
Mezi tradiční polské suvenýry a výrobky patří dřevěné vyřezávané sošky, zdobené džbány na pivo, figurky andělů vyrobené ze dřeva, skla nebo papíru, malovaná keramika, dřevěné truhličky nebo jedinečné vyšívané lněné zboží jako ubrusy, prostírání nebo ložní prádlo.
Ženy ocení především šperky z jantaru, zvaného také zlato severu. Pro ty se vydejte do Gdaňsku.
Dětem můžete koupit panenku Kaszubka ve folklorních šatech nebo plyšového draka, který podle pověsti lovil panny u Wawelského hradu v Krakově.
Z pochutin si dopřejte jedinečnou polskou bylinkovou vodku Zubrovku, medovinu, sůl z dolu Wieliczka, ochutnejte perníčky, ovčí sýr nebo tradiční krakovské pečivo obvařanek (obwarzanek).
Kultura a festivaly
Kromě velkolepých oslav tradičních svátků jakými jsou Vánoce, Velikonoce nebo Dušičky, probíhají v Polsku také různé hudební a kulturní festivaly. Několik z nich vám představíme.
Začátkem června je v Krakově filmový festival. Na mezinárodní filmový festival ve Varšavě můžete vyrazit v říjnu. Wianki je krakovský pouliční festival plný hudby a tance, který se pořádá na oslavu letního slunovratu. Jeho symbolem jsou pletené věnce z květin. Koncem června probíhá v Krakově Festival židovské kultury, součástí jsou koncerty, přednášky a workshopy. Mezinárodní festival pouličního umění probíhá v ulicích Varšavy na přelomu června a července. Populární hudební festival Open'er se jako už tradičně koná začátkem července na letišti nedaleko Gdaňsku a lístek na celé 4 dny stojí 3 200 Kč. Do Polska se vyplatí vyrazit i na vánoční trhy. Ty nejkrásnější uvidíte ve Vratislavi, Krakově, Gdaňsku a Varšavě. Oslavy nového roku jsou nevídaně bujaré v ulicích Krakova.
Rodinné aktivity
Cestování s dětmi je v Polsku bezproblémové. Mnoho restaurací má vysoké židle a dětská menu, děti mají nárok na slevu v hromadné dopravě, hotelích i muzeích a většina měst má i veřejná dětská hřiště.
Horké letní dny můžete strávit třeba v aquaparku. Ve Vratislavi je aquapark s mnoha bazény, tobogány, saunou a posilovnou. Největší polský aquapark a lázně najdete v Poznani. Denní vstupné je 300 Kč pro dospělého a 250 Kč pro dítě. Energylandia je veliký rodinný zábavní park na půl cesty mezi Krakovem a Katovicemi, kde najdete planetárium, aquapark, 7D kino, westernové městečko, horské dráhy, kaskadérská vystoupení a plno další zábavy. Denní vstupné je 760 Kč pro dospělého a 460 Kč pro dítě.
Milují vaše děti dinosaury? Vezměte je do jednoho z mnoha dinoparků. Nejbližší leží kousek od města Opole v jižním Polsku. Rodinné vstupné 2+1 stojí 770 Kč. Spoustu suchozemských i vodních zvířat uvidíte v zoologické zahradě ve Vratislavi. Tam najdete také krásný svět miniatur. Potřebují se vaše děti pořádně vyřádit? Vyrazte si zaskákat na trampolínách do jednoho z Go Jump parků. V lanovém parku na jihovýchodě Polska máte na výběr z několika tras různých obtížností. Ceny začínají na 100 Kč za trasu. V mnoha polských městech si můžete zahrát napínavou únikovou hru. Oblíbená je třeba v Krakově nebo ve Varšavě.