Když přijedete do Maďarska, všimnete si, že jejich jídla se velmi podobají českým. Nejste daleko od pravdy, protože maďarská kuchyně stejně jako ta česká patří mezi ty hutnější. Mnoho českých jídel najdete v téměř stejné podobě i v Maďarsku. Příkladem může být guláš nebo langoš. Ovšem jisté odlišnosti zde najdeme.
Základem maďarské kuchyně je maso, ať už hovězí, vepřové, zvěřina nebo i ryby. Stejně jako u nás, naleznete na typickém maďarském jídelníčku mnoho pokrmů s omáčkou. Ze zeleniny se používají hodně rajčata, papriky, česnek a cibule. K tomu nesmí chybět typický bílý chléb a paprika, jako všudypřítomné maďarské koření.
Velmi rádi také používají do jídel kysané zelí a zakysanou smetanu, a stejně jako v Čechách, se těší maďarská kuchyně mnoha druhům obalovaných a smažených pokrmů. Už vidíte tu podobu? Ale přesto vás místní jídla v mnohém překvapí.
Typická jídla jsou zajímavě kořeněná, a to nejen již zmiňovanou paprikou. Kombinace chutí surovin a koření, někdy pálivého, dodává maďarské kuchyni svoji osobitost. Když si projdete trhy s jídlem v Maďarsku, nebudete vědět, po čem dříve sáhnout. Je zde i velmi mnoho kvalitních restaurací, kde často vyhrává živá hudba a kde se můžete kochat krásným honosným interiérem.
Typická maďarská jídla
Kdo navštíví Maďarsko, určitě by měl vyzkoušet typický maďarský guláš. Je pálivější než ten český, a spíše se podobá hutné polévce. Je to nejslavnější maďarské jídlo, jehož jméno vzniklo z názvu kotlíku, ve kterém si ho dříve pastevci vařili – gulyás. Alespoň si budete moci porovnat chutě oproti českému guláši. Szegedínský guláš s kysaným zelím a smetanou také stojí za ochutnání, přestože ho známe. Jídlo s názvem pörkölt se více podobá našemu hutnějšímu guláši, pokud se do něj přidá smetana, je to spíše paprikáš.
V typické maďarské kuchyni se setkáte s několika typy polévek, které jsou zde velmi oblíbené. Například rybí polévka halászlé, nebo fazolová polévka jókai bableves. Další jídlo, které je typické i u nás, je langoš, který také pochází původně z Maďarska. Najdete ho zde pod jménem lángos a podává se nejčastěji s česnekem, smetanou a sýrem. Ochutnat byste měli i maďarské palačinky (palacsinta), které dělají slané i sladké. K pokrmům se nejčastěji podává čalamáda – směs nakládané zeleniny.
Maďarské uzeniny
Maďarsko je známé výrobou výborných uzenin. Jejich klobásy jsou velmi vyhlášené. Určitě znáte čabajku – ostrá sušená papriková klobása. Podle města Debrecen je pojmenovaná debrecínská šunka. Známý je také uherský salám, který se těší velké oblibě i u nás.
Dezerty
Věděli jste, že oblíbený trdelník (kürtöskalács) pochází původně z Maďarska? Nejen na vánočních trzích na něj narazíte v Budapešti a dalších místech. Rozhodně byste neměli vynechat piškotový vrstvený dort s karamelovou polevou dobos-torta, nebo somlói galuska s vanilkovým a čokoládovým krémem, ořechy a rozinkami. Zajímavostí je pogácsa z kvasnicového těsta, což je slané nebo sladké pečivo, které se jí teplé.
Nápoje
Kdybyste měli dát na výběr Maďarovi kávu nebo čaj, rozhodně by sáhl po kávě. Začínají s ní den a nedají na ni dopustit. Obvykle se pije silná a bez mléka. Co se týká alkoholických nápojů, pivo se v Maďarsku moc nevyrábí, spíše se dováží a setkáte se tady i s mnoha českými značkami piv. Zato víno je v Maďarsku velmi žádané a známé je především z oblasti Tokaj. Často narazíte i na pálenky (palinka) z meruněk, broskví, hrušek a dalšího ovoce. V Budapešti doporučujeme vyzkoušet unikátní ruin bary s nezaměnitelnou atmosférou.
Obvyklé ceny v restauracích
- jídlo v levné restauraci: 143 Kč
- tříchodové menu v lepší restauraci: 333 Kč
- menu v McDonalds: 118 Kč
- 0,5 l točeného piva: 31 Kč
- 0,33 l Pepsi: 24 Kč
- 0,33 l vody: 18 Kč
- espresso: 23 Kč