Očkování a zdravotní rizika v Indii

Očkování a zdravotní rizika v Indii

Pokud cestujete do Indie přímo z Evropy, povinné očkování pro vás neplatí. Nenechte se ale ukolébat, Indie rozhodně nepatří mezi nejčistší místa na Zemi a tak existují vakcíny, které byste před cestou rozhodně měli mít. Které to jsou a jaká jsou reálná rizika?

Očkování před cestou do Indie

Pro cestovatele mířící do Indie platí povinnost očkování proti žluté zimnici, ale to pouze v případě, že zemí jejich odletu nebo tranzitní zemí, byla některá s výskytem této nemoci - státy Jižní Ameriky, Afriky, nebo Papua Nová Guinea. Očkování, která byste rozhodně měli podstoupit:

  • břišní tyfus - podává se v jedné dávce s účinností až 3 roky;
  • hepatitida A a B - žloutenka je v Indii velmi častá nemoc, vakcína je ve třech dávkách s dlouholetým účinkem;
  • tetanus - zkontrolujte si platnost vašeho očkování, přeočkování se provádí po 15 letech.

Další očkování, která stojí za úvahu:

  • cholera - vakcína ve dvou dávkách, v rozestupu až 6 týdnů;
  • vzteklina - dostanete tři dávky a další přeočkování po roce;
  • japonská encefalitida - je přenášena komáry. Očkování se hodí obzvlášť, pokud plánujete cestovat po Indii v období dešťů. Provádí se ve dvou dávkách s odstupem 4 týdnů.

Dobře uděláte, když se poradíte se svým lékařem o očkování proti takovým nemocem jako je obrna, záškrt, spalničky, příušnice a tuberkulóza. I to jsou nemoci, které se v Indii běžně vyskytují.

Zdravotní rizika

  • Pitná voda a jídlo: zásadně jen balenou vodu doporučujeme nejenom na pití, ale i čištění zubů a omývání ovoce a zeleniny. Vyhněte se nápojům s ledem. Jídlo, zejména maso, by mělo být dostatečně tepelně upravené, nedoporučujeme ani sladkosti prodávané na ulici. Zkuste ochutnat bezpečné a dobré vegetariánské pokrmy vařené v chrámech, tzv. prasadam.
  • Cestovní průjem: tomu se vyhne jen málokdo. Většinou se dostaví pár dní po příjezdu a sám odezní. Pokud ale trvá víc než 4 dny, vyhledejte lékaře. Při průjmech nezapomeňte doplňovat tekutiny. Účinnou prevencí je očkování proti choleře.
  • Hygiena: výskyt žloutenky je v Indii vysoký, myjte si proto ruce při každé příležitosti a hlavně před jakýmkoliv jídlem.
  • Nemoci přenášené komáry: v Indii můžete narazit na malárii a zmíněnou japonskou encefalitidu. Dost záleží na místě a období vašeho pobytu. V každém případě je moudré chránit se repelentem a v noci moskytiérou.
  • Znečištěné prostředí: znečištěné prostředí v Indii není mýtus. Týká se jak vody, potravin, tak i vzduchu. Problémy mohou mít hlavně ekzematici, astmatici a lidé s různými alergiemi. Pokud trpíte na tyto neduhy, raději počítejte s tím, že se váš stav může v Indii zhoršit a připravte se na to.

Doporučení na závěr

  • Lékařská péče v Indii není na evropské úrovni. Soukromé doktory a dobrá lékařská zařízení najdete jen ve velkých městech. Péče se hradí v hotovosti.
  • Navštivte s dostatečným předstihem některé z center cestovní medicíny a informujte se na aktuální zdravotní rizika v období a oblasti, kam míříte.
  • Na cesty po Indii si pořiďte lékárničku se základní výbavou a léky, které byste mohli potřebovat.
  • Rozhodně nešetřete na cestovním pojištění a dobře se informujte na rozsah úhrad, který vám pojištění poskytne.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Indie malárie, jak se chránit?

Hezký den, manžel má letět služebně do Indie. Bude tam pobývat tři měsíce. Otázka zní: Jak se chránit před malárií? Někde jsem četla, že je lepší… Zobrazit více
Kristýna
Kristýna

Očkování do Indie

Dobrý den,v tomto článku:www.etravel.cz/novinky/296… jsem narazil na zajímavý seznam míst, do kterých je vhodné se očkovat, a protože se chystám do… Zobrazit více
RobinHudec
RobinHudec

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce