Zásady bezpečného chování
V Sydney nedoporučujeme navštěvovat čtvrti Kings Cross či Redfern, a už vůbec ne v nočních hodinách. Obchod s drogami a prostituce v nich jen kvete.
Ať jste kdekoli v Austrálii, dávejte si pozor na osobní věci a nenechávejte nic v zaparkovaných autech. Pořiďte si kopii dokladů, originály nechávejte v sejfu. Ve městech dávejte pozor na kapsáře.
Doprava
- V Austrálii se jezdí vlevo.
- Asfaltové silnice jsou ve velmi dobrém stavu.
- Jízda ve vnitrozemí na vyprahlých cestách vyžaduje automobil s náhonem na všechna 4 kola.
- Do vnitrozemí s sebou v autě mějte vždy rezervní kanystr s benzinem, dostatek pitné vody, mapu, náhradní pneumatiku a nářadí, lékárničku. Hodí se i satelitní telefon.
- Myslete na to, že ve vnitrozemí a na některých dálnicích jsou od sebe benzinové pumpy vzdálené i 100 km.
- Vyjma velkých měst jsou řidiči ohleduplní.
- Velmi opatrně musíte jezdit po setmění, okolo silnic se pohybují zvířata, zejména klokani.
Nebezpečná zvířata
V Austrálii žije mnoho zvířat, která jinde na světě neuvidíte. A mnoho z nich je také životu nebezpečných. Pokud však budete opatrní, nic vám nehrozí.
- Na severu žijí krokodýli mořští. Jejich teritoria jsou výborně označená. Nekoupejte se v řekách, ani nevstupujte k okraji břehů v místech, kde jsou výstražné cedule Crocodile danger.
- Austrálie je domovem nejjedovatějších druhů hadů a pavouků. V přírodě se chovejte obezřetně - choďte pomalu, dívejte se pod nohy. Noste pevné kotníkové boty, ideálně též návleky ke kolenům. Nikdy nenechávejte otevřený stan, nebo zapněte alespoň moskytieru. Nenechávejte venku přes noc boty, před obutím je stejně vždy pořádně vyklepejte.
- V australských vodách žije Čtyřhranka smrtelná - medúza, jejíž žahnutí dokáže způsobit smrt do pár minut. Medúza se vyskytuje hlavně v oblasti Cairns nebo Darwinu, a to v období dešťů, od října do května. Samozřejmě se ale může objevit i jinde.
- V oceánu může číhat nebezpečí v podobě bílého žraloka. Obvykle jsou jeho obětmi plavci či surfaři, které si tento zabiják splete s tuleněm. Útoky jsou ale velmi ojedinělé.
- S oceánem souvisí ještě jedno nebezpečí - silné proudy, které vás mohou odtáhnout daleko od pobřeží.
Přírodní katastrofy
V létě se na území Austrálie objevují cyklony. Kromě toho, že ničí vše, co jim přijde do cesty, přináší přívalové deště a mohou způsobit mohutné záplavy. Sledujte tedy předpověď počasí a dodržujte doporučení místních.
V období sucha sužují některé části Austrálie požáry. Není se čemu divit, když teploty v létě často přesahují i 40 stupňů. Austrálie dokonce patří mezi nejrizikovější oblasti, co se vzniku ničivých požárů týče. Myslete na to při pobytu v přírodě.
Před cestou...
Individuálním cestovatelům se doporučuje registrace do databáze DROZD, která zastupitelskému úřadu umožní poskytnout rychlou pomoc v nouzi a účinně organizovat pomoc v případě přírodních katastrof, sociálních nepokojů či obecně náhlého zhoršení bezpečnostní situace.
Doporučujeme přečíst i článek o očkování do Austrálie.