Občanský průkaz versus cestovní pas
Je jen na vás, jaké doklady si do Albánie vezmete. Stačí si zkontrolovat platnost dokladu, která musí být minimálně 3 měsíce od vstupu do země. U občanky jenom pozor na ustřižený roh po svatbě, s takovým dokladem by mohl být problém. V případě, že platnost OP nebo pasu není dostačující a nemáte čas si nechat vystavit nové, požádejte si o občanský průkaz bez strojově čitelných údajů, který vám vydají na počkání.
Cestovní doklad pro děti
Pro děti platí úplně stejné podmínky jako pro dospělé, a to i v případě, že ještě nedovršily 15 let. Pokud jste dítěti doklady pořizovali před delší dobou, pas nebo občanka by kvůli staré fotce nemusely být uznány. Další informace se dozvíte v článku o cestování s dětmi.
Cestovní doklady pro domácí mazlíčky
Na dovolenou do Albánie se asi jen málokdo vydá se psem nebo kočkou. Pokud ale musíte nebo chcete, je to bez problémů možné. Stačí zajít za veterinářem, který zkontroluje očipování a očkování zvířete proti vzteklině a vystaví cestovní doklad pro zvíře v zájmovém chovu. V případě, že bylo zvíře očkované před čipováním, je nutné přeočkování a 22 dní počkat, než vyprší lhůta, po které je možné s čerstvě očkovaným zvířetem vycestovat do ciziny.
Potřebné doklady k autu
Policisté v Albánii velmi přísně kontrolují, zda máte všechny potřebné doklady i k vašemu vozidlu. Pokud je nebudete mít, hrozí, že vás vůbec nevpustí do země.
V případě, že cestujete motorovým vozidlem, musíte mít mezinárodně platné potvrzení o jeho pojištění (zelená karta) a ideálně mezinárodní řidičský průkaz. Není nezbytně nutný, ale může vám ušetřit byrokratické problémy. Největší zádrhel nastává, když cestujete služebním, firemním nebo půjčeným autem. V takovém případě musíte mít doklad o dispozičním právu k vozidlu v anglickém jazyce a notářsky ověřený. Pokud jej mít nebudete, hrozí vám nejen zákaz vjezdu do země, ale také šetření a výslech na policejní stanici. Více se dozvíte v článku o cestě do Albánie autem.