Ve Francii pouze francouzsky. Alespoň tak se to říká. O Francouzích se obecně tvrdí, že neradi komunikují s turisty v jiných jazycích. Je pravda, že starší generace Francouzů nemá ráda angličtinu, zato mladší generace by ráda mluvila, ale výuka angličtiny zde není příliš kvalitní. Navíc všechny filmy a pořady jsou namluveny do francouzštiny, proto se s cizími jazyky téměř nesetkávají.
Anglicky se běžně domluvíte pouze v hotelech, turistických informacích a v restauracích, bohužel ne ve všech. Velice je potěšíte, pokud budete ovládat alespoň některá základní francouzská slovíčka.
Francouzština je románský jazyk, kterým se mluví nejen ve Francii, ale i ve Švýcarsku, Belgii, Kanadě a několika zemích Afriky. Je to také diplomatický mezinárodní jazyk a komunikační jazyk OSN, NATO a EU. Po druhé světové válce ale začal být vytlačován angličtinou. Zajímavostí je, že mnoho anglických slov je převzato právě z francouzštiny.
Píše se latinkou, ale na rozdíl od nás má navíc francouzština některé symboly a čárky nad písmeny, které u nás neexistují. Například â, ê, î, ô, û, à, è, ù, æ, œ, ç.
Co se týká výslovnosti, Francouzi nevyslovují H, U čtou jako něco mezi u a y, J čtou jako ž, G jako že nebo naše g (záleží jaké písmeno následuje) a E vyslovují jako ae (jako když se něčemu divíte). Navíc používají hodně nosovek. Výslovnost je poměrně komplikovaná. U většiny slov se nečte konec slova a celkově z toho, co vidíte napsané, vyslovíte méně. Může dojít tedy k záměně slov, které se stejně vyslovují, ale jinak píší. Musíte to pak vždy pochopit z kontextu.
Úsměvné je, že Francouzi vyslovují všechna anglická a cizojazyčná slovíčka (i jména) francouzsky. Vznikají tedy taková slova, kterým kromě Francouzů nikdo nerozumí.
Základní fráze
- Salut! [salu] – Ahoj!
- Bonjour. [bonžúr] – Dobrý den.
- Bonsoir. [bonsoá] – Dobrý večer.
- Bonne nuit. [bon nui] – Dobrou noc.
- Au revoir. [orvoá] – Na shledanou.
- Merci. [mersí] – Děkuji.
- S'il vous plaît. [sil vuplé] – Prosím.
- Attention! [atansio] – Pozor!
- Oui. [ví] – Ano.
- Non. [non] – Ne.
- Où se trouve? [u s truv ] – Kde je?
- C'est... [se] – To je...
- Combien ? [kombien]– Kolik?
- Bon appétit. [bon apeti] – Dobrou chuť.
- Comment ça va? [komon sa va] – Jak se daří?
- Bien et toi? [bien e toa] – Dobře a tobě?
- entrée / sortie [antré / sorti] – vchod/východ
- ouvert / fermé [uver / fermé] – otevřeno/zavřeno
- cher [šér] – drahý
- pas cher [pa šér] – levný
- bon [bon] – dobrý
- mouvais [muve] – špatný
Číslovky
- zero [zro] – nula
- un [an] – jedna
- deux [d] – dva
- trois [troa] – tři
- quatre [katr] – čtyři
- cinq [senk] – pět
- six [sis] – šest
- sept [set] – sedm
- huit [uit] – osm
- neuf [nf] – devět
- dix [dis] – deset
- cent [san] – sto
- mille [mil] – tisíc