Francouzská kuchyně ukrývá mnoho gurmánských pokladů. Ne nadarmo je oceňována všude ve světě. Francouzi dokáží výborně uvařit, krásně jídlo naservírovat a náležitě si ho vychutnat. Navíc si potrpí na kvalitní suroviny, dočkáte se tedy opravdu vynikajících jídel.
Využívají především chuť samotných ingrediencí, díky tomu neplýtvají kořením, protože není potřeba. Výsledek je bravurní. Ke každému jídlu pak rozhodně nesmí chybět jejich oblíbená čerstvá bageta. Když už jsme u pečiva, kde na světě neznají typický francouzský croissant?
S ohledem na velikost Francie se samozřejmě pokrmy v jednotlivých částech země trochu liší, ovšem existuje několik typických francouzských receptů, které se vaří všude. Francouzi rozlišují, co se jí v létě a co v zimě. Co se pije před jídlem a po jídle. Zaměnit to, jako je zvykem někdy u nás, je pro ně nepředstavitelné. Saláty nebudou jíst v zimě a hovězí po burgundsku zase v létě.
S Francií se také spojují některé pro nás zvláštní suroviny, jako jsou například žabí stehýnka, šneci a lanýže. K tomu ale můžeme ještě doplnit mnoho dalších, o kterých jste ještě třeba ani neslyšeli. Pochoutkou je například koňské maso, artyčoky nebo mořští ježci.
Restaurace ve Francii bývají během odpoledne obyčejně zavřené. Jsou otevřeny během oběda až do 13:30, na jihu země až do 15:00. Večer se znovu otevírají v 18:00, na jihu země běžně až v 19:30. Ve Francii je povinnost poskytnout v restauracích zdarma karafu vody a bagetu. Ovšem co se týká cen v restauracích, musíme se připravit na větší výdaje než u nás.
Francouzi milují menu složené z předkrmu, hlavního jídla a dezertu. Proto najdete různé kombinace v každé restauraci. Tato menu jsou mnohem výhodnější než si objednávat pouze samostatné jídlo. Především v poledne, kdy se cena menu pohybuje od 12 EUR výše. To samé platí i pro alkoholické nápoje, které jsou ve francouzských restauracích dražší. Francouzi neočekávají spropitné, není nutné jej tedy v restauracích, barech či kavárnách dávat.
Co byste rozhodně neměli opomenout, je návštěva populárních trhů s místním ovocem, zeleninou a regionálními produkty. Jejích zemědělská produkce je fascinující a ochutnáte například spoustu různých druhů rajčat, vynikající místní meruňky nebo zde populární artyčoky. Francouzi trhy milují, a proto je uvidíte často i v malých vesničkách.
Typická francouzská jídla
Francouzi jsou proslulí svým vínem, které také velmi rádi používají jako ingredienci do svých jídel. Příkladem může být známé hovězí po burgundsku (bœuf bourguignon), do kterého se dává kromě hovězího masa i slanina, mrkev, cibule, česnek, směs bylinek, houby a vše se dusí na červeném víně. Další typický pokrm je kohout na víně (coq au vin), který se ovšem připravuje většinou z kuřecího masa nebo pot-au-feu z hovězího masa se spoustou kořenové zeleniny.
Šneci (escargot) jsou ve Francii známou pochoutkou, připravují se na česnekovém másle, vaří se ve víně či vývaru nebo se připraví na grilu se směsí bylinek. Žabí stehýnka (cuisses de grenouille) chutnají jako lepší kuřecí maso, vůbec se jich tedy nemusíte bát. Z rybích pokrmů je známá bouillabaisse, což je hlavní jídlo ve formě polévky z čtyř druhů ryb, rajčat, cibule a směsi koření.
Francouzi dělají výborné světoznámé sýry a paštiky, ale největší pochoutkou je játrová foie gras, která se doslova rozplývá v ústech. Určitě budete znát i slané koláče quiche, které uvidíte po celé Francii připravované s různými náplněmi. Především na jihu se setkáte s mnoha jídly z ryb a mořských plodů, měli byste ochutnat čerstvé ústřice nebo slávky.
Oblíbená regionální jídla
Některá regionální jídla se stala populární po celé Francii. Například confit de canard z Gaskoňska, což jsou kachní prsa naložená ve vlastním tuku. Cassoulet z oblasti Toulouse je vydatné jídlo z bílých fazolí a vepřového masa. Slané palačinky (galettes) zase vznikly v oblasti Bretaně a jsou oblíbené nejen po celé Francii. To samé platí o ratatouille z Provence, což je teplý zeleninový pokrm s provensálským kořením. Z Nice pochází salade niçoise z vajíček, oliv, rajčat a ančoviček.
Dezerty a sýry
Začneme tím, co uvidíte v každé francouzské pekárně – pain au chocolat. Jedná se o sladké pečivo plněné čokoládou. Nejlepší je podávané ještě teplé.
Na závěr jídla vám přinesou v restauraci buďto dezert, nebo výběr ze sýrů. Pojďme se tedy podívat na oboje. Z dezertů uvidíte často mousse au chocolat, což je výborný nadýchaný dezert s čokoládou, typický francouzský crème brûlée – tedy krém s karamelizovanou svrchní částí nebo Tarte Tatin – jablečný koláč.
Sýry jsou symbolem francouzské kuchyně. Stejně jako vína mají některé sýry chráněná označení. Pochutnáte si na sýrech z kravského, kozího nebo ovčího mléka. Určitě ochutnejte pravý místní camembert, brie, roquefort, comté, chevre (kozí sýr) a další.
Alkoholické a nealkoholické nápoje
Francie proslula mnoha druhy nápojů. Od vynikajícího vína, přes Cognac, Armagnac, šampaňské, až po cidre. Víno patří neodmyslitelně k francouzské kultuře. Oblast Alsaska vyniká spíše výborným bílým vínem, na jihu se naopak produkuje spíše červené víno. Všude se dočkáte vynikající kvality vín. Cidre, což je známý jablečný alkoholický nápoj, vznikl v Bretagni a Normandii. Pije se zde nezvykle z hrníčků.
Na jihu je velmi oblíbený Pastis, tedy anýzový likér. Francouzi pijí velmi rádi kávu, a to malé silné espresso. Dejte si pozor při objednání například caffe latte, většinou vám přinesou pouze kávu s mlékem, a ne typ nápoje, na který jsme zvyklí v České republice.
Obvyklé ceny v restauracích
- jídlo v levné restauraci: 335 Kč
- tříchodové menu v lepší restauraci: 1 200 Kč
- menu v McDonaldu: 206 Kč
- 0,5l točeného piva: 142 Kč
- 0,33l Coca Coly: 61 Kč
- voda: zdarma v restauracích
- cappuccino: 67 Kč