Nizozemsko od 2 999 Kč
Zobrazit zájezdy

Jak a čím platit v Nizozemsku

Jak a čím platit v Nizozemsku

Chystáte se na dovolenou nebo pracovní cestu do Holandska. Neponechejte nic náhodě a podívejte se na praktické tipy, jak si na cestách ušetřit starosti. Zjistěte, jaké jsou aktuální ceny v Holandsku.

Holandská měna

Stejně jako ve většině států západní Evropy se i v Nizozemsku platí eurem a také platba kartou je zcela běžná.

Bankomaty a platby kartou

  • Eura bez problémů směníte před odjezdem z ČR v každé směnárně nebo bance. V Nizozemsku české koruny za eura běžně nevyměníte.
  • Směnárny se dají najít v každém středně velkém městě a peníze lze vybrat i na pobočkách bank. Doporučované jsou směnárny GWK. Naopak menší směnárny, které často bývají na letištích, nádražích a turistických místech, mívají nevýhodný kurz.
  • Nejlepší volbou je výběr hotovosti z bankomatu, který najdete ve městech na každém kroku. Platební kartou zaplatíte v drtivé většině obchodů, restaurací, na čerpacích stanicích apod. Občas se objeví problém s kreditní kartou (česká Visa Debit a MasterCard).
  • Pozor! Někteří obchodníci můžou mít minimální limit na platbu kartou a vždy je dobré mít u sebe hotovost v mincích a menších bankovkách.

Ceny v Holandsku

V Holandsku jsou vyšší ceny než v ČR, i když se zásadně neodlišují od okolních zemí. Týká se to většiny zboží i služeb. Studenti do 26 let, děti a senioři mohou získat slevu na vstup na turistické atrakce nebo na dopravu.


  • Cena nafty a benzínu: aktuální cena nafty, aktuální cena benzínu
  • Mýtné v Holandsku: V Holandsku nejsou zpoplatněné dálnice a mýtné zaplatíte jen na vybraných mostech a v tunelech. Jak se do Holandska dopravíte autem, si přečtěte v článku Nizozemsko – cesta autem.
  • Cena ubytování: Částky, které zaplatíte v Holandsku za ubytování, jsou o něco levnější než v okolních západoevropských zemích. Záleží na konkrétním místě a například v Amsterdamu je možné najít velmi laciné ubytování. V průměru se dá hotelový pokoj sehnat za 1000 korun na noc. V akci je možné najít nejlevnější ubytování od 350 korun. Luxusnější bydlení se může vyšplhat přes 2000 Kč za noc. Velmi rozšířenou formou ubytování je ve volnomyšlenkářském Holandsku Couchsurfing.
  • Ceny jídla v Holandsku (restaurace): Stravování v holandských restauracích není ve srovnání s ČR laciné, ale není nepřijatelné. Velmi dobrou alternativou jsou nejrůznější formy rychlého občerstvení, ať už se jedná o stánek na ulici nebo jídelnu v obchodním domě. Ve fast foodech se dá najíst od 160 Kč, a levné restaurace nabízejí zvýhodněné menu od 250 Kč. Levně pořídíte v pouličních stáncích tradiční vlámské hranolky s nejrůznějšími omáčkami. Oběd v lepší restauraci pro dva se skleničkou vína či piva stojí v průměru 1500 korun. Půl litru točeného holandského piva si dáte od 70 do 120 korun. Spropitné bývá běžně zahrnuto v ceně.
  • Ceny potravin v Holandsku: Také ceny potravin v Holandsku jsou o něco vyšší než v ČR. Kilo masa pořídíte v průměru za 370 Kč, bochník místního bílého chleba za 30 Kč. Až budete kupovat jako suvenýr domů vyhlášené holandské sýry nebo kakao, cenové rozpětí se pohybuje od sympatických cen až po astronomické částky.
  • Cena cigaret: krabičku cigaret Marlboro pořídíte asi za 170 Kč.

 

 

 

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Prozatím nikdo nezaložil diskuzi na toto téma. Buďte první.


Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce