Měna v Dánsku
- Oficiální měna: Dánská koruna, zkratka DKK (dánská zkratka kr.), dělí se na 100 øre
- Kurz je zhruba 1 DKK = 3,5 CZK
- Hodnota mincí: 50 øre a 1, 2, 5, 10, 20 korun
- Hodnota bankovek: 50, 100, 200, 500, 1000 korun
- Dánskou korunou lze platit i v dánských autonomních oblastech – v Grónsku a na Faerských ostrovech
Směna, bankomaty a platby kartou
- Možnost vyměnit si v ČR české koruny za dánské není úplně běžná, i když není nemožná. Je vhodné do vybrané směnárny nebo na pobočku banky zavolat a ověřit si, zda DKK mají. V Dánsku české koruny spíš nevyměníte, i když ve větších městech se vám také může poštěstit (ale s nevýhodným kurzem).
- Eura, dolary i libry směníte v Dánsku bez problémů v každé směnárně a bance, kterých je ve větších městech dostatek.
- Nedoporučuje se směňovat peníze na letištích, nádražích a turistických místech, kde bývá velmi často nevýhodný kurz.
- Výběry z bankomatů a platby kartou jsou v Dánsku naprostou samozřejmostí. Podle poplatků vaší banky zjistíte, jestli je pro vás výhodnější vybrat na místě z bankomatu dánské koruny nebo peníze směnit. Kde to půjde, je samozřejmě nejvýhodnější a nejjednodušší platit kartou.
Ceny v Dánsku
Dánsko má ze skandinávských zemí nejnižší ceny, které jsou ale přesto vyšší než kdekoli na západě Evropy. Ve srovnání s ČR jsou ceny v Dánsku v průměru třikrát větší.
- Cena nafty a benzínu: aktuální cena nafty, aktuální cena benzínu
- Mýtné v Dánsku: V Dánsku nepotřebujete dálniční známku a mýtné se platí jen na dvou mostech. Jeden je most Storebælt, který vede mezi ostrovy Fyn a Sjælland. Za jednu jízdu s osobním autem zaplatíte 33 eur. Druhý je známý Øresundský most, který spojuje Dánsko a Švédsko, a s osobním autem vás cesta přijde na 46 eur. V článku Dánsko – cesta autem / busem si můžete přečíst, jak se do Dánska vypravit po vlastní ose a kolik stojí cesta autobusem.
- Ceny jídla v Belgii (restaurace): Zajít si na jídlo do dánské restaurace je velmi drahá záležitost. Ani fast foody nevycházejí nejlevněji a za menu zaplatíte v průměru 240 Kč. Večeře pro dva se sklenkou vína či piva vyjde v restauraci střední kategorie zhruba na 2 000 Kč. Třetinková lahev vody vychází v restauraci na 50 Kč a kola na 80 Kč. Spropitné bývá většinou započítáno už ve výsledné částce na účtu.
- Ceny potravin v Dánsku: Ceny potravin jsou v Dánsku v průměru skoro dvakrát vyšší než v ČR. Obecně platí, že za kvalitní potraviny zaplatíte ještě více, což je patrné například u pečiva. Relativně dobře se dají v Dánsku pořídit ryby a mořské plody. Bochník obyčejného bílého chleba stojí 60 korun a kilo masa podle druhu 200 až 400 Kč.
- Cena cigaret: Podobně jako ve všech severských zemích je tu drahý alkohol a tabákové výrobky. Krabička Marlboro stojí něco přes 150 Kč.
Ceny ubytování v Dánsku
V Dánsku existuje mnoho způsobů, jak přenocovat nebo bydlet, od relativně levných kempů a hostelů, přes cenově přijatelné penziony nebo summer housy, po hotely, u kterých určuje cenu lokalita a počet hvězdiček.
- Kempy: V Dánsku není povoleno kempovat ve volné přírodě. Na druhou stranu je zde velmi rozvinutá síť kempů, v nichž je možné se ubytovat zhruba od 140 Kč.
- Hostely: V dánských městech existuje celá řada nejrůznějších ubytoven, s možností spát ve sdíleném nebo vlastním pokoji. Podle lokality a vybavenosti ceny začínají na 400 až 700 korunách.
- Penziony a summer housy: V Dánsku je běžně možné se ubytovat u soukromých osob, zvláště pokud se pohybujete na venkově. Obvyklé jsou penziony, kde je v ceně často i snídaně, a ceny začínají na cca 500 korunách. Oblíbená je také možnost pronajmout si letní domek, který bývá součástí větší usedlosti. Ceny se pak odvíjejí od délky pobytu, počtu lidí v domě a lokality.
- Hotely: Ceny těch nejlevnějších začínají na 1700 Kč za pokoj a za čtyřhvězdičkový hotel zaplatíte až na výjimky 2 500 Kč a více.