Jaké očkování je třeba?
Cestujete-li do Ománu, nepotřebujete žádné povinné očkování. Některá jsou ovšem doporučená. Je jen na vašem zvážení, zda je podstoupíte. Záleží na charakteru a délce vašeho pobytu. Dle Centra cestovní medicíny je doporučené očkování zejména proti:
- Hepatitidě A: očkovat je třeba nejpozději 7 dní před odjezdem. Vhodné pro všechny turisty, k nákaze může dojít i z kontaminované vody či jídla.
- Hepatitidě B: doporučeno zejména zdravotnickým pracovníkům či jiným osobám, u kterých se předpokládá styk s nakaženými.
- Břišnímu tyfu: očkuje se jednou vakcínou s účinností na 3 roky.Doporučuje se zejména cestovatelům, kteří se budou pohybovat v odlehlejších částech země.
Turisté, kteří do Ománu přijedou ze země, v níž se vyskytuje žlutá zimnice, proti ní musí být očkování. Opatření se vztahuje i na situaci, kdy budete čekat v transitním prostoru na letišti. Vakcinaci je nutné provést nejpozději 10 dnů před vstupem do země. Nelze očkovat děti mladší 9 měsíců.
Plánujete-li cestu do regionu Musandam, nechte se očkovat proti malárii. Jinde v Ománu nákaza téměř nehrozí. Před cestou je samozřejmě důležité zkontrolovat, zda vám stále platí očkování proti tetanu, spalničkách a záškrtu.
Zdravotní rizika
V zemi panuje horké a suché klima. S tím souvisí i možné zdravotní problémy – úpal, úžeh, dehydratace, spálená pokožka, nevolnosti z horka apod. Dodržujte pitný režim, ale tekutiny kupujte raději balené.
Pokud vás zdraví zradí, věřte, že kvalita zdravotnické péče je na vysoké úrovni. V zemi existují jak státní, tak soukromá zdravotnická zařízení. Při zdravotních obtížích je nejvhodnější zeptat se v hotelu, kterou nemocnici navštívit. Před odjezdem do Ománu si ale určitě zařiďte komerční cestovní pojištění. Mezi ČR a Ománem neexistuje dohoda o bezplatném ošetření.
Bezpečnost v Ománu
Omán je stabilní, bezpečná země. Ománci jsou milí a pohostinní. Kriminalita je tu velice nízká, zejména proto, že za sebemenší přestupky následuje tvrdý trest. Přesto dbejte opatrnosti, zejména nenechávejte věci v zaparkovaných vozech.
Na co si dát pozor?
Ačkoli je Omán k turistům velmi tolerantní, pořád se jedná o muslimskou zemi. Pozor si tedy dejte na vhodné oblečení. V běžném životě je tolerován evropský způsob oblékání - u mužů kraťasy a tričko, u žen delší sukně (alespoň ke kolenům), tričko či šaty bez výstřihu. Při prohlídce budov je doporučeno mít zahalená kolena. Do mešity vás pustí jedině v dlouhých kalhotách / sukni. Co se týče koupání, plavky můžete bez problémů využívat v hotelových bazénech nebo na soukromých plážích. Na veřejnosti se do bikin nesvlékejte, vodních radovánek si užívejte v šortkách nebo pareu a tričku.
Čemu se vyhnout úplně?
- Ženy by neměly chodit venku bez doprovodu mužů.
- Na veřejnosti je nutné zdržet se projevů náklonnosti k opačnému pohlaví.
- Nejezte a nepijte na veřejnosti v době Ramadánu.
- Pít alkohol lze jen v místech k tomu určených.
- Naprostým tabu je pak jakákoli kritika sultána či jeho vlády.
Více informací o bezpečnosti v Ománu se dozvíte na webových stránkách MZV ČR.
Individuálním cestovatelům se doporučuje registrace do databáze DROZD, která zastupitelskému úřadu umožní poskytnout rychlou pomoc v nouzi a účinně organizovat pomoc v případě přírodních katastrof, sociálních nepokojů či obecně náhlého zhoršení bezpečnostní situace.