Povinné očkování do JAR
Ačkoli se v JAR žlutá zimnice nevyskytuje, je očkování proti této nemoci povinné pro cestovatele, kteří do Jihoafrické republiky přilétají ze zemí s endemickým výskytem žluté zimnice. Doklad o očkování je nutné mít v mezinárodním očkovacím průkazu.
- Doporučené: vakcíny proti žloutence typu A a B a břišnímu tyfu. Zkontrolujte si, zda máte platné očkování proti tetanu (přeočkovává se po 15 letech).
- Ke zvážení: Malárie se ve většině běžně navštěvovaných území JAR nevyskytuje. Doporučuje se pouze v případě, že se chystáte do národního parku Kruger od října do května. Očkování proti vzteklině by měly mít jen osoby, které budou v kontaktu se zvířaty.
Po Jihoafrické republice tedy můžete cestovat bez preventivního očkování, ale doporučuje se vsadit na základní cestovatelské vakcíny, které vám mohou ušetřit spoustu zdravotních problémů. Při volbě očkování do JAR byste měli uvážit, za jakým účelem do země cestujete a kde a jak se dlouho budete pohybovat. Úroveň lékařské péče je sice výrazně nižší než v ČR, ale ve velkých městech a jejich okolí vás bez problémů v nemocnici ošetří. Naopak na venkově bývá lékařská pomoc velmi nedostupná nebo vzdálená. Návštěvu lékaře nebo zákrok si musíte uhradit sami a následně teprve řešit refundaci se zdravotní pojišťovnou nebo poskytovatelem cestovního pojištění.
Hygiena a lékařská péče
- Jako obvykle se vyplatí mít vybavenou cestovní lékárničku, ve které by neměly chybět náplasti, gel na dezinfekci rukou, repelent a léky proti průjmu, bolesti a nachlazení.
- Vyhýbejte se konzumaci nebalené vody (to se týká i ledu v nápojích, zmrzliny či koktejlů), neomytého ovoce a zeleniny a tepelně nezpracovaných pokrmů.
- V JAR je vysoký výskyt HIV a pohlavních chorob.
- Nezapomeňte na dobré cestovní pojištění.
Bezpečnost v JAR a praktické rady
Bezpečnostní situace se v Jihoafrické republice odvíjí od místa nebo oblasti, kde se pohybujete. Pokud se vyhnete předměstím velkých měst, osamoceným místům a vedlejším silnicím a provincii Gauteng nedaleko Johannesburgu, hrozí spíše jen kapesní krádeže. Na některých silnicích se můžete setkat se značkami, které varují před přepadením. Takové oblasti projíždějte bez zastavení a se zavřenými okny. To samé platí pro pouliční prodejce na křižovatkách. Jednoduše je ignorujte. Sami můžete podniknout určité kroky ke snížení rizika.
- Pořiďte si kopie pasu, letenek a dalších dokladů a originály raději nechte v hotelovém trezoru.
- Mějte u sebe vždy jen takovou hotovost, kterou potřebujete, ideálně v malých bankovkách. Uschovejte je v taštičkách a páscích, které lze ukrýt pod oblečení.
- Nenoste výrazné draze vypadající šperky. Dávejte si pozor na fotoaparáty a kamery, i ve chvíli, kdy je používáte.
- Za žádných okolností nenechávejte svá zavazadla bez dozoru a to ani na recepci v hotelu. Informujte svou rodinu či známé o plánované trase, hotelech, kde budete bydlet a přesunech po zemi. Raději se přidejte do dobrovolné registrace občanů ČR při cestách do zahraničí – DROZD.
Nebezpečí v přírodě
V Jihoafrické republice nehrozí nebezpečí jen od lidí, je potřeba myslet na to, že tu žije mnoho nebezpečných a jedovatých živočichů. Velmi na pozoru se mějte před paviány. Jedná se o poměrně zlomyslné a inteligentní opice, které si umí vzít všechno, co se jim líbí. Dokonce si umí otevřít dveře od auta, které jste zapomněli zamknout. Pokud už se s nimi setkáte, nesnažte se je zaplašit. Jedná se o velmi silná zvířata, které se při pocitu ohrožení budou bránit.
Pokud se budete chtít koupat v oceánu, zamiřte na místa pro to určená. Nikdy se nekoupejte v oblastech, kde je to zakázáno nebo nedoporučeno. U břehů JAR jsou extrémně silné proudy a velké vlny.