Pláže
Vody Jaderského a Jónského moře omývají více než 380 km albánského pobřeží a zvou k odpočinku na vyhledávané Albánské riviéře.
Pláž Dhermi na jižním pobřeží vás okouzlí několikakilometrovými bílými útesy a průzračnou azurovou vodou. V sezóně tu bývá mnoho lidí, ale i tak tu vždy najdete klidnější místo. Nebo navštivte jednu z okolních menších zátok.
Nedaleko města Saranda, které je považováno za hlavní město riviéry, leží letovisko Ksamil – zátoka se zářivým pískem, tyrkysovou vodou a třemi ostrůvky se právem nazývá „jónskou perlou“ a v mnohém připomíná prostředí nedalekého Řecka.
Nejdelší albánskou pláží je 7 km dlouhá pláž Borsch – písčitá pláž obklopená olivovými háji a vysokými horami je zatím nedotčena masovým turismem a nabízí krásné klidné místo k relaxaci.
Několik pláží najdete také u malého města Pogradec na březích Ohridského jezera, ležícího na makedonské hranici.
Potápění
Klidné a průzračné vody, členité pobřeží, vraky lodí a bohatý podvodní život slibují potápěčům skvělý zážitek. V okolí ostrova Sazan u města Vlora uvidíte korálové útesy i podvodní jeskyně. U poloostrova Karaburun se nachází mořská rezervace Karaburun-Sazan Marine Park s nedotčenými plážemi a mnoha mořskými živočichy. Nejoblíbenějším místem ale zůstává Vlorský záliv, kde můžete prozkoumat vrak lodi potopené za 2. světové války a velké hliněné amfory, ležící na dně moře.
Pro ponor si můžete vybrat z několika potápěčských center a tour. Ceny se pohybují kolem 1 000–1 500 Kč za ponor s instruktorem a zapůjčením veškerého vybavení. Více informací zde.
Termální prameny
Prospěšnost albánských termálních pramenů je známá už po staletí a místní ji využívají dodnes. Nejznámější z nich leží v termálním parku Nosi, kde voda vyvěrá z hloubky 13 km a dosahuje teploty až 55 °C. Několik pramenů najdete také na severu země u města Peshkopi, kde můžete absolvovat i několikadenní léčebné pobyty. Voda bohatá na sulfur má teplotu 40 °C. Místní voda pomáhá léčit revmatismus, ekzémy, problémy s krevním oběhem i gynekologické potíže. Některé veřejné přírodní lázně jsou zdarma, jiné stojí asi 20 Kč za 15 minut. Pokud se nechcete v léčivé vodě rovnou koupat, můžete některé z pramenů pouze ochutnat.
Nakupování
Módní řetězce, restaurace, kavárny, kina, supermarkety a další najdete v nákupních střediscích, které se vyrovnají těm, na jaká jsme zvyklí. Mnohem autentičtější zážitek slibují městské trhy a bazary. Kartou zde sice většinou nezaplatíte, můžete tu ale najít opravdové poklady. Navštivte třeba trh Pazari i Ri (Nový trh) v Tiraně, bazar ve městě Gjirokastra nebo orientální trh ve městě Krujë, který má více než 400letou tradici.
A co v Albánii nakoupit? Mezi tradiční výrobky patří albánský hudební nástroj čifteli, ručně vyráběné pestrobarevné koberce a šperky, pletené ponožky a další výrobky, obrazy a sochy znázorňující Matku Terezu a národního hrdinu Skenderbega. Vtipným suvenýrem je také popelník ve tvaru vojenského bunkru, kterých jsou v Albánii stovky. Z místních specialit si můžete domů přivézt rakiji, kávu, olivový olej nebo světoznámý koňak Skënderbeu.
Památky
Historické město Berat leží na řece Osum a je obklopené horami. Dominantou města je pevnost Kala, jejíž součástí je i kostel sv. Theodora a 300 let staré městečko. Navštivte také zdobenou Mešitu svobodných mládenců, ležící v historické muslimské čtvrti, a křesťanskou čtvrť Gorica na druhém břehu řeky.
Archeologický areál Butrint leží na samém jihu země, obklopený překrásnou přírodou. Na místě bývalého starověkého města najdete několik významných historických památek, patří mezi ně amfiteátr z 3. století př. n. l., pozůstatky paláců, baptisteria a baziliky, městské hradby se dvěma dochovanými branami a akropole, odkud je krásný výhled na celou oblast.
Pro historické městečko Gjirokastra jsou typické kamenné terasovité domy s břidlicovými střechami, a je proto nazývané „kamenným městem“. Nenechte si ujít návštěvu hradu a opevnění ze 4. století, mešitu z 16. století nebo etnografické muzeum. Nedaleko města leží archeologický park Antigonea s pozůstatky města z roku 295 př. n. l. a amfiteátr Hadrianopolis.
Ve městě Kruje, 30 km od Tirany, můžete navštívit pevnost Kruje, která úspěšně odolávala útokům osmanských vojsk a muzeum národního hrdiny Skanderbega. Suvenýry a řemeslné výrobky si dojděte nakoupit na místní trh s tradičními dřevěnými obchody.
V přímořském městě Durres (Drač) můžete navštívit největší balkánský amfiteátr, kam se v době jeho slávy vešlo až 20 000 diváků. Ve městě najdete také archeologické muzeum, funkční římské lázně, Benátskou věž, mešitu Fatih nebo krásnou přístavní čtvrť.
Hory a treky
Nejvyšší albánská hora, Korab (2 764 m) leží ve stejnojmenném pohoří na severo makedonské hranici. Výstup na vrchol je středně náročný jednodenní pochod, který měří 20 km a začíná ve vesnici Radomirë.
Druhé nejvyšší pohoří nese odstrašující název Prokletí nebo také Albánské Alpy a nabízí velké množství překrásných treků. Dobrým výchozím bodem je vesnice Theth. Zde také začíná oblíbený 14km trek do údolí Valbony přes Valbonské sedlo (1 795 m). Výstup na nejvyšší horu Maja e Jezercës (2 694 m) je náročná celodenní túra. Dalším krásným, ale potenciálně nebezpečným místem, je kaňon Grunas, kterým protéká řeka Theth.
Hory v okolí města Peshkopi jsou také krásnou turistickou destinací s nedotčenou přírodou, termálními prameny a minimem turistů, kde za celý den potkáte jen stáda ovcí a pastevecké psy.
Albánií vede nový značený dálkový trek High Scardus Trail. Celá trasa měří 495 km, začíná v Makedonii a pokračuje přes Kosovo a Albánii. Na zdolání její celé délky budete potřebovat asi 20 dní.
Tipy na mnoho dalších turistických tras včetně vzdálenosti, obtížnosti, převýšení i aktuálního počasí najdete zde.