Přes Slovensko a Maďarsko
Trasa procházející Slovenskem a Maďarskem je při běžném provozu o pár minut delší než cesta přes Rakousko a Slovinsko. Na druhou stranu se vyhnete hlavnímu davu dovolenkářů mířících do Chorvatska, ujedete o cca 110 km méně a ušetříte na dálničních poplatcích (zejména mýtné za průjezd malým kouskem Chorvatska oproti druhé variantě hraje velkou roli).
Po dálnici D1 se vydáte směrem Praha – Brno – Bratislava a Budapešť. Maďarsko projedete přes větší města Dunaújváros a Szekszárd. Po překročení maďarsko-chorvatských hranic vás čeká poměrně krátký úsek Chorvatskem, který projedete kolem měst Osijek a Dakovo až k hranicím s Bosnou a Hercegovinou. Zde se přes Doboj, Zenicu a Sarajevo dostanete až do hlavního města Černé Hory Podgorica. Celková délka trasy je přibližně 1 350 km.
Dálniční poplatky
Slovensko
Na Slovensku musíte mít na dálnicích a některých rychlostních silnicích elektronickou dálniční známku, kterou lze zakoupit i online. Více informací o její ceně a o tom, kde ji koupit, najdete v průvodci.
Maďarsko
Maďarsko využívá stejně jako Slovenská republika elektronickou dálniční známku. Více informací o její ceně a o tom, kde ji koupit, najdete v průvodci.
Přes Rakousko a Slovinsko
Pokud žijete v jižních/západních Čechách nebo zkrátka jen nechcete projíždět Slovenskem a Maďarskem, může zvolit cestu vedoucí přes Rakousko a Slovinsko.
Po D1 se vydáte směrem Praha – České Budějovice – Vídeň a dále přes Graz do Slovinska. Ve Slovinsku vás čeká krátká cesta přes Maribor a Ptuj do Chorvatska. Zde projedete kolem Zagrebu a zamíříte blíže k pobřeží. Kolem Zadaru, Šibeniku, Splitu, přes Dugopolje a Zagvozd dorazíte až na hranice s Bosnou a Hercegovinou. V Bosně minete města Stolac a Deleuša a zamíříte do Černé Hory. Po rychlostní silnici se pak pohodlně dostanete až do hlavního města Podgorica. Trasa Praha – Podgorice měří cca 1 350 km.
Dálniční poplatky
Rakousko
V Rakousku jsou platné jak fyzické samolepicí kupony, tak elektronická dálniční známka. Více informací o její ceně a o tom, kde ji koupit, najdete v průvodci.
Slovinsko
I přes krátký úsek (kolem 100 km) se vyplatí projet Slovinsko po dálnici a neztrácet čas objížďkami. Na starých silničkách byste strávili daleko více času a navíc byste riskovali pokutu až 400 EUR za opuštění Schengenského prostoru na hranici s Chorvatskem mimo povolený přechod. Dálniční známky jsou na evropské poměry dost drahé a mají kratší dobu platnosti. Ve všech případech se pak jedná o známky lepicí. Více informací o ceně známky a o tom, kde ji koupit, najdete v průvodci.
Tranzitní země společné pro obě cesty
Chorvatsko
V Chorvatsku vás čeká placení mýtného, které je povinné i pro malé osobní vozy. Jakmile vjedete na dálnici, vyzvednete si lístek, který proplatíte až při výjezdu z dálnice. Platit můžete v hotovosti (eury nebo kunami) i kartou. Výsledná cena závisí na typu vašeho vozidla a na celkové délce projetého úseku. Maximální částka za osobní automobil a průjezd celou zemí je asi 900 Kč. Více informací najdete v článku o cestě do Chorvatska.
Bosna a Hercegovina
V Bosně a Hercegovině budete platit pouze za využití části dálničního úseku A1 před Sarajevem. Mýtné se vybírá v mýtných branách a celková částka závisí na délce projeté trasy. Při průjezdu celého úseku vyjde cena mýtného na 6 EUR. Platit můžete v hotovosti (eury) nebo kartou.
Černá Hora
Cestování autem po Černé Hoře není nijak zpoplatněno. Výjimkou je tunel Sozina (cca 2,5 EUR) na silnici E65 a silnice na trase Herceg Novi – Trebinje (cca 3 EUR v jednom směru).
Pohonné hmoty
V rámci šetření na pohonných hmotách si ještě před cestou raději zjistěte aktuální ceny benzínu a nafty ve všech tranzitních zemích. Nejlevněji většinou natankujete v Bosně a Hercegovině, České republice a Maďarsku.
Povinná výbava
- platný řidičský průkaz
- technický průkaz
- zelená karta (doklad o platném mezinárodním pojištění vozu)
- automapa Černá Hora/GPS
- lékárnička
- reflexní vesta
- výstražný trojúhelník
Maximální povolená rychlost v Černé Hoře
- v obci: 50 km/h
- mimo obec: 80 km/h
- rychlostní silnice: 100 km/h
Vlakem do Černé Hory
Do Černé Hory se můžete vydat i po železnici. České dráhy jezdí tuto trasu z Prahy přes Brno, Budapešť, Bělehrad a Podgoricu až do Baru po celý rok. Rychlou jízdu však nečekejte. Jelikož na místě budete až za 30–35 hodin, doporučujeme vám připlatit si za lůžkový vůz, který je pro delší cesty mnohem pohodlnější. Zpáteční jízdenka pro 2 osoby (bez příplatku za lůžkový vůz) stojí přibližně 300 EUR.
Autobusem do Černé Hory
Přímý autobusový spoj z ČR do Černé Hory zatím bohužel nejezdí. Cestu si tak musíte rozdělit na dva úseky: Praha – Záhřeb a Záhřeb – Podgorica. Jízdenky lze zarezervovat a zaplatit předem. Případně můžete využít pravidelných linek Eurolines z Prahy do Bělehradu, odkud je možné dále pokračovat do Černé Hory s některým z místních autobusových dopravců. V obou případech počítejte s cestou trvající minimálně 26 hodin, která vás vyjde přibližně na 3 000 – 4 000 Kč.
Autobusová doprava do Černé Hory je o pár hodin kratší než cesta vlakem. Pokud však zvolíte železnici a využijete lůžkový vůz, užijete si pohodlnější cestu. Cenově vychází vlak i autobus velice podobně.