Jihoafrická republika měna
- oficiální měnou jihoafrické republiky je jihoafrický rand, označovaný písmenem „R“, mezinárodní název je ZAR, anglický název je South African rand
- 1 rand = 100 centů
- aktuální kurz jihoafrického randu se pohybuje kolem 1,57 Kč za 1 ZAR
- v oběhu jsou drobné mince v hodnotě 5, 10, 20 a 50 centů, dále 1, 2 nebo 5 randů, bankovky mají hodnotu 10, 20, 50, 100 nebo 200 randů
- zákonným platidlem jsou i 1 a 2 centy, ale už se nepoužívají a zaokrouhluje se na 5 centů
Výměna randů
Jihoafrický rand je tzv. exotickou měnou a v České republice není běžně dostupný. Když už rand některá směnárna nabízí, je potřeba se včas informovat a hotovost objednat předem. Tuto měnu má v nabídce například směnárna Interchange. Po příletu do JAR můžete peníze vyměnit v některé z bank, které jsou v každém větším městě. Možností je i výměna na letišti nebo v hotelu, zde ale počítejte s vyššími poplatky.
Platba kartou
Bezhotovostně lze platit ve většině obchodů a restaurací, kde by neměl být problém s mezinárodními kartami Visa, Master Card nebo Maestro. Naopak u nákupu benzínu, při platbě dálničních poplatků nebo na tržišti s kartou nepochodíte, platí se v hotovosti. Bezpečnou variantou bezhotovostní platby jsou také cestovní šeky.
Výběr z bankomatu
Nejsnadnějším způsobem získání hotovosti je výběr z bankomatu. To ale může mít svá úskalí v podobě maximální částky, kterou bankomat vydá. Za několikanásobný výběr si tak české banky můžou naúčtovat tučné poplatky. Z hlediska bezpečnosti se doporučuje vybírat v bankomatech umístěných přímo v bance.
Jihoafrická republika ceny
Ceny v JAR jsou podobné jako u nás a útrata tedy nemusí být nutně vyšší jako na tuzemské dovolené. Ušetřit se dá na jídle i ubytování, ale záleží jen na vás, zda si svoji dovolenou budete chtít užít v pětihvězdičkovém hotelu s plnou penzí nebo zda ji pojmete nízkonákladově.
- Autem po Jihoafrické republice: Rozhodně se vyplatí domluvit si pronájem auta s předstihem. Prověřené mezinárodní půjčovny (např. Avis, Budget, Hertz apod.) garantují 100% pojištění. Ceny půjčovného jsou závislé na délce půjčky, typu vozidla nebo počtu ujetých kilometrů. Cena obvykle začíná na 400 Kč/den, respektive 300 Kč/den při pronájmu na týden. Podívejte se na aktuální cenu nafty a aktuální cenu benzinu. V JAR si můžete půjčit auto, pokud je vám minimálně 23 let, máte platný mezinárodní řidičský průkaz a předložíte embosovanou kreditní kartu jako záruku. Za poplatek lze auto vrátit na jiném místě, než jste si ho půjčili, tzv. one-way půjčení. Na dálnicích a některých silnicích se platí mýtné, jehož výše na různých místech velmi odlišná. Raději se informujte přímo na místě. Pozor, jezdí se vlevo.
- Doprava: Veřejná doprava existuje pouze mezi většími městy. Nejpohodlnější je cesta některým z plně vybavených luxusních vlaků, což vás ale může vyjít až na desítky tisíc korun. Běžné vlaky jsou sice poměrně nepohodlné, ale vycházejí výrazně levněji. Navíc v nich poznáte místní obyvatele a kulturu. Například z Kapského města do Johannesburgu se ekonomickým vlakem dostanete přibližně za 1300 Kč. Doprava místními vlaky ve velkých městech se příliš nedoporučuje. Podobně je to s linkovými autobusy a mikrobusy, které mají sice pevnou trasu, ale postrádají jízdní řád. Mezi velkými městy se můžete přemístit i letecky (letenky kolem 800 Kč) nebo dálkovými autobusy renomovaných společností (např. Greyhound, Intercape – jízdenka z Johannesburgu do Kapského města 600–800Kč). Z letiště vás pohodlně odveze taxi (16 Kč/km), očekává se zde 10% spropitné.
- Letenka Praha – Johannesburg: Do Jihoafrické republiky létají téměř všechny velké aerolinky, přesto je vhodné si letenku rezervovat s velkým předstihem. Obzvlášť v letních měsících bývají výhodné lety obsazeny. Akční letenku do Johannesburgu seženete už od 12 000 Kč, běžná cena se pohybuje kolem 20 000 Kč. Cena může být i vyšší. Vždy závisí na typu letecké společnosti a na termínu rezervace.
- Ceny ubytování: Jihoafrická republika nabízí širokou škálu možností ubytování. Skromní cestovatelé se vyspí v kempu od 125 Kč nebo v hostelu od 400 Kč. Dvoulůžkový pokoj v hotelu začíná přibližně na 700 Kč a s počtem hvězdiček se jeho cena zvyšuje. Ceny ubytování se odvíjí i od konkrétního místa. Nosiči zavazadel v hotelu očekávají spropitné kolem 4 ZAR za zavazadlo.
- Ceny jídla: V běžné restauraci se naobědváte za 100 až 200 Kč, v dražší kolem 350 Kč. Místní pivo vám načepují za 39 Kč, za espreso dáte přibližně 27 Kč. Obvyklé spropitné je 10–15 % z ceny. Nejlevněji se dá najíst v pouličních stáncích. Ceny začínají na 30 Kč a spropitné se tu nedává. Nadnárodní řetězce fast foodů nabízí menu od 100 Kč.
- Ceny potravin: Ceny potravin v JAR jsou v podobné cenové relaci jako u nás, někdy i nižší. Výhodně nakoupíte například v supermarketech Spar nebo Pick n Pay. Za litr mléka zaplatíte 21 Kč, za půl kilový bochník chleba asi 20 Kč, za kilo banánů 27 Kč. Kilo kuřecích prsou stojí přibližně 105 Kč. Cigarety jsou výrazně levnější a za krabička Marlboro vyjde na 62 Kč. Alkohol je zhruba stejně drahý jako v ČR a prodává se ve speciálních obchodech, které najdete pod názvem „bottle store“.
- Suvenýry: Typické suvenýry, jako jsou vyřezávané předměty ze dřeva, bubínky, totemy, keramika, etnické a safari oblečení, šperky apod., koupíte v obchodech se suvenýry „curio“ nebo na tržišti, kde se nemusíte bát o cenu smlouvat.
- Vstupy: Výše vstupného do rezervací, národních parků a dalších atraktivních míst se liší podle míry turistické návštěvnosti a pohybuje se od pár desítek do několika stovek korun.