Čím a jak platit v Bělorusku

Čím a jak platit v Bělorusku

Pojďte se seznámit s možnostmi platby kartou či výběrem z bankomatu a s cenami za základní položky jako je jídlo, ubytování nebo doprava. Určitě vás také bude zajímat, že používanou měnou v Bělorusku je běloruský rubl. Ten však v sobě skrývá mnohá specifika. Především před časem došlo k denominaci na nové bankovky, které mají výrazně odlišnou hodnotu od těch původních.

Měna v Bělorusku

  • Měnou v Bělorusku je běloruský rubl
  • Jeho oficiální používaná zkratka je BYN
  • Rubl se setinově dělí na drobné díly, které jsou nazývané kopějky
  • Kurz jednoho rublu se pohybuje zhruba kolem 10 – 12 Kč
  • Používané mince jsou v nominálních hodnotách 1, 2, 5, 10, 20, 50 kopějek a 1 a 2 rubly
  • Bankovky jsou v nominálních hodnotách 5, 10, 20, 50, 100, 200 a 500 rublů

Možnosti směny a nové vs. staré rubly

Zajímavostí u běloruské měny je, že v roce 2016 došlo k její denominaci, při které byly staré rubly nahrazené novými. 10 000 starých rublů odpovídá 1 rublu nového typu. Této změny velice často zneužívají podvodníci a nabízejí cizincům staré rubly. Pro turisty může být obtížné rozpoznat, jaká měna je nová a jaká je stará. Proto se doporučuje směňovat pouze ve směnárnách nebo v bankách, nikoliv volně na ulici.

Směnáren je v Bělorusku o poznání méně než v ČR. U žádné se však nemusíte bát podvodu, protože všechny spadají pod stát, a tudíž jsou oficiální a s novými platnými penězi. V případě směny v bance počítejte s většími frontami. Pro Bělorusko měna s nominální hodnotou 50, 100, 200 a 500 rublů zůstala stejná, a proto je třeba si na tyto bankovky dávat pozor. Naopak bankovka ve výši 1 000 rublů byla stažena. Díky tomu vždy poznáte, že se jedná o peníze, které platili před denominací a nyní se již nevyskytují.

Na trhu a u stánků je možnost, že přijmou nejen rubly, ale také eura nebo dolary. Naproti tomu velké obchody se zásadově řídí tím, že měna v Bělorusku je rubl a jiné neakceptují. Přijímání jiných měn je zde totiž zakázané, přesto se poměrně často provádí. Směnit si můžete hotovost předem, ještě než se vydáte na cestu. K tomu je však třeba vyhledat v České republice specializovanou směnárnu. Přímo v Bělorusku ke směně využívejte především eura nebo dolary.

Platba kartou

Bezhotovostní platby jsou všeobecně v zahraničí výhodné. Nemusíte totiž řešit, jaká měna se zde používá a jak s neznámými penězi zacházet. Také tak předejdete možným podvodům s výše zmíněnými rubly před denominací. Stát si je toho vědomý, a proto bezhotovostní platby podporuje. Kartu využijte ve všech velkých obchodech, občasně i v malých samoobsluhách, ve většině hotelů, v restauracích nebo například na benzínkách.

Prodavači na trhu, ve stánku nebo na ulici či v drobném baru nemusejí být na přijímání platebních karet vybaveni, a proto je dobré s sebou mít vždy i hotovost. Ta se hodí také například pro uhrazení hromadné dopravy. Akceptovány jsou běžné mezinárodní platební karty.

Výběr z bankomatu

V případě, že vám nevystačí rozpočet či pokud s sebou nechcete vozit příliš velkou hotovost, je zde samozřejmě možnost vybrat si peníze z bankomatu. Tato služba je v Bělorusku naprosto bezproblémová. Stejně jako u směnáren, i míst k vybrání je zde přijatelné množství. Některé bankomaty však mají poměrně nízké limity pro výběr, s čímž je třeba předem počítat.

Před odjezdem do Běloruska si u své banky zjistěte, jaké jsou podmínky pro používání z bankomatů v zahraničí, jaké je zpoplatnění a zda máte tuto službu vůbec povolenou.

Ceny v Bělorusku

Pokud bychom měli porovnat ceny České republiky a Běloruska, vychází v průměru stejně v obou zemích, možná v Bělorusku jsou o něco nižší. Vždy záleží na dané službě. Ceny v Bělorusku se také liší mírně podle konkrétního období návštěvy země a výrazněji podle lokality. Stejně jako všude jinde i zde platí, že v turisticky frekventovanějších místech a ve větších městech je vše dražší. Díky informacím, kde ušetřit, můžete cestovat výrazně levněji. Smlouvání není v Bělorusku zvykem, což platí i na tržištích nebo ve stáncích.

  • Ubytování: Ubytování je všeobecně finančně velice podobné České republice. Ceny ubytování se pohybují kolem 1 000 až 1 500 Kč za dvoulůžkový pokoj v dobrém hotelu. Soukromý nocleh je pak o něco levnější. V případě nejluxusnějších resortů si samozřejmě naopak značně připlatíte.
  • Doprava: Hromadná doprava a dokonce ani využívání taxíků není příliš drahé. Mezi finančně nejvýhodnější způsoby přepravy patří tzv. maršrutky. To jsou soukromé autobusy, které vás dopraví po městě i napříč Běloruskem na kratší a středně dlouhé vzdálenosti. Dražší, přesto stále cenově přijatelnou variantou, jsou vlaky. Nejdráže vás vyjde pronájem luxusního vozu.
  • Jídlo a potraviny: Pokud chcete ušetřit, je vhodné nakupovat v obchodech. Ceny potravin v Bělorusku jsou v porovnání s Českou republikou výrazně nižší. Levně vás také vyjdou jednoduché místní jídelny. Ty nabízejí dobré ceny i možnost ochutnat tradiční běloruské speciality. O něco dražší jsou pak restaurace. Počítejte zde s cenou zhruba 200 Kč na osobu. Jídelny pro srovnání nabídnou oběd od 50 Kč.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Prozatím nikdo nezaložil diskuzi na toto téma. Buďte první.


Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce