Očkování na Filipíny
Cestujete na Filipíny a nevíte, jak je to s povinnou vakcinací? Máme pro vás dobrou zprávu. Do této země neexistuje žádné povinné očkování, které byste před odletem museli absolvovat. Je však třeba myslet na to, že jedete do exotické země, a dbát na doporučené vakcinace, mezi které patří očkování proti žloutence typu A, typu B a břišnímu tyfu, což je cestovatelský základ.
Pokud při cestě na Filipíny pobýváte ve státech, kde je zvýšené riziko onemocnění a tím pádem i daná povinnost vakcinace, je nutné očkování, jako by země byla vaší cílovou destinací. Dobré je také mít s sebou očkovací průkaz a před cestou si zkontrolovat platnost vakcinace proti tetanu.
Stejně jako všude jinde na cestách, i zde je třeba přizpůsobit své chování tomu, že se nacházíte v exotické zemi.Ačkoliv očkování na Filipíny není povinné, je potřeba nepodceňovat zdravotní rizika. Mezi základní výbavu každého cestovatele patří repelent, který vás ochrání před bodavým hmyzem. Vyhnete se nejen nepřímým štípnutím, ale především riziku horečky dengue a malárie. Preventivně je také dobré brát antimalarika.
Hygiena a lékařská péče
- Mezi základní vybavení na cesty patří lékárnička s potřebným vybavením, jako jsou náplasti, obvazy, desinfekce, již zmíněný repelent, prášky proti nevolnosti, střevním potížím, bolestem hlavy a jiné.
- Pečlivě dodržujte hygienické návyky, jako je pravidelné mytí si rukou a omývání nebo oloupání zeleniny a ovoce před jeho konzumací.
- Pijte pouze balenou vodu.
- Mějte uzavřené dobré cestovní pojištění.
- Pro případ nutnosti ambulantního ošetření s sebou vždy mějte peníze – léky se platí v hotovosti a jejich cena je ve srovnání s ČR o něco vyšší.
Bezpečnost a praktické rady
Na Filipínách je zvýšené riziko různých přírodních katastrof. Země totiž leží v tzv. Ohnivém kruhu, kde jsou díky sopkám možné nejen erupce, ale i zemětřesení. Před cestou je dobré sledovat počasí a to především od června do listopadu, kdy je období dešťů a hrozí i riziko tajfunů. Během těch slabších prší několik dní v kuse, v případě silnějších nelétají letadla a nejezdí lodě.
Další hrozbou je v posledních letech zvýšené nebezpečí teroristických útoků a únosů turistů. Místní filipínská vláda se snaží s těmito riziky bojovat, nicméně ministerstvo zahraničních věcí České republiky doporučuje dbát zvýšené opatrnosti na celém území, zejména pak v jihozápadní části Filipín. V rámci kriminality je bezpečnost na Filipínách srovnatelná s evropskými metropolemi. Přesto je dobré dodržovat základní pravidla.
- Noste u sebe vždy jen potřebnou hotovost a část si nechte ve vnitřní či jinak skryté kapse pro případ, že by vám byla ukradena peněženka.
- Dávejte si při pohybu městem pozor na cennosti, jako je elektronika nebo šperky, a nenoste je na viditelných místech.
- Svá zavazadla nenechávejte bez dozoru.
- Udělejte si kopii svého cestovního pasu, letenek a dalších dokladů. Originály nechte uschované na bezpečném místě, jako je trezor v hotelu.
- Mějte pro případ problému zaznamenané možnosti kontaktu na složky, jako je velvyslanectví, ambasáda a policie. Zaregistrujte se do dobrovolné registrace občanů ČR při cestách do zahraničí – DROZD.
- V noci se držte na hlavních ulicích a ani přes den nezacházejte do nejchudších čtvrtí měst.
- Před koupáním se informujte ohledně bezpečnosti dané pláže.
- Nevyhledávejte fyzický kontakt s volně žijícími zvířaty na souši ani pod mořskou hladinou.
- Vyhněte se konzumaci drog i konzumaci alkoholu na veřejných místech a mimo vyhrazené restaurační zařízení.