Na albánské kuchyni si jistě velmi pochutnáte, a to hned z několika důvodů. Albánci používají kvalitní bio suroviny, které jsou bohaté na chuť. Navíc jednoduše, ale velmi dobře dokáží ochutit bylinkami každé jídlo. Jejich pokrmy zahrnují hodně zeleniny, a protože farmáři nemají prostředky na nákup pesticidů a umělých hnojiv, jsou jejich produkty opravdu „bio“. Ceny potravin a jídel v místních restauracích jsou o něco nižší než v České republice, v turistických oblastech téměř na stejné úrovni. Přitom si zde tolik pochutnáte a většina restaurací má vše po domácku vyrobené.
Čerstvé ryby a grilované maso
Setkáte se tady s velmi chutně upravenými rybami a mořskými plody, nejoblíbenější jsou mořský vlk, pražma, štikozubec, štika, parmice, úhoř, kapr, krevety, humři a slávky. Z masa se nejčastěji setkáte se skopovým, telecím a vepřovým. Pozor na jednu groteskní situaci. Nevyděste se, až uvidíte kus masa s ocasem, který se opéká na ohni. Není to pes, jen ovce s nezastřiženým ocasem. Jedná se o zdejší zvyk. Mnoho turistů jej zaměňuje s jinými zvířaty.
Jedním z nejoblíbenějších způsobů úpravy jídel je grilování. Pojízdné grily jsou téměř v každé ulici větších měst. Pověstnou lahůdkou jsou skopová žebírka grilovaná na dřevěném uhlí, toto jídlo se jmenuje paidhaqe. Takzvaný fergesë je další albánskou specialitou, jedná se o hustou smetanovou paprikovou omáčku s dušeným masem. Oblíbené jsou zde i masové kuličky ze skopového masa spojené vajíčkem (qofta) a dušené jehněčí s cibulí (conlek).
Na ulici v rychlém občerstvení doporučujeme ochutnat místní speciální shish kebab ze skopového (nebo jiného) masa grilovaného na špejlích s cibulí. Národním jídlem je tavë kosi – jehněčí nebo skopové maso zapečené s rýží a jogurtovou omáčkou. Albánci nepohrdnou ani žabími stehýnky, které chutnají jako lepší kuřecí maso.
Čerstvá zelenina a kvalitní suroviny
Kouzlem místní kuchyně jsou čerstvé bylinky, především bazalka, tymián, rozmarýn, máta a oregano. Jídla jsou většinou jednoduchá a na jedno jídlo se použije jen jeden druh bylinek nebo koření. Albánci vaří zdravě a ve svých pokrmech hodně používají olivový olej a zeleninu, která je součástí každého jídla.
Setkáte se často se zeleninovou oblohou ze salátů, rajčat, oliv, okurek, paprik nebo lilků. Za zmínku stojí také lilek plněný sýrem a pečené pórky. Ke každému pokrmu dostanete také albánský chléb bukë. Sami si vyrábějí výborné jogurty a sýry, kterými zjemňují často chuť masových pokrmů, a jogurtové omáčky dostanete téměř ke každému pokrmu. Vegetariáni si pochutnají na turli, což je ochucená dušená navrstvená zelenina.
Sladkosti a dezerty
Co se týká dezertů, albánská kuchyně se zde hodně inspirovala tureckou a řeckou kuchyní. Oblíbený je koláč byrek z medu a sušených fíků. Byrek existuje ale i na slaný způsob, a to s masem, špenátem a sýrem. Typické pro Albánii jsou dezerty tulumba (smažené válečky se sirupem), baklava (zákusek s oříšky a medem) a kadaif (nudle v klubíčku smažené na másle, polité medem nebo sladkým sirupem). Dále je známá halva ze sezamových semínek, sušeného ovoce, medu a ořechů. Při návštěvě byste neměli vynechat lokum, což je místní sladké želé.
Výborné víno a pivo
V Albánii mají velmi dobré červené víno a za ochutnání stojí i místní pivo, které je sladší a silnější než to české. Nejlepší značky piva jsou Tirana a Korca. Mezi nejznámější nápoje zde patří ale albánský koňak (Skënderbeu) a vinná pálenka raki. Nejoblíbenějším teplým nápojem je turecké káva, která je velmi silná a sladká.
Obvyklé ceny v restauracích
V turistických oblastech se ceny pohybují v cenové hladině jako u nás, zato v ne příliš navštěvovaném vnitrozemí jsou ceny o hodně nižší!
- jídlo v restauraci: 100 – 550 Kč
- pizza do ruky: 10 – 15 Kč
- gyros: 25 – 30 Kč
- espresso káva: 14 – 22 Kč
- pivo Tirana (0,5 l): 20 – 40 Kč
- cheesburger (fastfood): 20 – 40 Kč