Jaká je měna na Madagaskaru a jaký má kurz madagaskarský ariary

Jaká je měna na Madagaskaru a jaký má kurz madagaskarský ariary

Chystáte se na dovolenou a zajímá vás, jaká měna na Madagaskaru platí a kolik na ostrově co stojí? Poradíme vám, jak vyměnit peníze, na kolik vyjde stravování a ubytování a další užitečné tipy.

Madagaskar měna

  • oficiální měna na Madagaskaru je malgašský nebo také madagaskarský ariary, mezinárodní název je MGA
  • zajímavostí je, že ariary je jedna ze dvou měn na světě, která nepoužívá desítkovou soustavu
  • 1 ariar = 5 iraimbilanja
  • aktuální kurz madagaskarského ariary se pohybuje kolem 0,6 Kč za 100 MGA
  • v oběhu jsou mince v hodnotě 1 a 2 iraimbilanja a 1, 2, 4, 5, 10, 20 a 50 ariary, bankovky mají hodnotu 100, 200, 500, 1000, 2000, 5000, 10 000 ariary

Výměna ariary

Madagaskarské ariary v České republice rozhodně neseženete. Obvykle si turisté vymění v ČR koruny za eura (doporučují se více než dolary) a ty pak na Madagaskaru smění ve směnárně nebo bance za ariary. Ideální je vyměnit si peníze hned na letišti. Tam a v hlavním městě Antananarivo dostanete nejlepší kurz. Navíc na Madagaskaru není příliš mnoho směnáren a mimo větší města na ně nenarazíte vůbec. Myslete na to, že banky mají o víkendu zavřeno, za výměnu peněz zaplatíte poplatek a je to poměrně časově náročná operace. V drtivé většině případů je možné platit jen ariary. Dolary a eura přijímají jen opravdu luxusní hotely.

Platba kartou a výběr z bankomatu

Bankomatů je na Madagaskaru jako šafránu, a pokud na něj narazíte, je tu velká šance, že nebude fungovat. V případě, že vám bude štěstí přát, koruny se přepočtou podle aktuálního kurzu. Před odjezdem si zjistěte, jaký poplatek si za výběr v cizině účtuje vaše banka. Také platba kartou není vůbec běžná a přijmou ji jen velké supermarkety pro turisty a hotely s vysokým počtem hvězd. Obvykle bývají přijímány jen VISA karty.

Madagaskar ceny

Ceny na Madagaskaru se odvíjejí do značné míry od toho, v jaké oblasti se pohybujete, a obecně se dost liší například i ve dvou sousedních krámcích. Potraviny a jídlo vycházejí o něco laciněji nebo stejně jako v ČR, naopak ceny nápojů jsou vyšší. Pokud se budete stravovat v restauracích pro místní obyvatele nebo v pouličních stáncích a na trzích, vyjde to velmi levně. Běžné restaurace zvláště evropského typu jsou cenově přijatelné. Drahá alternativa jsou luxusní restaurace, které nabízejí západní kuchyni. Na trzích je možné smlouvat. Můžete to zkusit i vkamenných obchodech pro místní. Šance na úspěch není ale příliš veliká a cenový rozdíl, který se vám podaří usmlouvat, za tu námahu často ani nestojí. Naopak pokud máte dojem, že od vás dostal prodejce slušné peníze, můžete si říct o dárek, tzv. kado. Pokud bude prodejce souhlasit, dostanete navrch pár kousků toho, co jste si od něj koupili.

  • Doprava: Nejjednodušší, ale také nejnákladnější je pronajmout si auto i s řidičem. Vzhledem ke stavu silnic a špatnému značení je to nejjistější volba. Za den zaplatíte zhruba 2500 Kč. Můžete si také pronajmout auto bez řidiče. Potřebujete k tomu mezinárodní řidičský průkaz a zaplatíte cca 1500 korun.
    Podívejte se na aktuální cenu nafty a aktuální cenu benzinu. Ve větších městech jezdí taxíky a cenu je potřeba usmlouvat předem. Například cesta z letiště do centra Antananariva stojí kolem 400 Kč. Mezi městy zajišťují přepravu tzv. taxi-brousse a mívají pevně stanovené ceny. Alternativou jsou také vlaky, které ale bývají pomalé a mívají velká zpoždění.
  • Ceny ubytování: Madagaskar nabízí širokou škálu možností ubytování, které je v porovnání s podobnými exotickým lokalitami poměrně levné. Opravdu skromní cestovatelé si vystačí s ubikací v takzvaných gasy hotelech za cca 50 korun, které využívají i místní, nebo pokojem v hostelu od 180 Kč. Dvoulůžkový pokoj v hotelu střední kvality seženete za 1500 Kč. S počtem hvězdiček se cena zvyšuje a za luxusní apartmán zaplatíte přes 5000 Kč.
  • Ceny jídla: Nejlevněji se najíte v malých lokálních restauracích a v pouličních stáncích za pár korun a spropitné je na vás. Nesmíte ovšem očekávat přemrštěnou hygienu. Nadnárodní řetězce fast foodů nabízí menu od 50 Kč. V restauraci střední kategorie se dva lidé naobědvají za 200 až 400 Kč. Místní pivo stojí kolem 18 Kč, za kávu dáte přibližně 20 Kč.
  • Ceny potravin: Ceny potravin na Madagaskaru jsou obecně spíše nižší než v ČR, zvláště pokud nakoupíte na trzích. Za litr mléka zaplatíte 24 Kč, za bochník chleba asi 10 Kč, za kilo pomerančů 25 Kč. Kilo kuřecích prsou stojí přibližně 80 Kč. Cigarety jsou podstatným způsobem levnější a za krabičku Marlboro dáte zhruba 25 Kč. Také alkohol je tu výrazně lacinější.
  • Suvenýry: Mezi typické suvenýry patří ručně vyráběné, dřevěné nebo kovové výrobky, koření, minerály a třtinový rum. U některých suvenýrů je potřeba mít certifikát k převozu a proclení nebo doklad o koupi.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Madagaskar - jaké čekat ceny?

Hezký den, Madagaskar bude naše první cesta mimo Evropu. Povezu tedy dolary, jen nevím přesně kolik? Nemám představu kolik bude potřeba na 12 dní.… Zobrazit více
Sally
Sally

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce