Jak si zajistit bezpečnost v Indii
Vaše bezpečnost v Indii se odvíjí od místa, kde se nacházíte. Jinou míru obezřetnosti budete potřebovat na venkově při pěších túrách a jinou ve velkých městech, turistických oblastech a hromadné dopravě. Jsou i místa, kam by noha turisty vůbec vkročit neměla.
- Největší hrozbou pro turistu v Indii je doprava. Dejte si pozor při cestě podél silnice i jejím přecházení!!!
- V Indii se zásadně nedoporučuje jezdit stopem.
- Informujte o svých cestách další osoby. Není na škodu nahlásit plánovaný výlet například na recepci hotelu.
- Vyhněte se cestám do svazového státu Džammú a Kašmír a obecně oblasti indicko-pákistánské hranice, kde je dlouhodobě napjatá situace. Turisté jsou oblíbeným terčem únosů. Bezpečnými oblastmi v rámci státu jsou Ladakh a Zanskar.
- Nepříliš bezpečná jsou také období voleb a velkých svátků, v některých oblastech mohou vznikat nepokoje a zvyšuje se riziko teroristických útoků.
- I v Indii se občas přihodí živelné katastrofy jako zamětřesení a povodně. Pokud se ocitnete v zasažené oblasti, dbejte důsledně pokynů místních bezpečnostních složek a kontaktujte český zastupitelský úřad.
- Stejně jako kdekoliv na světě si dobře hlídejte osobní věci. To platí hlavně ve velkých městech a v davu. Cennosti a doklady nenechávejte ani na hotelovém pokoji - hotelový trezor je jistota. Mějte kopie důležitých dokumentů.
- Dobrý pozor na zavazadla a osobní věci si dávejte i v hromadné dopravě, hlavně ve vlacích na turisticky oblíbených linkách jako je například ta z Delhi do Agry nebo Jaipuru.
- Šperky a elektroniku je lepší nechat doma, nebo v hotelovém sejfu a nevystavovat je na odiv.
- Důležité kontakty mějte stále u sebe:
- policie - 100
- hasiči - 101
- ambulance - 102
Pár tipů pro ženy
když se v posledních letech množí zprávy o znásilnění a únosech žen, obzvláště cizinek, jedná se zatím o ojedinělé případy. Sexuální obtěžování je ale vcelku běžnou zkušeností turistek ve velkých městech i turistických oblastech. Pro vaši větší bezpečnost dodržujte při cestách po Indii následující pravidla:
- I mimo muslimský Radžastán dodržujte pravidla oblékání jako v muslimských zemích -dlouhé rukávy a dlouhé nohavice nebo sukně po kotníky. Indky nosí legíny i pod sárí. Bezpečnější je obléct tričko i na plavky, když jdete do vody. Při průzkumu mezi muži z Dillí souhlasilo 75 % dotázaných s tvrzením, že „ženy provokují muže svým oblečením“.
- Muži si rádi sáhnou nebo utrousí neslušnou poznámku nejčastěji v hustém davu na ulici a přeplněné hromadné dopravě. Pokud se tak stane, nenechejte si to líbit a spusťte povyk, odradíte tak případné další voyeury v davu.
- V autobusech vyhledejte místa v přední části vozu, která jsou určená pro ženy a děti. Ve vlacích se vyplatí investovat do dražšího lístku za vyšší třídu a je-li k dispozici, využijte vagón určený pro ženy. Ve spacích vozech dejte přednost hornímu lůžku. Pokud se setkáte s dotěrným chováním v dopravě, neváhejte změnit místo i v přeplněném voze.
- S neznámými muži se nebavte a nevyhledávejte oční kontakt.
- Nechoďte o samotě za tmy, a to platí jak ve městě, tak třeba i na pláži.
- Taxi nechytejte na ulici. Taxík přivolaný telefonem je - obzvlášť v noci - jistější než rikša nebo náhodné taxi na ulici. Telefon na spolehlivou taxislužbu vám podají například na recepci hotelu.
- Tísňová linka pro ženy: 1091
- Tísňová linka pro případy znásilnění: 01123370557.
Na aktuální bezpečnostní situaci v Indii se informujte na webu Ministerstva zahraničních věcí ČR. Důrazně doporučujme také dobrovolnou registraci v databázi DROZD MZV ČR, na jejímž základě vláda organizuje pomoc českým turistům v případě přírodních katastrof a nepokojů v zahraničí.