Ceny a měna na Cookových ostrovech

Ceny a měna na Cookových ostrovech

Před cestou na Cookovy ostrovy vás jistě bude zajímat, jaká měna se zde používá. Představíme vám proto obě možnosti, jakými měnami můžete platit – novozélandský dolar i místní dolar Cookových ostrovů. Také se podíváme na to, jak je to s elektronickými platbami a jaké jsou zde ceny u základních položek, jako je jídlo nebo ubytování.

Měna na Cookových ostrovech

  • Cookovy ostrovy používají hned dvě měny – místní a novozélandský dolar
  • Dolar Cookových ostrovů nemá vlastní ISO, je jen lokální variantou novozélandského dolaru (NZD)
  • Měny jsou na sebe pevně navázány v poměru 1:1
  • Svůj kurz novozélandský dolar i dolar Cookových ostrovů drží kolem hodnoty 15 Kč
  • Dílčí jednotka obou měn je cent a jedná se o setinové dělení
  • Novozélandský dolar používá mince 10, 20, 50 centů, 1, 2 dolarů a bankovky 5, 10, 20, 50 a 100 dolarů
  • Dolar Cookových ostrovů používá se zajímavým nominálním řazením mince 10, 20, 50 centů; 1, 2, 5 dolarů a bankovky 3, 10, 20 a 50 dolarů
  • Dolary Cookových ostrovů můžete směnit pouze na místě na ostrovech a díky svému nevelkému množství jsou oblíbené u sběratelů

Výměna na dolary

Při jakékoliv cestě do zahraničí je důležité u sebe mít finanční rezervu. Proto také obvykle první otázka zní, jaká měna se v dané lokalitě používá. Ačkoliv si můžete u Cookových ostrovů vybrat mezi dvěma variantami, je dobré myslet na to, že místní dolar je jen lokálně platný a mimo území ostrovů jej nesměníte. Pro Cookovy ostrovy měna novozélandského dolaru představuje stejně uznávané platidlo jako místní dolar. Navíc je všeobecně akceptována. Nemusíte tedy řešit při odletu problém, jak vyměnit hotovost zpět na směnitelné peníze. Novozélandský dolar je možné si pořídit ještě před cestou nebo po příletu na letišti, kde se nachází směnárna.

Výběr z bankomatu

Další možností, jak získat hotovost, kromě směny na letišti nebo ještě před cestou, je výběr z bankomatu. Na ostrově Rarotonga najdete přibližně 16 bankomatů a 2 další se potom nachází na ostrově Aitutaki. Pokud se budete pohybovat v těchto oblastech v centru, není problém se z velké části spolehnout na bankomaty – hotovost pro jistotu s sebou však vždy mějte. V okrajových částech a na menších ostrovech se nelze na bankomaty spoléhat. Před odletem se také informujte, jaké podmínky pro výběr hotovosti v zahraničí vaše banka stanovuje a jaký je poplatek za výběry.

Platba kartou

Ne všechny podniky jsou vybaveny na akceptování karty a síť pokrytí pro přijímání elektronických plateb je poněkud řidší než v České republice. Fyzická měna na Cookovy ostrovy je tedy nezbytností. Krom velkých obchodů, kde pomocí Visa, Mastercard a dalších zaplatíte, budete potřebovat hotovost téměř všude – například drobnější podnikatelé nebo prodejci na trzích karty nepřijímají.

Cookovy ostrovy – ceny

Některá místa na Cookových ostrovech jsou velmi levná a některá jsou naopak dražší, než je tomu zvykem v České republice. Ceny na Cookových ostrovech jsou proměnlivé, a proto můžete hodně ušetřit, pokud víte, kam jít. Rozdíl v tom, kolik zaplatíte, se ale netýká jen lokality. Velký vliv má i roční období – při návštěvě ostrovů mimo turistickou sezonu zaplatíte za vše znatelně méně.

  • Ubytování: Jednou z velkých položek při každé cestě jsou právě hotely. Na Cookových ostrovech najdete velké rozpětí u ceny ubytování, a tak právě výběrem toho lacinějšího hotelu ušetříte opravdu hodně. Nejlevnější nabídkou je 20 NZD na osobu za noc ve společné místnosti, ale za luxusní resorty zaplatíte až tisíce. Ideální možností je hledat ubytování na airbnb, bydlet levně u místních obyvatel a poznat tak díky tomu zemi i místní zvyky zblízka.
  • Potraviny: Stejně jako u jiných položek, i u stravy se může cena výrazně lišit místo od místa. Pokud víte kam jít, nabídnou vám Cookovy ostrovy ceny potravin výrazně nižší, než je tomu v ČR. Luxusní restaurace jsou drahé, stejně jako supermarkety, jež dovážejí zboží z Austrálie nebo Nového Zélandu. Naopak stánky kolem silnic nebo bistra vás vyjdou levně. Koupíte zde velkou porci rychlého občerstvení za 7 – 15 NZD nebo sendviče, pokrmy z ryb, saláty či mořské plody okolo 13 NZD. Tržnice se vyplatí navštívit velice brzy ráno. Vodu si nemusíte kupovat – kolem celého ostrova se nacházejí stanice s pitnou vodou, díky kterým ušetříte finance i zbytečné plastové obaly.
  • Doprava: Nejběžnějším způsobem cestování je autobus. Ten stojí přibližně 5 NZD, se zpáteční jízdenkou zaplatíte kolem 8 NZD. Lístky se kupují u řidiče. Nejezdí sice na minutu přesně, ale je spolehlivý a zastaví vám, kde si řeknete. Hromadná doprava vyjde levněji než půjčení automobilu – za něj za den zaplatíte 50 až 100 NZD a za skútr 15 až 30 NZD. Také se můžete zkusit poptat, zda se ve vašem ubytování nabízí možnost půjčení dopravního prostředku.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Prozatím nikdo nezaložil diskuzi na toto téma. Buďte první.


Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce