Mauricius od 25 149 Kč
Zobrazit zájezdy

Jaká je měna na Mauriciu a jaký má kurz mauricijská rupie

Jaká je měna na Mauriciu a jaký má kurz mauricijská rupie

Chystáte se na dovolenou a zajímá vás, jaká měna na Mauriciu platí a kolik na ostrově co stojí? Poradíme vám, jak vyměnit peníze, na kolik vyjde stravování a ubytování a další užitečné tipy.

Mauricius měna

  • oficiální měna na Mauriciu je mauricijská rupie, mezinárodní název je MUR a znak Rs
  • 1 rupie = 100 centů
  • aktuální kurz mauricijské rupie se pohybuje kolem 0,7 Kč za 1 MUR
  • v oběhu jsou mince v hodnotě 5, 20 a 50 centů a 1, 5, 10 a 20 rupií, bankovky mají hodnotu 25, 50, 100, 200, 500, 1000 a 2000 rupií

Výměna rupií

Mauricijské rupie v České republice nemá smysl shánět. Standardně si lidé vymění v ČR koruny za eura nebo dolary a ty pak na Mauriciu smění ve směnárně nebo bance za rupie. Nezapomeňte, že při směně ve směnárně u sebe musíte mít pas. Kurz je regulovaný vládou, proto je všude stejný, a to i na letišti.

Další možností je vybrat si peníze z českého účtu v bankomatu, kterých je na ostrově poměrně velké množství. Koruny se přepočtou podle aktuálního kurzu, ale před odjezdem si zjistěte, jaký poplatek si za výběr v cizině účtuje vaše banka. Na Mauriciu neexistují žádné regulace ohledně dovozu nebo vývozu zahraniční či místní měny a nefunguje zde ani černý trh s penězi.

Platba kartou

Bezhotovostně lze obvykle platit ve většině obchodů, restaurací a dalších zařízení i mimo frekventovaná turistická centra, kde by měly fungovat mezinárodní karty typu Visa, MasterCard nebo Maestro. V menších obchodech nebo na tržišti kartou nezaplatíte, musíte mít hotovost.

Výběr z bankomatu

Nejsnadnějším způsobem získání hotovosti je výběr z bankomatu, jehož jedinou nevýhodou je poplatek, který si banka účtuje. Bankomaty jsou na Mauriciu běžné a přijímají většinu karet. Zda bankomat akceptuje vaši kartu, poznáte z informační nálepky.

Mauricius ceny

Ceny na Mauriciu se odvíjejí od toho, kde se pohybujete, a velký rozdíl je také mezi lokálními produkty a zbožím z dovozu. Například ceny místních potravin jsou výrazně nižší než v České republice. Naopak za mléčné výrobky, které se dovážejí často až z Evropy, zaplatíte víc než u nás.

Pokud se budete stravovat v restauracích pro místní obyvatele nebo v pouličních stáncích, vyjde to velmi levně. Nicméně ani běžné restaurace nejsou cenově nedostupné. Drahá alternativa jsou pouze luxusní restaurace a nákupy v přepychových letoviscích. Na trzích jsou sice většinou uvedené ceny, ale lze zde smlouvat. Naopak v kamenných obchodech se nesmlouvá a ceny jsou jasně dané.

  • Doprava: Mauricius je protkaný hustou sítí silnic a poměrně slušně zde funguje autobusová doprava. Je to velmi levný způsob cestování, ale zároveň také extrémně pomalý. Dobrý poměr ceny a ušetřeného času vám zajistí pronájem osobního auta, který vyjde zhruba na 700 Kč. Nezapomeňte si nechat udělat před odjezdem mezinárodní řidičský průkaz. Při řízení buďte opatrní, protože na Mauriciu se jezdí vlevo a řidiči velmi často nerespektují pravidla silničního provozu. Podívejte se na aktuální cenu nafty a aktuální cenu benzinu.
  • Ceny ubytování: Mauricius nabízí širokou škálu možností ubytování a cenové rozpětí je hodně veliké. Skromní cestovatelé si vystačí s pokojem v hostelu dál od moře od 500 Kč. Dvoulůžkový pokoj v hotelu u pláže začíná přibližně na 1300 Kč. S počtem hvězdiček se cena zvyšuje a za luxusní ubytování přímo na pláži zaplatíte i kolem 8000 Kč. Ceny ubytování se odvíjí i od konkrétního místa a jsou vždy vyšší ve frekventovaných letoviscích.
  • Ceny jídla: Nejlevněji se najíte v malých lokálních restauracích a v pouličních stáncích. Ceny začínají na 90 Kč a spropitné je na vás. Nadnárodní řetězce fast foodů nabízí menu od 125 Kč. V restauraci střední kategorie se dva lidé naobědvají za 500 až 1000 Kč. Místní pivo stojí kolem 60 Kč, za kávu dáte přibližně 30 Kč.
  • Ceny potravin: Ceny potravin na Mauriciu jsou nižší než v ČR u lokálních potravin, a vyšší u potravin z dovozu. Za litr mléka zaplatíte 30 Kč, za bochník chleba asi 12 Kč, za kilo pomerančů 37 Kč. Kilo kuřecích prsou stojí přibližně 150 Kč. Cigarety jsou srovnatelné nebo i dražší než u nás a za krabičku Marlboro dáte zhruba 130 Kč. Alkohol je naopak o trochu dražší.
  • Suvenýry: Typické suvenýry, jako jsou nejrůznější vypodobení ptáka Dodo nebo repliky lodí, koupíte na trzích i v každém krámku. Oblíbené jsou také ruční výrobky ze skla, šperky z přírodních materiálů, koření, čaje a třtinový rum. U některých suvenýrů je potřeba mít certifikát k převozu a proclení.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Prozatím nikdo nezaložil diskuzi na toto téma. Buďte první.


Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce